Overclock sonrası sistem açılmıyor

merttrkz

Kilopat
Daha fazla  
Anakart MSI Z170'i Gaming Pro ac, işlemci i3 6100. non-K BIOS ile işlemciye OC denedim. Aşırı bir yüklenme yapmadım. 4.5 GHz'de 1.2 voltaj verdim RAM'leri de 3000 MHz yaptım. RAM'ler zaten Corsair Vengeance 3000 MHz C15. kaydet ve çık dedikten sonra yeniden başlamadı, bilgisayar bir daha açılmadı. Anakart kitapçığından bakarak BIOS sıfırlamayı denedim her şeyi yaptım. Clear jumper ile denedim kitapçıkta yazdığı gibi. Anakart çıkışında bulunan CMOS clear tuşu ile denedim. Pili çıkararak da denedim BIOS'u sıfırlamayı başardımmı onu da bilmiyorum ama görüntü alamadım. Fanlar dönüyor ekran kartına fanlara falan elektirik gidiyor ama klavye ve fareye gitmiyor. Anakart uzerindeki CPU hata ışığı yanıyor. Şimdi ne yapmam lazım bir tavsiye verir misiniz? Sorun hangi parçada olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart MSI Z170'i Gaming Pro ac, işlemci i3 6100. non-K BIOS ile işlemciye OC denedim. Aşırı bir yüklenme yapmadım. 4.5 GHz'de 1.2 voltaj verdim RAM'leri de 3000 MHz yaptım. RAM'ler zaten Corsair Vengeance 3000 MHz C15. kaydet ve çık dedikten sonra yeniden başlamadı, bilgisayar bir daha açılmadı. Anakart kitapçığından bakarak BIOS sıfırlamayı denedim her şeyi yaptım. Clear jumper ile denedim kitapçıkta yazdığı gibi. Anakart çıkışında bulunan CMOS clear tuşu ile denedim. Pili çıkararak da denedim BIOS'u sıfırlamayı başardımmı onu da bilmiyorum ama görüntü alamadım. Fanlar dönüyor ekran kartına fanlara falan elektirik gidiyor ama klavye ve fareye gitmiyor. Anakart uzerindeki CPU hata ışığı yanıyor. Şimdi ne yapmam lazım bir tavsiye verir misiniz? Sorun hangi parçada olabilir?
BLCK overclock denediniz büyük ihtimalle. BIOS pili söküp, CMOS resetleyin düzelecektir.

BIOS pilini çıkarttıktan sonra 15 dakika bekle. 8 ve 24 pin güç girişlerini çıkart. RAM'leri tüm slotlardan çıkart ve hepsi için 15-20 dakika bekle. Hepsini geri tak sorun devam ederse CPU problemli demektir.
Bunu zaten yapmıştım. Siz yazınca tekrar yaptım bir umut ama aynı durum devam ediyor. Galiba işlemciye zarar verdim. 😕
BLCK overclock denediniz büyük ihtimalle. BIOS pili söküp, CMOS resetleyin düzelecektir.
Evet BLCK overclock yaptım.
Biraz düşündükten sonra aklıma başka bir ihtimal geldi. Acaba güç kaynağında problem olabilir mi? Klavye ve fareye elektirik gitmemeside garip bir durum. Overclock denemesi sırasında zarar görmüş olabilirmi. Güç kaynağı High Power 750W 80+ Gold Tam Modüler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hortlatıyorum kusura bakma, sorunu nasıl çözdün?
Olabilecek her yolu deneyip açmayı başaramadıktan sonra işlemciyi değiştirdim ve PC açıldı. Yani işlemciyi bozmuşum. İşlemci hiç yük altına girmeden nasıl bozuldu anlamış değilim. OC ayarlarını yazıp yeniden başlat dedim ve işlemci bozuldu. Bu kadar kolay bozulabileceğini de bu sayede öğrenmiş olduk. :)

Geri
Yukarı