Outemu Red switch yerine Cherry MX Red switch takılır mı?

Hidro Dinamik

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Detay istemeyenler için önce sorularımı sorayım.
1. Outemu red switch yerine Cherry Mx red switch takabilir miyim?
Takabilirsem klavyenin tuş LED'leri yanmaya devam eder mi? İnternetten baktığımda Cherry Mx şeffaf gözükmediğinden aklıma takıldı.
2. Outemu ve Cherry arasında rahatsız edecek kadar hissiyat farkı olur mu? Ona göre 8 10 Switch birden değiştirmeye çalışacağım.
3. Güvenilir yedek Switch satıcısı biliyor musunuz?
4. En az 2 sene kullanabileceğim bir klavye önerebilir misiniz? Bütçem şu an net değil ancak 200-500 aralığı diyelim. Çift tıklama, takılma gibi bir sorunu olmasın da mekanik olmasa da olur.

Detay:
Monster Pusat K3 Pro sahibiyim. Aldıktan birkaç ay sonra F tuşu bazen yazıyor bazen yazmıyordu. Detaylı temizlikten sonra düzeldi. Şimdi de W tuşu 1 basıyor 5 basmıyor. Üfleyince hiç basmamazlık yapmıyor ancak 5 10 dk içinde sorun tekrar çıkıyor. Dün kasasını açıp iyice temizledim saç kurutma makinesi, süpürge falan kullandım ama bir türlü kalıcı olarak düzelmedi. En fazla 5 10 dk kullanımda basmamaya başlıyor. İnternette araştırırken kolonya dökenler olmuş. 2 kez 2 damla kolonya damlatıp 3 5 kez tuşa bastım. Ve hemen ardından saç kurutma tutup sıvıyı bir an önce çıkarmaya çalıştım. 10 15 dakikadır normal ancak arada yine tekleyecektir.

Lehim işinden pek anlamam ama çöpe atmaktansa tamir etmeye çalışmak mantıklı geliyor. Ancak elimde bulunan lehim bayağı eski ve dandik olduğundan bu işlem için yeterli olur mu bilmiyorum. Duruma göre tanıdık bilgisayarcıdan yardım isteyebilirim.

Son düzenleme:
1. Outemu anahtarların pinleri Cherry'den daha ince, takılamıyor diye biliyorum. Işıklandırma biraz daha az parlak olur ama yine de çalışır. LED'ler anahtarların altındaysa tabii ki, üstündeyse başka.
2. Hissiyat farkı olur ama rahatsız edecek kadar olmaz, hissedersiniz yine de ama gözü kapalı ayırmak zor.
3. ConnectGame'de 60TL'ye satılıyordu diye hatırlıyorum, güvenilirdir.
4. LENOVO Legion K500 RGB Oyuncu Klavye

Genelde hotswap olmayan klavyelere lehim işleriyle uğraşmaktansa yeni klavye almanızı öneririm.

1. Outemu anahtarların pinleri Cherry'den daha ince, takılamıyor diye biliyorum. Işıklandırma biraz daha az parlak olur ama yine de çalışır. LED'ler anahtarların altındaysa tabii ki, üstündeyse başka.
2. Hissiyat farkı olur ama rahatsız edecek kadar olmaz, hissedersiniz yine de ama gözü kapalı ayırmak zor.
3. ConnectGame'de 60TL'ye satılıyordu diye hatırlıyorum, güvenilirdir.
4. LENOVO Legion K500 RGB Oyuncu Klavye

Genelde hotswap olmayan klavyelere lehim işleriyle uğraşmaktansa yeni klavye almanızı öneririm.
Çok teşekkür ederim.
Siteyi biraz inceledim gateron kırmızı switch görebildim. Peki outemu yerine bu takılabilir mi?
Ayakları sığmazsa kullanılmayan tuşlardan birini yer değiştirmeye çalışayım diyorum.

Son bir soru daha sorayım. aşağıdaki fotoğrafta sağ üstte gözüken ses açma kapatma tekerinin olduğu yerden alt kasayı sökemedim. Sadece o tekerin sağı aşağı inmedi. Alt kapağı biraz çevirip alt kısmını o şekilde temizleyebildim. Bu klavyeyi nasıl tam sökebilirim.
1.png

Çok teşekkür ederim.
Siteyi biraz inceledim gateron kırmızı switch görebildim. Peki outemu yerine bu takılabilir mi?
Ayakları sığmazsa kullanılmayan tuşlardan birini yer değiştirmeye çalışayım diyorum.

