Çözüldü Oturaklı tuvaletten HIV virüsü bulaşır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yukionii

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşımın kız kardeşi 15 yaşında, dışarda bulunan ücretli ve oturaklı umumi tuvaletlerden kullanmış. Daha sonra HIV bulaşma ihtimalini düşünüp durmuş sürekli. Abisine oturaklı tuvaletlerden HIV bulaşma riskini soracak kadar kötü duruma gelmiş kız. Arkadaşım bana sordu ama ne cevap vereyim bilemedim. Kızın söyledikleri bana "Acaba bana da bulaşmış mıdır?" diye düşündürtecek hale getirdi beni. Ben de kullandım çünkü daha önce umumi tuvalet. Sizce böyle bir şey mümkün mü? İnternetten adam akıllı bir cevap bulamadım. Lafı sürekli evirip çeviren siteler var sadece.
Bu arada kız olayın üstünden aylar geçtiğini ama her grip olduğunda acaba HIV mi diye düşündüğü için artık dayanamayıp şimdi sorduğunu da belirtti.

Çözüm
Hayır bulaşmaz. HIV bulaşı için vücut sıvıları veya kan değişimi gerekir. Tükürükte az miktarda virüs bulunmasına rağmen yine tükürükteki belirli faktörler sayesinde öpüşmeyle bile bulaşmıyor (HIV+ kişinin ağzında kanayan yara olduğu durumlarda risk mevcut).

Tokalaşma, sarılma, aynı lavabo ve tuvaletleri kullanma gibi günlük aktivitelerde HIV bulaşmaz. Bu sebeple HIV+ kişilere hastalıklı gibi yaklaşmak, sosyal temastan kaçınmak doğru değildir.

Özellikle vajinal ve anal ilişki, daha düşük risk olmak üzere oral ilişki (sadece yapan kişi için), ortak iğne kullanımı (uyuşturucu) gibi kan ve vücut sıvılarının değişimini içeren aktiviteler bulaşma riski oluşturur.

HIV hakkında bilgilenebileceğiniz iki güzel Türkçe kaynak ekliyorum.
Güzel kardeşim, cinsel yolla korudu diyelim, kan yolu ile nasıl koruyacak veya ne zaman kadar koruyacak? Oral da kadın ağzına kondom mu taksın?
Partnerinizle ne kadar sıklıkla kan alışverişinde bulunuyorsunuz? Biri elini kesip diğeri kana temas etti gibi senaryolardan ziyade, kan transfüzyonu ve ortak enjektör kullanımı gibi durumlarda özellikle risk var.

Oral seks sırasında erkek + ise özellikle ejakülasyon risk taşıyor, ama vajinal ve anal ilişkilere kıyasla risk daha düşük. Oral seks de yapmayıverebilirsiniz ayrıca her zaman.

+ olan birey tedavi ile kontrol altında ve ilişkilerde yeterli korunma varsa, partnerlerden birisi negatif kalabilir, düzenli bir cinsel hayatları olabilir.

Partnerinizle ne kadar sıklıkla kan alışverişinde bulunuyorsunuz? Biri elini kesip diğeri kana temas etti gibi senaryolardan ziyade, kan transfüzyonu ve ortak enjektör kullanımı gibi durumlarda özellikle risk var.

Oral seks sırasında erkek + ise özellikle ejakülasyon risk taşıyor, ama vajinal ve anal ilişkilere kıyasla risk daha düşük. Oral seks de yapmayıverebilirsiniz ayrıca her zaman.

+ olan birey tedavi ile kontrol altında ve ilişkilerde yeterli korunma varsa, partnerlerden birisi negatif kalabilir, düzenli bir cinsel hayatları olabilir.
Mesela her zaman yapmasa da illa yapacak, nadiren de yapsa şansına kalmıyor mu bu durum? Şansına belki ilk yapışında bulaşacak, nerden bilebilir ki?

Enfekte değil ise kadın da kendisine kondom taktırabilir ki öyle hayat biraz zor.
Enfekte partnerin tedavi altında virüs yükünün tespit edilememesi, korunmasız ilişkide ne kadar koruyuculuk sağlar uzman hekimlere danışmak lazım. Benim yeterli bilgim yok ancak tedavi ile kontrol altına alınması riski düşürüyordu diye hatırlıyorum.
Mesela her zaman yapmasa da illa yapacak, nadiren de yapsa şansına kalmıyor mu bu durum? Şansına belki ilk yapışında bulaşacak, nerden bilebilir ki?
Ortada bir risk olunca bu geçerli elbette. + kişiyle korunmasız ilişkinin bulaş riski %100 değil sonuçta. 1 kere ilişkiye girdiğinizde de enfekte olabilirsiniz, 50 kere ilişkiye girip enfekte olmayabilirsiniz de. Tam sayıları bilmiyorum, her ilişkinin belirli bir riski var sonuçta. Dolayısıyla uzmanlara danışıp belirli bir risk içeren davranışlardan uzak durmak en doğrusu. Oral seks, çok daha düşük riske sahip korunmasız vajinal ve anal sekse kıyasla, ancak bir risk elbette var.

Enfekte partnerin tedavi altında virüs yükünün tespit edilememesi, korunmasız ilişkide ne kadar koruyuculuk sağlar uzman hekimlere danışmak lazım. Benim yeterli bilgim yok ancak tedavi ile kontrol altına alınması riski düşürüyordu diye hatırlıyorum.

