Overclock nedir ?

darklight015

Hectopat
Daha fazla  
  • Overclock nedir ?
  • Ne işe yarar ?
  • Faydası nedir?
  • Nasıl yapılır ?
  • Overclock sadece işlemciler için midir yoksa ekran kartlarıda overclock edilebilir mi ?
Sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

Overclock performans arttırmaktır. İşlemci ve Ekran kartları overclock edilebilir. Bazı anakartlar da overclock edilebiliyor fakat onlarda RAM frekansı arttırılıyor. Örnek verecek olursak 3.7 GHZ hızınca çalışan bir işlemci var. Bu işlemciyi overclock ile 4.3 GHZ yaptık. Oyunlardaki FPS artar ama 20-30 gibi değil. En fazla 10 artar diye düşünüyorum. Ekran kartlarında ise çekirdek hızı artıyor. 1300MHZ hızında çalışan bir ekran kartını 1590MHZ'e overclock ettiğimizde performans artar. Şimdi sorularını cevaplayalım:
1) Yukarıda anlattım.
2) Yukarıda anlattım.
3) Faydası performans arttırmak ve oyunlarda daha fazla FPS alabilmektir.
4) Ekran kartı için MSI Afterburner yazılımı ile. İşlemciler için BIOS menüsünden. Anakartları bilmiyorum kusra bakmayın.
5) Yukarıda anlattım.

En basit tanımıyla "hız aşırtma"dır. RAM'lerde XMP desteği varsa yapılabilir. Bilmeyenler için risklidir. Bu işlem ile, İşlemcinizin GHz değerini, çıkarabilecek en yüksek değere çıkarır. Bunun sonucunda performans artar fakat İşlemci daha çok ısınabilir.

Dediğim gibi en basit tanımıyla böyle. Sosyal'de buna dair birçok açılmış konu var. Hepsine göz atarsanız tamamı ile anlayabilirsiniz :)

Overclock performans arttırmaktır. İşlemci ve Ekran kartları overclock edilebilir. Bazı anakartlar da overclock edilebiliyor fakat onlarda RAM frekansı arttırılıyor. Örnek verecek olursak 3.7 GHZ hızınca çalışan bir işlemci var. Bu işlemciyi overclock ile 4.3 GHZ yaptık. Oyunlardaki FPS artar ama 20-30 gibi değil. En fazla 10 artar diye düşünüyorum. Ekran kartlarında ise çekirdek hızı artıyor. 1300MHZ hızında çalışan bir ekran kartını 1590MHZ'e overclock ettiğimizde performans artar. Şimdi sorularını cevaplayalım:
1) Yukarıda anlattım.
2) Yukarıda anlattım.
3) Faydası performans arttırmak ve oyunlarda daha fazla FPS alabilmektir.
4) Ekran kartı için MSI Afterburner yazılımı ile. İşlemciler için BIOS menüsünden. Anakartları bilmiyorum kusra bakmayın.
5) Yukarıda anlattım.

-Herhangi bi eksisi, zararı varmıdır ?
-AMD ekran kartlarında nasıl yapılır ? :)

• Öncelikle Overclock ifadesini anlayalım. Clock, saat demektir. Bilgisayar bileşenlerinin hızını, o cihazın saat frekansı belirler. Bu, o cihazın her bir saat vuruşunda yapabildiği işlem sayısı ile ölçülür. Over ise üstünde demektir. Overclock ise o cihazın saat frekansını varsayılan, yani fabrika çıkış değerinin üstüne çıkarma işlemidir. Türkçede bu işleme hız aşırtma denmektedir.
  • Overclock, söz konusu bileşenin daha yüksek performans vermesini sağlar.
  • Faydası, işlerinizin daha çabuk bitirilmesini sağlamasıdır. Örneğin overclock edilen bir işlemci videoları daha hızlı işleyebilir. Ya da ekran kartından gelen komutları daha hızlı işleyeceğinden oyunlarda FPS artışı sağlayabilir.
  • Overclock bazen doğrudan donanımsal (Athlon işlemcilerdeki kurşun kalem hilesi gibi), çoğunlukla BIOS üzerinden veya işletim sistemindeki bir yazılım ile yapılabilir. Söz konusu cihazın çalışma frekansı adım adım yükseltilir. Yalnız her mikroişlemcinin bir limiti vardır. Bu bağlamda her frekans artırma sonrası işlemciyi tam yükte çalıştıracak uygulamalarla, ulaşılan frekansta cihazın kararlı çalışıp çalışmadığı test edilebilir. Örneğin bir ekran kartı overclock edilirken testte eğer ortaya artifact olarak adlandırılan noktalar halinde bozukluklar çıkıyorsa frekans bu sorunların olmadığı bir değere geri çekilmelidir.
  • İşlemciler, bellekler, ekran kartları ve mobil işlemciler dahil olmak üzere birçok bileşene hız aşırtma uygulanabilir. Yani evet, cebinizdeki cep telefonunu bile overclock edebilirsiniz. Hatta monitörünüzü bile overclock edebilirsiniz: Monitörü 70 Hz'e Overclock Etmek

Ömür kısaltır ama çok ciddi değil. AMD Ekran kartlarında da aynı şekilde. MSI Afterburner programı ile. Bazı kartlar desteklemiyor sanırım fakat eski ekran kartları olabilir.

• Öncelikle Overclock ifadesini anlayalım. Clock, saat demektir. Bilgisayar bileşenlerinin hızını, o cihazın saat frekansı belirler. Bu, o cihazın her bir saat vuruşunda yapabildiği işlem sayısı ile ölçülür. Over ise üstünde demektir. Overclock ise o cihazın saat frekansını varsayılan, yani fabrika çıkış değerinin üstüne çıkarma işlemidir. Türkçede bu işleme hız aşırtma denmektedir.
  • Overclock, söz konusu bileşenin daha yüksek performans vermesini sağlar.
  • Faydası, işlerinizin daha çabuk bitirilmesini sağlamasıdır. Örneğin overclock edilen bir işlemci videoları daha hızlı işleyebilir. Ya da ekran kartından gelen komutları daha hızlı işleyeceğinden oyunlarda FPS artışı sağlayabilir.
  • Overclock bazen doğrudan donanımsal (Athlon işlemcilerdeki kurşun kalem hilesi gibi), çoğunlukla BIOS üzerinden veya işletim sistemindeki bir yazılım ile yapılabilir. Söz konusu cihazın çalışma frekansı adım adım yükseltilir. Yalnız her mikroişlemcinin bir limiti vardır. Bu bağlamda her frekans artırma sonrası işlemciyi tam yükte çalıştıracak uygulamalarla, ulaşılan frekansta cihazın kararlı çalışıp çalışmadığı test edilebilir. Örneğin bir ekran kartı overclock edilirken testte eğer ortaya artifact olarak adlandırılan noktalar halinde bozukluklar çıkıyorsa frekans bu sorunların olmadığı bir değere geri çekilmelidir.
  • İşlemciler, bellekler, ekran kartları ve mobil işlemciler dahil olmak üzere birçok bileşene hız aşırtma uygulanabilir. Yani evet, cebinizdeki cep telefonunu bile overclock edebilirsiniz. Hatta monitörünüzü bile overclock edebilirsiniz: Monitörü 70 Hz'e Overclock Etmek
Hocam bazı overclock edilemeyen işlemcilerin Z serisi anakart ile overclock edildiğini duymuştum. Doğrululuk payı nedir?

Elde ettiğiniz kazanıma göre meydana gelen yıpranma göz ardı edilebilir. Zira herhangi bir işlemci ya da ekran kartını 8 seneden fazla kullanmazsınız genelde.

AMD ekran kartlarını Crimson içerisinde yer alan WattMan yazılımı ile ya da MSI AfterBurner ile overclock edebilirsiniz. Ekran kartlarında hem GPU hem de bellek (GDDR) overclock edilebilir.

Hepinize çok çok teşekkürler. Bu aileye yeni katıldım. Saolun hepiniz çok çok ilgilisiniz. Bende en kısa zamanda bilgisayarlar konusunda kendimi geliştirip ihtiyacı olanlara yardım etmeye başlıyacağım. Overclock hakkında merak ettiğim herşeyi cevaplamışsınız çok saolun :D

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı