Oyun Arayanlar İçin Kişisel Oyun Tavsiyeleri

Katılım
4 Mart 2019
Mesajlar
351
Çözümler
1
Selam. Son zamanlarda birçok şey değişti. Bu da hayatımızı olumlu ya da olumsuz etkiledi. Ama yine de biz "oyuncular" olarak kendi dünyamızı seçebildiğimiz, biraz olsun kendimizi eğlendirebileceğimiz oyunlar oynamaktan vazgeçmedik. Kimimiz ailesinden azar yedi, kimimiz destek aldı. Fakat Dünya'nın farklı yerlerinde olsak da hepimiz aynı gökyüzüne bakıyoruz. Diyerekten ufak çaplı listeme geçmek istiyorum izninizle.

Beğendiğim birkaç Online oyun;

1-) Ready Or Not (FPS)

Özel tim olma yolunda ki ilk adımınızı bu erken erişim sürümüne sahip olarak atabilirsiniz! Oyunumuz 6 kişiye kadar co-op oynanabilen, S. W. A. T polislerini yönettiğimiz ve özel görevlere çıkabildiğimiz fazlasıyla tatminkâr, bir o kadar da zor olan bir oyundur.

-Grafikler yeterli. Bu tarz oyunlarda grafiklerin bir önemi yok, performans ve teknik anlamda nasıl iş başarmış ona bakmak gerekli.
-Performansdan bahsetmişken, bazı haritalar da oyun kasabiliyor. Optimizasyon iyi yapılmamış, erken erişim olmasına yoruyorum.
-Yürüyüş, çömelme gibi animasyonlar tam bir S. W. A. T timi gibi hissetminizi sağlıyor. Yılan gibi ilerlemeyi çok seveceksiniz! Ayrıca sivillere emir vermek de bir hayli oyunun içinde hissetmenizi sağlıyor.
-Oyunun kitlesi muazzam. Troll birilerine hiç denk gelmedim. Herkes oyunu öğrenmeye, gelişmeye çalışıyor.
-Haritada bulunan görevler şimdilik yeterli, daha fazlası eklenecektir.
-Silah çeşitliliği de yeterli durumda, S. W. A. T timi olarak 5-1 kullanacak halimiz yok!

Şimdilik oyun hakkında söyleyeceklerim bu kadar, daha fazla gelişmesi dileğiyle.


2-) Police Simulator Patrol Officers (TPS ADVENTURE)

Polis üniforması ve arabasıyla devriye atmanın zevkini tadabileceğiniz, düşünce güzel olmasına rağmen teknik anlamda sıkıntıları bulunan oyunun incelemesine hoş geldiniz!

- Unreal Engine ile yapılan oyunların grafikleri kötü olmaz. Optimizasyonu kötü olur. Bu oyunda da maalesef optimizasyon sıkıntısı tavan yapmış durumda.
- Bir polis memuru olarak her yaya ile, her araba ile etkileşime geçebilirsiniz. Her arabayı durdurabilir, sözlü uyarı ya da ceza yazabilirsiniz. Hey sen! Yere çöp attığın için... Miktar ceza yazıyorum! "Kadın öfkeli görünüyor!"
- Yanlış yere ve uygunsuz park eden arabalara da ceza yazabilirsiniz. Plakaları kontrol edebilirsiniz. Aranan şahısları kıyafetinden bulabilir, yakalamayı başardıktan ve destek biriminin gelmesini bekledikten sonra arabadan inen şahsın trafiği adeta Şehitler Köprüsüne çevirmesinin ardından vardiyanızın heba olmasını seyredebilir, ağız dolusu küfür edebilirsiniz!
- Özel bir görevde yasa dışı silah tutan mafya babasını elinizden kaçırabilir, arkasından koşarak tutamayacağınızı fark ettiğinizde silahınızı çıkarıp onu bayıltabilir, ambulans gelince trafiğin yine bloke edilmesini seyredebilir, s... Yapacağınız işi diyerek arabanıza atlayıp son hız gitmeye çalışırken bir de etrafı siz mahvedebilirsiniz.
- Gelen çağrılara yanıt verdikten sonra, aslında o çağrının sizin vardiya da bulunduğunuz bölgede olmadığını, çağrının geldiği yere gitmeye çalışırken "Vardiya bölgemin dışına çıkıyorum! Geri dönmezsem kovulabilirim." mesajıyla karşılaşabilir, var olan sevap pointslerinizi de silebilirsiniz!


3-) Black Desert Online (MMORPG)

Evet, geldik çoğumuzun lise yıllarında tutulduğu bu bataklığa. Şu an piyasa da olan birçok MMORPG oyun türü var. Ama hem oyuncuyu ödüllendiren, hem de yerden yere vuran bu oyundan başka bir MMORPG oyunu hatırlamıyorum. Zaten toplasan kaç tane bu tür oynadın ki nisan? Neyse. Yaklaşık iki yüz saat oynadım ve hep aynı şeyleri yaptım. Sanırım oynayacak oyun bulamamamdan dolayıydı. Ama saçma bir şekilde beş tane karakter açıp hepsini altmış bir levele kadar kastım. