Overclock yaptıktan sonra fan sesi yüksek geliyor

Ediz41

Hectopat
Makaleler
2
i5-2400 işlemcimi 3.80 GHz'e çıkarttım. Sorunsuz sıkıntısız. Ancak çalışıyor. Ancak oyuna girince fan sesi biraz yüksek geliyor. Maksimum 74 dereceyi gördü 2 saatlik oyun sonrası. Bunu ayarlayabiliyor muyum veya nasıl düşürebilirim?

Bazı fanların kendilerine özel bir arayüzleri oluyor. Eğer senin fanında da böyle bir özellik varsa ayarlayabilirsin. Bunun haricinde ekstra yazılımlar var örneğin Afterburner.

i5-2400 işlemcimi 3.80 GHz'e çıkarttım. Sorunsuz sıkıntısız. Ancak çalışıyor. Ancak oyuna girince fan sesi biraz yüksek geliyor. Maksimum 74 dereceyi gördü 2 saatlik oyun sonrası. Bunu ayarlayabiliyor muyum veya nasıl düşürebilirim?

Yaptığın OC sonucu işlemci sıcaklığı normal göre daha sıcak olur dilersen verdiğin voltajı düşürüp dene dereceni bayağı düşürsün.

Sen voltaj veriyorsun o.c işlemi için ve otomatik olarak sıcaklık değeri artıyor.

Oyuna girdiğinde soğutucu soğutmak için fanlarını hızlandırıyor sıcaklığına göre. Ne kadar fazla ısınırsa o kadar fazla ses çıkaracak.

Eğer stok soğutucu ise elleme bırak ses çıkarsın.

Eğer ses çok rahatsız ediyorsa uygun yollu bir kule soğutma alıp kullanırsın.

i5-2400 işlemcimi 3.80 GHz'e çıkarttım.
K ibaresi olmayan bir işlemciyi nasıl hız aşırttınız?

Bu arada bu da güzel soru benim dikkatimi çekmemişti.

BIOS üzerinden çarpan kilidi 38'e kadar çıkıyordu bende yükselttim
Sen voltaj veriyorsun o.c işlemi için ve otomatik olarak sıcaklık değeri artıyor.

Oyuna girdiğinde soğutucu soğutmak için fanlarını hızlandırıyor sıcaklığına göre. Ne kadar fazla ısınırsa o kadar fazla ses çıkaracak.

Eğer stok soğutucu ise elleme bırak ses çıkarsın.

Eğer ses çok rahatsız ediyorsa uygun yollu bir kule soğutma alıp kullanırsın.
Hiç voltaj vermedim
Pardon hocam Afterburner'da böyle bir seçenek yok. BIOS üzerinden biraz bakarsanız belki bir sonuca ulaşabilirsiniz. Anakarta göre değişiklik gösteriyor.

Hocam CPU Enhanced - C3/C6 State - CPU Thermal monitör - CPU EIST bunların acaba fanla alakası var mıdır?

Dosya Ekleri

• resim_2021-06-18_175349.png
    resim_2021-06-18_175349.png
    454,1 KB · Görüntüleme: 22

Yeni konular

Geri
Yukarı