Son bir soru daha sorayım. aşağıdaki fotoğrafta sağ üstte gözüken ses açma kapatma tekerinin olduğu yerden alt kasayı sökemedim. Sadece o tekerin sağı aşağı inmedi. Alt kapağı biraz çevirip alt kısmını o şekilde temizleyebildim. Bu klavyeyi nasıl tam sökebilirim.
Eki Görüntüle 1198433

Outemu anahtarlar yerine sadece Outemu anahtarlar takılabiliyor bildiğim kadarıyla. Pinleri diğer MX klonlarından daha ince. Gateron da takamazsınız demek oluyor bu.

Yurtdışından almak isterseniz burada envaiçeşit anahtar var. Çok da ucuzlar, K3 Pro'da kullanılanlar dust-proof olanları diye hatırlıyorum.

Klavyeyi nasıl sökersiniz gerçekten bilmiyorum.

Outemu anahtarlar yerine sadece Outemu anahtarlar takılabiliyor bildiğim kadarıyla. Pinleri diğer MX klonlarından daha ince. Gateron da takamazsınız demek oluyor bu.

Yurtdışından almak isterseniz burada envaiçeşit anahtar var. Çok da ucuzlar, K3 Pro'da kullanılanlar dust-proof olanları diye hatırlıyorum.

Klavyeyi nasıl sökersiniz gerçekten bilmiyorum.
Evet şaşırdım gerçekten, bayağı fiyat farkı var aralarında. Ben beklememek ve vergiyle uğraşmamak için yurtdışı hiç bakmazdım. Hata yapıyormuşum.
Swich modelini bilmiyorum ama fotoğrafı ekleyebilirim.
IMG_20211025_214745.jpg

Mekanik alalım uzun süre gitsin dedim Outemu içinde iyi felan denildi. Yeminle pişman oldum. Logitech mk220 var kaç yıldır bana mısın demiyor. Uzun ömürlü sorunsuz olacağını bilsem 800 900lere de çıkabilirim ama gidip tekrar mk220 alasım var. Üzerine 3 4 bardak şekerli çay döküldüğü halde taş gibi 😁

Outemu anahtarlar giriş seviyesi, diğer anahtarlara göre ömürleri daha kısa. Dediğim gibi dust-proof Outemu kırmızı anahtarları var. Yenisini alabilecek kadar bütçeniz varsa lehimle hiç uğraşmayın.

Outemu anahtarlar giriş seviyesi, diğer anahtarlara göre ömürleri daha kısa. Dediğim gibi dust-proof Outemu kırmızı anahtarları var. Yenisini alabilecek kadar bütçeniz varsa lehimle hiç uğraşmayın.
Tamamdır hocam çok teşekkür ederim. Hem tecrübe edinmek hem tamir olursa boşuna para harcamamak için kurcalamak istemiştim.

Ortadaki kalin gelen plastik kismi inceltip takilabiliyor ama ugrasilmaz bence o isle. KTT switchler de biraz zorlayarak uyabiliyor yanlis hatirlamiyorsam ama emin degilim bundan. Eski K530daki outemu redlerin spring ve stemlerink gateron yellowlarla degistirmistim uymadigi icin bottom housing.

Logitech mk220 var kaç yıldır bana mısın demiyor. Uzun ömürlü sorunsuz olacağını bilsem 800 900lere de çıkabilirim ama gidip tekrar mk220 alasım var. Üzerine 3 4 bardak şekerli çay döküldüğü halde taş gibi 😁
Param olsa her şeyimi Logitech alırım. 10 yıllık Logitech kablosuz farem vardı yenisini alayım diye çok uğraştım çok badireler atlattı ama yine de bozulmadı hâlâ taş gibi. İndirimden Corsair Katar Pro aldım ben de ama kablosuz Logitech'i taksam yine çalışır. :D

Ortadaki kalin gelen plastik kismi inceltip takilabiliyor ama ugrasilmaz bence o isle. KTT switchler de biraz zorlayarak uyabiliyor yanlis hatirlamiyorsam ama emin degilim bundan. Eski K530daki outemu redlerin spring ve stemlerink gateron yellowlarla degistirmistim uymadigi icin bottom housing.
Son yazdığın kısımdan bir şey anlamadım cahilliğimden. 😅 PCB de bir işlem yapmam gerekiyorsa onu yapabilecek ne tecrübe ne malzemem var. 😁
Param olsa her şeyimi Logitech alırım. 10 yıllık Logitech kablosuz farem vardı yenisini alayım diye çok uğraştım çok badireler atlattı ama yine de bozulmadı hâlâ taş gibi. İndirimden Corsair Katar Pro aldım ben de ama kablosuz Logitech'i taksam yine çalışır. :D
Bende aynısını düşünüyorum. Logitechten vazgeçtiğime pişmanım. 😁 Evde olan mk220 hala taş gibi. 😄

Yeni konular

Geri
Yukarı