Çözüldü Oturaklı tuvaletten HIV virüsü bulaşır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yukionii

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşımın kız kardeşi 15 yaşında, dışarda bulunan ücretli ve oturaklı umumi tuvaletlerden kullanmış. Daha sonra HIV bulaşma ihtimalini düşünüp durmuş sürekli. Abisine oturaklı tuvaletlerden HIV bulaşma riskini soracak kadar kötü duruma gelmiş kız. Arkadaşım bana sordu ama ne cevap vereyim bilemedim. Kızın söyledikleri bana "Acaba bana da bulaşmış mıdır?" diye düşündürtecek hale getirdi beni. Ben de kullandım çünkü daha önce umumi tuvalet. Sizce böyle bir şey mümkün mü? İnternetten adam akıllı bir cevap bulamadım. Lafı sürekli evirip çeviren siteler var sadece.
Bu arada kız olayın üstünden aylar geçtiğini ama her grip olduğunda acaba HIV mi diye düşündüğü için artık dayanamayıp şimdi sorduğunu da belirtti.

Çözüm
Hayır bulaşmaz. HIV bulaşı için vücut sıvıları veya kan değişimi gerekir. Tükürükte az miktarda virüs bulunmasına rağmen yine tükürükteki belirli faktörler sayesinde öpüşmeyle bile bulaşmıyor (HIV+ kişinin ağzında kanayan yara olduğu durumlarda risk mevcut).

Tokalaşma, sarılma, aynı lavabo ve tuvaletleri kullanma gibi günlük aktivitelerde HIV bulaşmaz. Bu sebeple HIV+ kişilere hastalıklı gibi yaklaşmak, sosyal temastan kaçınmak doğru değildir.

Özellikle vajinal ve anal ilişki, daha düşük risk olmak üzere oral ilişki (sadece yapan kişi için), ortak iğne kullanımı (uyuşturucu) gibi kan ve vücut sıvılarının değişimini içeren aktiviteler bulaşma riski oluşturur.

HIV hakkında bilgilenebileceğiniz iki güzel Türkçe kaynak ekliyorum.
Mesleğe atılınca firmacılarla uğraşmazsın eminim, hocam bizim ilaçları yaz gönder, kotayı dolduralım eşantiyon bir hafta tatil mevzuları hiç olmaz. :)
İlaç firması/mümessili davranışlarına göre ilaç tercihi yapmayı doğru bulmuyorum. Mümkün olduğunca en güncel en bilimsel veriyle hareket etmek, başkalarının etkisi altında kalmadan karar vermek lazım. Sunulan verileri değerlendirip karar verme sürecine dahil etmek son derece normal ancak tatil vs vaatler ile ilaç kararı verilmez, doktorların ne kadarı böyle işlerle uğraşıyor onu bilemem. Benim gördüğüm bütün hocalarımın uyguladığı, bizlere öğrettiği yöntem bu. Tabii Türkiye’de binlerce hastane var, sözde ilaç mümessilleri ile bu tip anlaşmalar yasak ama neler neler oluyordur.
Benim bölüm bilgisayar mühendisliği, dolayısıyla konu sağlık olunca söylediklerim biraz tahminden ibaret kalıyor.
Fakültenizin böyle şeyler yapması çok güzel bu arada.
Tıp fakültelerinin hemen hemen hepsinde öğrenci toplulukları böyle işlerle uğraşıyor. Biz ana kampüsü ziyaret edip diğer fakülte öğrencilerine yönelik de benzer çalışmalar yapıyoruz. Toplumun böyle konularda bilgilendirilmesine ihtiyacımız var.

Ülkede yeterli cinsel eğitim de olmadığı için, kapatılması gereken bir eksik bu.

Benim bölüm bilgisayar mühendisliği, dolayısıyla konu sağlık olunca söylediklerim biraz tahminden ibaret kalıyor.
Fakültenizin böyle şeyler yapması çok güzel bu arada.

Zaten mühendislik alanınızla ilgili cevabını bildiğiniz konularda soru soruyorsunuz.
Cehaletimden yanıtlıyorum hepsini.
Sabah şerifleriniz güzel olsun gençler, seglass ni tonday dinleyerek kaçayım.

Zaten mühendislik alanınızla ilgili cevabını bildiğiniz konularda soru soruyorsunuz.
Cehaletimden yanıtlıyorum hepsini.
Sabah şerifleriniz güzel olsun gençler, seglass ni tonday dinleyerek kaçayım.
Ben her konuda cevabını bildiğim şeyleri bile sorarım. :)
Her zaman öğrenecek küçük ayrıntılar ve bilgi eksikliği olabilir. Bir de daha 1. sınıfım ve çömez sayılırım.

Geri
Yukarı