Ortada bir risk olunca bu geçerli elbette. + kişiyle korunmasız ilişkinin bulaş riski %100 değil sonuçta. 1 kere ilişkiye girdiğinizde de enfekte olabilirsiniz, 50 kere ilişkiye girip enfekte olmayabilirsiniz de. Tam sayıları bilmiyorum, her ilişkinin belirli bir riski var sonuçta. Dolayısıyla uzmanlara danışıp belirli bir risk içeren davranışlardan uzak durmak en doğrusu. Oral seks, çok daha düşük riske sahip korunmasız vajinal ve anal sekse kıyasla, ancak bir risk elbette var.

Tedavi dediğin, hekim truvada, genvoya yı yazar, git üç ay sonra gel tekrar yazayım diye hastayı gönderir. Kesin tedavisi de yok. Eşinden gizleyen enfekte de çok, kadın veya adam ilacı bile etiketini söktürerek kargo yolu ile istiyor. Kağıt üzerinde başka, gerçekte başka...

Tedavi dediğin, hekim truvada, genvoya yı yazar, git üç ay sonra gel tekrar yazayım diye hastayı gönderir. Kesin tedavisi de yok. Eşinden gizleyen enfekte de çok, kadın veya adam ilacı bile etiketini söktürerek kargo yolu ile istiyor. Kağıt üzerinde başka, gerçekte başka...
Bu konuda haklısınız, diyecek bir şey yok.

Hem kişilerin hem de hekimlerin daha bilinçli bir şekilde davrandığı ideal koşulları gerçek hayatta bulmak zor.

Eşinden gizlemenin etik ve yasal boyutu ise apayrı bir tartışmanın konusu.

Bu konuda haklısınız, diyecek bir şey yok.

Hem kişilerin hem de hekimlerin daha bilinçli bir şekilde davrandığı ideal koşulları gerçek hayatta bulmak zor.

Eşinden gizlemenin etik ve yasal boyutu ise apayrı bir tartışmanın konusu.

Haklı haksız değil, istişare yapıyoruz. Misal adam X yerde yaşıyor, beni dışlarlar diye kargo ile istiyor ilacı. Ev ahalisi de ne olduğunu anlamasın diye isim etiketinin sökülmesini istiyor. Gerçekler bambaşka...

Bu ön yargı ve damgalanma durumu, sorunun kontrolsüzce büyümesinde çok önemli bir etken gerçekten. Toplumumuzun yakın zamanda aşmasının da zor olduğu bir konu.

Oysa insanlar HIV’in bulaş yolları hakkında bilgi sahibi olsa, HIV+ bireyler durumlarını saklama ihtiyacı hissetmese hastalığın kontrol altına alınması ve kişilerin tedavilerini daha düzenli alması mümkün.

HIV+ olmayı uyuşturucu kullanma, homoseksüel olma gibi durumlarla özdeşleştirmek, veya HIV+ bireylere vebalı gibi davranmak sorunu büyütüyor sadece.

Toplum, enfekte kişi ve çevresindekiler yeterli bilince sahip olunca normal hayat düzenine etkisi inanılmaz düşüyor bu hastalığın.

Biz fakültede insanları bilinçlendirmek için hastane çevresinde, şehir merkezinde, AVM’lerde stant çalışmaları, lise öğrencilerine bilgilendirici sunum ziyaretleri gibi işlerle uğraşıyoruz ama çok daha büyük çaplı çalışmalara ihtiyacı var bu konunun.

Bu ön yargı ve damgalanma durumu, sorunun kontrolsüzce büyümesinde çok önemli bir etken gerçekten. Toplumumuzun yakın zamanda aşmasının da zor olduğu bir konu.

Oysa insanlar hıv'in bulaş yolları hakkında bilgi sahibi olsa, hıv+ bireyler durumlarını saklama ihtiyacı hissetmese hastalığın kontrol altına alınması ve kişilerin tedavilerini daha düzenli alması mümkün.

Hıv+ olmayı uyuşturucu kullanma, homoseksüel olma gibi durumlarla özdeşleştirmek, veya hıv+ bireylere vebalı gibi davranmak sorunu büyütüyor sadece.

Biz fakültede insanları bilinçlendirmek için hastane çevresinde, şehir merkezinde, AVM'lerde stant çalışmaları, lise öğrencilerine bilgilendirici sunum ziyaretleri gibi işlerle uğraşıyoruz ama çok daha büyük çaplı çalışmalara ihtiyacı var bu konunun.

Mesleğe atılınca firmacılarla uğraşmazsın eminim, hocam bizim ilaçları yaz gönder, kotayı dolduralım eşantiyon bir hafta tatil mevzuları hiç olmaz. :)

Oysa insanlar HIV’in bulaş yolları hakkında bilgi sahibi olsa, HIV+ bireyler durumlarını saklama ihtiyacı hissetmese hastalığın kontrol altına alınması ve kişilerin tedavilerini daha düzenli alması mümkün.

HIV+ olmayı uyuşturucu kullanma, homoseksüel olma gibi durumlarla özdeşleştirmek, veya HIV+ bireylere vebalı gibi davranmak sorunu büyütüyor sadece.

Toplum, enfekte kişi ve çevresindekiler yeterli bilince sahip olunca normal hayat düzenine etkisi inanılmaz düşüyor bu hastalığın.

Biz fakültede insanları bilinçlendirmek için hastane çevresinde, şehir merkezinde, AVM’lerde stant çalışmaları, lise öğrencilerine bilgilendirici sunum ziyaretleri gibi işlerle uğraşıyoruz ama çok daha büyük çaplı çalışmalara ihtiyacı var bu konunun.
Benim bölüm bilgisayar mühendisliği, dolayısıyla konu sağlık olunca söylediklerim biraz tahminden ibaret kalıyor.
Fakültenizin böyle şeyler yapması çok güzel bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı