Overclock nedir ve nasıl yapılır?

Huseyin H

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Overclock nedir, nasıl yapılır, PC'ye zarar verir mi ve daha fazla ısı üretir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciyi örnek verirsek, kendi frekansından daha yüksek frekanslarda çalışmasına olanak sağlar. Kullandığınız soğutmaya bağlı olarak performans elde edilebilir. Ben i7 4790K kullanıyorum, delid yapsam, bunu 5GHz ile kullanabilirim mesela. 60FPS sevdiğim için bana yetiyor OC'siz. :)

PC'ye zararı bilmiyorsan olabilir. Fazla voltaj verip yakabilirsin.

Overclock Türkçesi "hız aşırtma", kısaltması "O.C." ekran kartı yada işlemci den daha fazla performans almak için yapılan bir işlem. Tabii ki daha fazla ısınır PC. Çoğu ekran kartı zaten fabrikadan O.C. yapılarak çıkar. Günümüzde PC parçaları çok ısındığında kendini kapattığı için voltajla moltajla oynamadığını sürece çok da tehlikeli değildir. Bilgisayar parçalarının en büyük düşmanı sıcaklıktır yüksek sıcaklıkta çalıştırmak uzun vadede parçalara zarar verebilir.

Intel işlemciye O.C. yapmak için, "Z" çipsetli bir anakart ve sonunda "K" ibaresi olan bir işlemci gerekir. Intel XTU ile işlemciye O.C. yapabilirsiniz.
Ekran kartına MSI Afterburner, Evga percision X gibi yazılımlarla O.C. yapabilirsiniz.

Overclock nedir?
İşlemci frekansını varsayılanın üzerine çıkarmak.
PC'ye zarar verir mi?
Yanlış bir şey olduğunda kendini kapatıyor zaten, pek sanmıyorum ama yine de duruma bağlı diyelim. (O.C verimli değildir! Elde edeceğin %10 performans artışı için, %30-40 daha fazla ısınır ve %20-25 daha fazla enerji tüketir. Çok daha fazla ısıyı emebilmesi için çok daha pahalı soğutucu gerekir. Akıl işi değil "zevk" işidir.)
Fazla ısı üretir mi?
Evet, kesinlikle çok daha fazla ısı artışına neden olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı