Çözüldü Oturaklı tuvaletten HIV virüsü bulaşır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yukionii

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşımın kız kardeşi 15 yaşında, dışarda bulunan ücretli ve oturaklı umumi tuvaletlerden kullanmış. Daha sonra HIV bulaşma ihtimalini düşünüp durmuş sürekli. Abisine oturaklı tuvaletlerden HIV bulaşma riskini soracak kadar kötü duruma gelmiş kız. Arkadaşım bana sordu ama ne cevap vereyim bilemedim. Kızın söyledikleri bana "Acaba bana da bulaşmış mıdır?" diye düşündürtecek hale getirdi beni. Ben de kullandım çünkü daha önce umumi tuvalet. Sizce böyle bir şey mümkün mü? İnternetten adam akıllı bir cevap bulamadım. Lafı sürekli evirip çeviren siteler var sadece.
Bu arada kız olayın üstünden aylar geçtiğini ama her grip olduğunda acaba HIV mi diye düşündüğü için artık dayanamayıp şimdi sorduğunu da belirtti.

Çözüm
Hayır bulaşmaz. HIV bulaşı için vücut sıvıları veya kan değişimi gerekir. Tükürükte az miktarda virüs bulunmasına rağmen yine tükürükteki belirli faktörler sayesinde öpüşmeyle bile bulaşmıyor (HIV+ kişinin ağzında kanayan yara olduğu durumlarda risk mevcut).

Tokalaşma, sarılma, aynı lavabo ve tuvaletleri kullanma gibi günlük aktivitelerde HIV bulaşmaz. Bu sebeple HIV+ kişilere hastalıklı gibi yaklaşmak, sosyal temastan kaçınmak doğru değildir.

Özellikle vajinal ve anal ilişki, daha düşük risk olmak üzere oral ilişki (sadece yapan kişi için), ortak iğne kullanımı (uyuşturucu) gibi kan ve vücut sıvılarının değişimini içeren aktiviteler bulaşma riski oluşturur.

HIV hakkında bilgilenebileceğiniz iki güzel Türkçe kaynak ekliyorum.
Hayır bulaşmaz. HIV bulaşı için vücut sıvıları veya kan değişimi gerekir. Tükürükte az miktarda virüs bulunmasına rağmen yine tükürükteki belirli faktörler sayesinde öpüşmeyle bile bulaşmıyor (HIV+ kişinin ağzında kanayan yara olduğu durumlarda risk mevcut).

Tokalaşma, sarılma, aynı lavabo ve tuvaletleri kullanma gibi günlük aktivitelerde HIV bulaşmaz. Bu sebeple HIV+ kişilere hastalıklı gibi yaklaşmak, sosyal temastan kaçınmak doğru değildir.

Özellikle vajinal ve anal ilişki, daha düşük risk olmak üzere oral ilişki (sadece yapan kişi için), ortak iğne kullanımı (uyuşturucu) gibi kan ve vücut sıvılarının değişimini içeren aktiviteler bulaşma riski oluşturur.

HIV hakkında bilgilenebileceğiniz iki güzel Türkçe kaynak ekliyorum.

Çözüm
Arkadaşımın kız kardeşi 15 yaşında, dışarda bulunan ücretli ve oturaklı umumi tuvaletlerden kullanmış. Daha sonra hıv bulaşma ihtimalini düşünüp durmuş sürekli. Abisine oturaklı tuvaletlerden hıv bulaşma riskini soracak kadar kötü duruma gelmiş kız. Arkadaşım bana sordu ama ne cevap vereyim bilemedim. Kızın söyledikleri bana "acaba bana da bulaşmış mıdır?" diye düşündürtecek hale getirdi beni. Ben de kullandım çünkü daha önce umumi tuvalet. Sizce böyle bir şey mümkün mü? İnternetten adam akıllı bir cevap bulamadım. Lafı sürekli evirip çeviren siteler var sadece.
Bu arada kız olayın üstünden aylar geçtiğini ama her grip olduğunda acaba hıv mi diye düşündüğü için artık dayanamayıp şimdi sorduğunu da belirtti.

Cinsel yol, kan yolu ve enfekte anneden bebeğe emzirme ile bulaşır.
Hayır bulaşmaz. Hıv bulaşı için vücut sıvıları veya kan değişimi gerekir. Tükürükte az miktarda virüs bulunmasına rağmen yine tükürükteki belirli faktörler sayesinde öpüşmeyle bile bulaşmıyor (hıv+ kişinin ağzında kanayan yara olduğu durumlarda risk mevcut).

Tokalaşma, sarılma, aynı lavabo ve tuvaletleri kullanma gibi günlük aktivitelerde hıv bulaşmaz. Bu sebeple hıv+ kişilere hastalıklı gibi yaklaşmak, sosyal temastan kaçınmak doğru değildir.

Hıv hakkında bilgilenebileceğiniz iki güzel Türkçe kaynak ekliyorum.

Holy, cahilliğimden soruyorum. Enfekte annenin bebeği Hiv'li mi doğar?

Holy, cahilliğimden soruyorum. Enfekte annenin bebeği Hiv'li mi doğar?
Komik değil, bildiğinizi düşünüyorum beni test mi ediyorsunuz :D

Gerekli tedaviyi alıp virüs replikasyonu kontrol altına alınan kadınlar hamile kalabilir, normal doğum yapabilir. Bu şekilde bebeğe bulaş riski neredeyse yoktur denebilir. Tedavi almayan annelerde özellikle normal doğum ve emzirme yüksek risklidir. Sezaryen doğumda risk, normal doğuma göre daha düşüktür.

Gerekli tedaviyi alıp virüs replikasyonu kontrol altına alınan kadınlar hamile kalabilir, normal doğum yapabilir, bebek gerekli koruyucu tedaviyi almaya başladıktan sonra emzirebilir. Bu şekilde bebeğe bulaş riski neredeyse yoktur denebilir. Tedavi almayan annelerde özellikle normal doğum ve emzirme yüksek risklidir. Sezaryen doğumda risk, normal doğuma göre daha düşüktür.
Hiv pozitif olsam çocuğumu emzirmezdim?
Dünyada süt verecek kişi mi yok, riske değmez bence. Tedavide aksaklık çıkma ihtimali yok mu sonuçta?

Gerekli tedaviyi alıp virüs replikasyonu kontrol altına alınan kadınlar hamile kalabilir, normal doğum yapabilir, bebek gerekli koruyucu tedaviyi almaya başladıktan sonra emzirebilir. Tedavi almayan annelerde özellikle normal doğum ve emzirme yüksek risklidir. Sezaryen doğumda risk, normal doğuma göre daha düşüktür.

Komik değil deyip gülmen bile manidar. Emzirmekden bulaşır biliyoruz.
Enfekte anne ve babadan olan bebek hivli mi olur? Diye soruyorum.

Komik değil deyip gülmen bile manidar. Emzirmekden bulaşır biliyoruz.
Enfekte anne ve babadan doğan bebek hivli mi olur? Diye soruyorum.
Cevabı verdim. Gerekli tedaviyi alan anneden doğum yoluyla geçmiyor.

Emzirme konusu biraz daha farklı olmalı. Tedavi alsa da emzirme önerilmiyor galiba, çocuğa gerekli besin farklı yollardan sağlanabiliyorsa, gelişmiş bir ülkedeyseniz.

Hiv pozitif olsam çocuğumu emzirmezdim?
Dünyada süt verecek kişi mi yok, riske değmez bence. Tedavide aksaklık çıkma ihtimali yok mu sonuçta?
Tedavisi süren kişilerin emzirmesinin zararsızlığı net olarak söylenemiyor, dolayısıyla alternatif bir şekilde bebek beslenebiliyorsa, emzirmemek öneriliyor diye biliyorum. Emzirme konusunu bilgisi ve tecrübesi daha yüksek olannuzman hekimlere danışmak en doğrusu.

Geri
Yukarı