Overclock Parça Ömrünü Kısaltır Mı ?

Neşeli Enginar

Kilopat
Makaleler
23
Soru ile uyumlu konu başlığı attım yine. :)Soru şu: Örneğin overclocklanmamış bir işlemci ya da ekran kartının ömrü 20 yıl. Biz bunu sürekli overclocklu şekilde kullanırsak parçanın kullanım ömrü kısalır mı? Eğer parça ömrünü kısaltmıyorsa sistemi sürekli overclocklu kullanma niyetindeyim o yüzden bu soruyu soruyorum. Sosyal'de aradım bulamadım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyalde 800 defa konuşuldu, nasıl bulamadınız bilemiyorum artık :)
Elinde FX serisi bir işlemci var diyelim. Bunu kaç sene kullanırsın?
10 sene kullanırsın değil mi en fazla? O işlemciyi düzgün bir soğutucu ile 4,4GHZ'ye voltajlı olarak çıkar yine 10 sene kullanabilirsin.
Sahip olduğun işlemci yaşlandığı için çalışmayı bırakacak seviyeye geldiğinde Dünya dengeleri alt üst olmuş olur. Bugünün i7'leri geleceğin Celeron'u olur.
Bu yüzden korkmadan OC yapabilirsiniz, yalnızca işlemciyi sürekli çok yüksek sıcaklık değerlerinde bırakmamakta fayda var.

Ben senelerdir 4,4GHZ voltajlı kullanıyorum. İşlemcim, çağın gereksinimlerini karşılamaya devam ettiği sürece de voltajlı kullanacağım.

Overvlock İşlemci Ve Ekran Kartı Ömrünü Kısaltır mı?
G3258 O.C Edilirse Ömrü Kısalır mı? İntelin İ Serisini mi tercih etmeliyiz?
Overclock Parça Ömrünü Kısaltır Mı ?
FX8350, OC İşlemci ömrünü kısaltır mı
OC Genie tuşu işlemcinin ömrünü kısaltır mı?
OC Ekran Kartı ömrünü kısaltır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınan ve soğuyan parçalar zamanla sıcaklık farkından da olsa bozulacaktır.
Dolayısı ile iyi bir soğutma sistemi ile bu sıcaklık farkını en aza indirdiğinizde parça ömründe bariz değişiklik olacağını düşünmüyorum...

@Bob Dolphin , @Gürayy cevaplar icin tesekkürler...
@BilgisayarKurdu Vallahi 3-5 farkli kriterde aradim böyle bir bilgiye rastlayamadigim icin konu actim... :) Overclock konusuna yabanciyim ama ögrenmek istiyorum...
@kyoraku Sogutma konusunda overclock icin coolermaster'in seidon serisini önerdi cogu insan ilk ciktigi zamanlar... Lakin simdi youtube cooler master seidon noise etiketi altinda bug dolu videolarla dolmus... Motorundan ve fanindan cikan ses herkesi rahatsiz etmis anlasilan farkli sogutma alternatifleri pesindeyim...
@Silinen üye Tesekkürler :)

Simdi aklima farkli bir soru geldi , yeni konu acmaktansa buraya yazayim...
Bilgisayari belirli durumlarda overclock yapilmasimi iyidir yoksa her zaman overclocklu olmasinda bir sakinca var mi?...

Mesela sadece oyun oynarken yada render yapinca'mi overclock'lansin yoksa sürekli overclock'lumu kalsin acaba?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı