Overclock Voltaj Değeri Nasıl Olmalı ?

LeBlanc

Hectopat
Ben Ryzen 3 2200G kullanıyorum. Normal olarak 3.50 GHZ ama BIOS'tan turbo boost açınca 3.75 oluyor. Ben bunu manuel olarak 3.70 yaptım ve voltaj değerine dokunmadım. Kendisi 1.4 olarak sabitledi. Zaten turbo boost açınca da 1.4 olarak sabitliyordu. Voltaj değerini kendisi otomatik ayarlıyorsa biz overclock yaparken sadece CPU ratio kısmını mı değiştiricez bu durumda ? Bir de yine orada bulunan core performance boost özelliğini kapatmamız lazımmış overclock yaparken. Bu doğru mu ?

1.4v yüksek aslında. İşlemci soğutucunu da belirtir misin ? Bırak kendisi otomatik ayarlasın senin için daha iyi. Ayrıca hız aşırtma yaptıktan sonra işlemcinin sıcaklık değerlerini de stres test yaparak kontrol etmen de fayda var. Prime95 programı ile stres testini yapabilirsin.

1.4v yüksek aslında. İşlemci soğutucunu da belirtir misin ? Bırak kendisi otomatik ayarlasın senin için daha iyi. Ayrıca hız aşırtma yaptıktan sonra işlemcinin sıcaklık değerlerini de stres test yaparak kontrol etmen de fayda var. Prime95 programı ile stres testini yapabilirsin.
Ek bir soğutucu kullanmıyorum. Stock soğutucu var sadece. Sıcaklık ve stres testi nasıl yapılır bilmiyorum, yardım eder misin ?

Ek bir soğutucu kullanmıyorum. Stock soğutucu var sadece. Sıcaklık ve stres testi nasıl yapılır bilmiyorum, yardım eder misin ?

Tabii ilk önce aşağıda verdiğim bağlantıdan programı indirin. .rar arşivinden dosyaları bir klasöre çıkarın ve programı çalıştırın. Program açıldığında hiç bir ayar yapmanıza gerek yok, sizi yönlendiriyor. Bir kısım da ''Ok'' diyorsunuz ve işlemci stres testi başlıyor.

Sıcaklık değerlerini kontrol etmek için ise 2. programı indirmeniz gerekiyor. Programı başlattıktan sonra 30 gün deneme süresi var. Arayüzde yan sekmelerden (Bilgisayar menüsünün altında, Algılayıcı) seçebilirsin.

İndirme bağlantısı : Prime95 , AIDA64 Engineer

Son düzenleme:
Tabii ilk önce aşağıda verdiğim bağlantıdan programı indirin. .rar arşivinden dosyaları bir klasöre çıkarın ve programı çalıştırın. Program açıldığında hiç bir ayar yapmanıza gerek yok, sizi yönlendiriyor. Bir kısım da ''Ok'' diyorsunuz ve işlemci stres testi başlıyor.

Sıcaklık değerlerini kontrol etmek için ise 2. programı indirmeniz gerekiyor. Programı başlattıktan sonra 30 gün deneme süresi var. Arayüzde yan sekmelerden (Bilgisayar menüsünü altında, Algılayıcı) seçebilirsin.

İndirme bağlantısı : Prime95 , AIDA64 Engineer
Kontrol eder misin buradan sıcaklık değerleri nasıl sence ?

Dosya Ekleri

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    42,1 KB · Görüntüleme: 143
Kontrol eder misin buradan sıcaklık değerleri nasıl sence ?

Sıcaklık değerleri normal. Hız aşırtma konusunda hiç bir deneyimin yoksa çok yüksek değerleri denemeni tavsiye etmem. Sonra moralin bozulabilir. Stok soğutucu kullandığın için otomatik hız aşırtma değerlerini kullanman daha iyi olacak.

Sıcaklık değerleri normal. Hız aşırtma konusunda hiç bir deneyimin yoksa çok yüksek değerleri denemeni tavsiye etmem. Sonra moralin bozulabilir. Stok soğutucu kullandığın için otomatik hız aşırtma değerlerini kullanman daha iyi olacak.
Teşekkür ederim ilgin için. Zaten çok kurcalamak istemiyorum. Kafama takılan şşey şuydu. Normal olarak 3.50 ghz sistem ama biostan turbo açtığımızda 3.75 yapıyordu bunu ve voltajı 1.4 olarak sabitliyordu. Ben Ryzen 3' ün 3.70' e kadar normal olarak çalıştığını okudum özelliklerine baktığımda.Buyur bak Ryzen™ 3 2200G APU with Radeon™ Vega 8 Graphics | AMD. O yüzden turboyu kapatıp 3.70 olarak manuel sabitlemek istedim. Turbo 3.75 yapıyordu çünkü. O kadar ufak değerler etki ediyor mu bilmiyorum ama içime sinmediği için böyle yapmak istedim. Stres testine sokmama gerek var mı şuan ?

Teşekkür ederim ilgin için. Zaten çok kurcalamak istemiyorum. Kafama takılan şşey şuydu. Normal olarak 3.50 ghz sistem ama biostan turbo açtığımızda 3.75 yapıyordu bunu ve voltajı 1.4 olarak sabitliyordu. Ben Ryzen 3' ün 3.70' e kadar normal olarak çalıştığını okudum özelliklerine baktığımda.Buyur bak Ryzen™ 3 2200G APU with Radeon™ Vega 8 Graphics | AMD. O yüzden turboyu kapatıp 3.70 olarak manuel sabitlemek istedim. Turbo 3.75 yapıyordu çünkü. O kadar ufak değerler etki ediyor mu bilmiyorum ama içime sinmediği için böyle yapmak istedim. Stres testine sokmama gerek var mı şuan ?

3.7 ghz kullan bir şey olmaz. Ben sıcaklık değerlerini öğren diye söyledim, aşırı ısınma olup olmadığını öğrenmen için.

İşlemci voltajı otomatik olduğunda açılışta bir sorun yaşamazsın ama gereğinden fazla yüksek voltaj vereceğinden beklentilerin altında performans kaybı yaşarsın. Voltajın azlığı kadar fazlası da iyi değil. Overclocktan kazanç elde etmek istiyorsan voltaj değerini nokta atışı bulman gerekir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı