Çözüldü Overclock oyunlarda yasaklı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

barisozturk

Decapat
Selam. Benim ekran kartı "ASUS ROG STRIX GTX 960 2 GB OC" fabrika çıkışlı overclocklu yani ekran kartının normal değerleri overcloklu ve bu bazı oyunlarda hataya sebebiyet veriyor. Sanırsam ve size de sormak istedim öyle bir şey var mı?

BF4 oynarken belli bir müddet sonra oyun hata veriyordu. forumlarda gördüm ki OC varsa downclock yapın düzelir gibi çözümler okudum denedim ve oldu. Ekran kartını MHz -90. diğerini -1000 düşürdüm işim bittiğinde de normal haline geri getiriyordum ve daha da BF4'ten atmadı OC olmadığında.

Sonrasında Dying Light almıştım ve onda da oyuna girdiğimde hata verip oyun kapanıyordu sonra downclock yaptım düzeldi.

Dün de Devour aldık arkadaşlarla oynadık belli bir müddet sonra (1 saat civarı) oyundan attı geri girdim sonra gene attı 2 defa oyundayken attı.

Ertesi gün gene oynadık ve gene oyun kapandı. Başta antivürüsden şüphelendim antivürüsü kapatıp girdim ama gene attı sonra en son downclock yaptım ve 1 saat boyunca oyundan atmadan rahatça oynayabildim.

Ama başka oyunlarda oynuyorum ve OC şekilde ama onlarda oyundan atmadı bu belirtiğim 3 oyunda (BF4, Dying Light, Devour) sanırsam hile olarak algılıyor, öyle okumuştum (BF4 oyundan atma hatasının forumlarında gezinirken) mantıklı geldi BF4'te neredeyse hiç hile yok demek ki güçlü bir antihack kullanıyorlar ve hile gelmesin diye "antivirüs, OC" gibi değişiklikleri hile olarak algılıyor olabilir. Ama Dying Light'ta tamam eyvallah da, Devour ne alaka çözemedim basit bir korku oyunu OC'yi hile sayıp oyundan atacağını düşünmüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Gerçekten OC oyunlarda sıkıntı çıkarıyor olabilir mi? Devour ne alaka? Fikirlerinizi bekliyorum.

Çözüm
Overclock oyunlarda yasak değildir. Oyunlar ekran kartınızın frekansına bakmaz. Hiçbir hile yazılımının da ekran kartı frekansınıza bakacağını sanmıyorum.

Yaşadığınız hatanın sebebi ekran kartınızın overclock edildiğinde kararsız çalışmasıdır. OC dediğimiz işlem zaten donanımları standart değerlerinin üstünde çalışmaya zorlamaktır. Eğer söz konusu donanım OC edildikten sonra oyunlarda hataya sebep oluyorsa bu demektir ki OC fazla yapılmış ve kart artık stabil değil. Aynısı işlemci ve anakart için de geçerlidir. Zaten bu sorun olmasa idi işlemcilerimizi 10 GHz'e overclock ederdik, değil mi?

Yine ekleyeyim: OC işlemi de birebir aynı ekran kartı ya da işlemcide bile farklı sonuçlar doğurabilir. Her silikon aynı frekansta stabil çalışmaz.

Neden bazı oyunlar Overclock yapınca çöküyor?​

Bunun sebebi basit: Her oyun aynı motoru kullanmıyor. Dolayısıyla her oyun ekran kartına aynı yükü bindirmiyor. Ekran kartına aşırı yük bindiren oyunlar kartın kararsızlıktan çökmesine sebep oluyor. Siz de bu durumda siyah ekran, Wattman veya mavi ekran gibi hatalar alıyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken karttaki OC oranını düşürmek ya da gerekiyorsa tamamen kaldırmak. Bu da yeterli değilse kartın frekansı daha da düşürülebilir.
Evet yasaklı. BF4 ve Dying Light'ta OC olduğu zaman oyundan atıyor. Araştırırsan görürsün. Başka oyunlarda da olabilir. Ve ben kendim OC yapmıyorum ekran kartı fabrika çıkışlı OC'lu.

Ekran kartı fabrika çıkışlı OC ben bir şey ellemedim.
Bu demektir ki ekran kartını üreten firma kartı aşırı overclock etmiş. Aslında sorun bu da değil senin durumunda. Kartın eski olması. Kart artık ömrünü doldurmaya başladığından eskidden o frekansta stabil çalışırken artık kararsız çalışıyor.

Hiçbir oyunda overclock yasak değildir.
Biraz araştırdım cidden bazı oyunlarda ban sebebiymiş, çok ilginç. Kırk yıl düşünsen yasak olacağı aklıma gelmezdi

Kaynak? Bir yerlerinden uydurmuş olmasınlar? Kaynak oyun üreticisi ile bağlantılıysa bir şey diyemem.

Hic mantikli degil ve dogru da degil gibi @NipponChemiConKYCap a katiliyorum.
Onu gectim anlamasi bile mumkun degil, anladi diyelim o zaman napcak, 3060in mhz degeri 2000, 2000 ustu olanlar oc diyip ban mi atacak. Cok sacma, kaynagi merak ediyorum. Referans kart 1950, zotac 2000, Evga basacak 2200u eee evga olanlar ban mi yiyecek. Onu da gectik, bios uzerinden yapildi diyelim cpu ve ram boost, eee yine mantikli sonuca varmadi. Kaynagi paylasirsa arkadas okuruz anlamaya calisiriz ama bana tamamen sacma geldi.

Kaynak? Bir yerlerinden uydurmuş olmasınlar? Kaynak oyun üreticisi ile bağlantılıysa bir şey diyemem.
Birkaç yerde gördüm "a software to modify the game" olarak algılıyorsa oyun ondandır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Birkaç yerde gördüm "a software to modify the game" olarak algılıyorsa oyun ondandır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradaki sorun OC yapmak degil, OC programinin yanlis algilanmasi. Yani ban sebebi OC yapmak degil, OC programi anticheat tarafindan yanlis algilanmasi. O yuzden dogrudan OC yapmak ban sebebi degil, OC programi hatali filtreye takilirsa anticheat sistemi banlayabilir diyebiliriz. Dolayli yoldan yani.

Artı -1 Eksi
Buradaki sorun OC yapmak degil, OC programinin yanlis algilanmasi. Yani ban sebebi OC yapmak degil, OC programi anticheat tarafindan yanlis algilanmasi. O yuzden dogrudan OC yapmak ban sebebi degil, OC programi hatali filtreye takilirsa anticheat sistemi banlayabilir diyebiliriz. Dolayli yoldan yani.
Tamam aynı şeyi yazdık zaten.

"Birkaç yerde gördüm "a software to modify the game" olarak algılıyorsa oyun ondandır."

Yeni konular

Geri
Yukarı