Oy kullanma yerinde başıma gelen olay

Daha fazla  
Merhaba, oy kullanacağım sınıfa girdim mühürü ve zarfı aldım kabine girdim. Hemen zarfı kontrol ettim zarfın üstüne bir mühür silik çıkmıştı ve daha oy vermemiştim. Kabinden çıktım onlara bu mühür silik ama geçerli mi, bir sıkıntı var mı diye sordum bana sorun yarattılar niye çıktınız oradan falan dediler. Bende sadece soru soruyorum diyerek karşılık verdim, oradan bir sandık görevlisi erkek bana ters çıktı atarlı giderli konuştu ona derdimi anlatırken babam geldi tartıştılar. Adam tutanak tutarım falan diye çıkıştı babamda bende sana tutanak tutarım davranışından dolayı falan diye. Sonra imzamı attım çıktım. Kabinden çıkıp soru sormam daha oyumu kullanmadan kurallara aykırı mı? Ya da sizin başınıza böyle bir şey geldi mi?

Doğru yapmışlar. Hatta az bile yapmışlar. Internette sacmalayanlarin sizi kandirmalarina izin vermişsiniz.
O hareket kurallara aykırı. Kabine girdikten sonra kapalı zarfla çıkmanız gerekiyor, başkası ile iletişim kurmamaniz gerekiyor.
Başıma gelmedi çünkü öyle bir şey denemedim.

Olaya gelecek olursak. Mührün silik olması gayet normal. Silik olmaması ilginç olurdu. Mühür hiç olmasa dahi sorun değil. Sacma kişilerin açıklamalarını takip edip YSK açıklamalarını takip etmemeniz üzücü.
Mührü sorgulama hakkınız elbette var. Ama onun ne yeri ne de zamanıydı. Siz kabine girene kadardı o. Kabine sizi zorla suruklemediler. Öncesinde kontrol edip itiraz edebilirdiniz.

Tutanak tutulmaliydi. Önüne gelene koyun diyenlerin olduğu bir ülkede kurallara kitabını okumadan oy verenleri, sorgulama yapmayıp birilerinden duyduğunu anında farz kabul edenleri görmek üzücü.
Böyle olaylar yaşandığına göre önümüze gelene koyun demekte haklıymışız demek ki.

Tutanak tutulmaliydi. Önüne gelene koyun diyenlerin olduğu bir ülkede kurallara kitabını okumadan oy verenleri, sorgulama yapmayıp birilerinden duyduğunu anında farz kabul edenleri görmek üzücü.

Daha yaşım 22 2.seçime girdim o kadar tecrübeli olmayabilirim ama insanların o tutumda olması hiç doğru değil neredeyse kalkıp üstüme yürünecekti siz bence ilk başta gidip doğuda kadınların oylarını zorla kullanan erkeklere ve görevlileri dövenleri eleştir. Burada yapılan şeyin doğru olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorum.

Biraz daha kibar olabilirlerdi şahsen ben 19 yaşımdayım ve ilk kez oy kullandım. Ben de mektubun önü gözükmeyecek şekilde burası kapanmıyor diye gösterdiğimde göstermezsen sorun yok dediler nazikçe ve bu kadardı biraz kötü davranmışlar açıkçası.
Ayrıca görmeyip sonradan görüp bunu belirtebilirsin örneğin oy pusulasında yanlışlık var, bunu da mı söyleyemeyeceğiz saçma biraz bu düşünce.
Ben bugün oy verirken mesela umut sizsiniz gençler dedi mesela sırtımdan tutup bu da mı tutanaklık o zaman, saçmalamayın ya :D

Tecrübelik bir şey yok. Vatandaşlık görevin bu. Yasada zamanla öğrenir diye bir şey yazmaz. Bunu bilmeniz sizden bekleniyordu.

Elinizde bıçakla emniyet müdürlüğü girmeye çalışıp bilmiyordum demekten çok farklı değil. Daha önce buraya hiç girmemistim bıçakla girilmeyecegini bilmiyordum. Tecrubesizdim. Elimden bıçağı alıp beni gözaltına almanız hiç doğru değil demek gibi.

Yapılan şeyin doğru, hatta eksik olduğunu söyledim. Kural kitabına uymamislar. Oy sayarken de uyumayıp oyları geçersiz sayfalar olay çıkarırsınız.

Tecrübelik bir şey yok. Vatandaşlık görevin bu. Yasada zamanla öğrenir diye bir şey yazmaz. Bunu bilmeniz sizden bekleniyordu.

Elinizde bıçakla emniyet müdürlüğü girmeye çalışıp bilmiyordum demekten çok farklı değil. Daha önce buraya hiç girmemistim bıçakla girilmeyecegini bilmiyordum. Tecrubesizdim. Elimden bıçağı alıp beni gözaltına almanız hiç doğru değil demek gibi.

Yapılan şeyin doğru, hatta eksik olduğunu söyledim. Kural kitabına uymamislar. Oy sayarken de uyumayıp oyları geçersiz sayfalar olay çıkarırsınız.

Sizin bakış açınız çok farklı umarım hayatınızda hiç hata yapmazsınız yaparsanız da benim maruz kaldığım duruma düşmezsiniz. bide kabine girdikten sonra çıkılmaz yazan kaynağı atabilir misiniz?

Umarım bir şeylere körü körüne inanmadan önce biraz sorgularsiniz
Ya kardeşim senin ne kadar değişik bir kafan var öyle. Bak oy kullanırken hatalı çıkan oy kağıdını görevliye göstermekle emniyet müdürlüğüne bıçak taşıyarak girmeyi aynı kefeye koymanı da geçtim, yahu bir şeye körü körüne inanmakla bu durumun ne alakası var? Yani gerçekten merak ediyorum bizim göremediğimiz sana özel bir kısım mı var bu yazıda?

Geri
Yukarı