Overclock voltaj problemi

thesergen

Hectopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3-4 ay önce AliExpress üzerinden ikinci el bir sistem topladım, Donanım Arşivi'nin topladığı sistem, bilenler vardır belki. Özellikleri:
  • Gigabyte GA-H55M-S2 anakart
  • Intel Xeon X3440 işlemci
  • Gigabyte Windforce GTX 960
  • Corsair Vengeance 1600 4X2 8 GB RAM
Şimdi arkadaşlar benim sorunum şu, sistemi kurduğumdan beri 3,5 GHz'de sorunsuz olarak kullanıyorum ama 3,8-4,0'a overclock yapmak istediğimde sürekli mavi ekran alıyorum, bunun nedeni voltajın düşük olmasıymış ama benim BIOS'umun voltaj ayarı kısmında vcore ayarı yok, o yüzden voltaj veremiyorum. Bilen ve kullanan birileri yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Not: Soğutma sistemim gayet yeterli, PC full yükte 70 derece görmüyor. BIOS'da voltaj ayarlarım fotoğraftaki şekilde, bu ekranda değerleri yükselttiğimde sistem açılıyor fakat oyunlarda 4-5 dk sonra mavi ekran alıyorum.

E46FB13B-E0E5-4692-9253-37CE66367347.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Advanced Frequency Settings kısmına girip Advanced CPU Core Features kısmından Intel Turbo Boost'u disabled yapınız.
2-CPU Clock Ratio 19X (bu artmayacak daha fazla öyle kalacak)
3-BCLK üzerinden ne kadar yerse o kadar deneyeceksiniz. RAM'leri 0.6 da tutun en düşük MHz'de kalsınlar.
4-Dynamic VCore kısmını +0.060V yaparak 19*190'ı bir deneyiniz. (3.6GHz yani)

NOT: Elbette Base Clock Control kısmını 'Enabled' yapıyorsunuz.

Ekleme: Herhangi bir değişiklik yaptıkça şu adımları uygulayarak kontrol ediniz:
1- Cinebench R15 ile skor almaya çalışmak (tavsiyem 5 kere almanız). Test sırasında arkada program açık kalmasın her şeyi kapatınız.
2-Aida64 ile Sistem Kararlılık Testi kısmından yukarıdan aşağıya ilk 4 yeri tikleyerek 20 dakika strese sokmanız. Sonrasında tekrar BCLK ve VCore ile oynama yaparak yükseltip deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
CL değerlerini kontrol ettin mi? Frekansı arttırmakla bitmiyor maalesef. CL değerleri de performansı etkiliyor.

Ne kadar düşük CL o kadar yüksek performans oluyor. Sen frekansı yükseltip voltajı sabit bırakırsan sistem CL değerlerini otomatik olarak arttırıp dengeler sistemi.

RAM konusunda hiç DDR3'e OC yapmadım ama internette 1.7'nin üstünün zorlanması önerilmiyor.

Öncelikle;
1-Advanced Frequency Settings kısmına girip Advanced CPU Core Features kısmından Intel Turbo Boost'u disabled yapınız.
2-CPU Clock Ratio 19X (bu artmayacak daha fazla öyle kalacak)
3-BCLK üzerinden ne kadar yerse o kadar deneyeceksiniz. RAM'leri 0.6 da tutun en düşük MHz'de kalsınlar.
4-Dynamic VCore kısmını +0.060V yaparak 19*190'ı bir deneyiniz. (3.6GHz yani)

NOT: Elbette Base Clock Control kısmını 'Enabled' yapıyorsunuz.
Şuan değerlerim fotoğraftaki şekilde hocam vcoreyi 100 yaptım mavi ekran vermiyor şuan sizce ramleri düşürmelimiyim?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    845,3 KB · Görüntüleme: 78

Geri
Yukarı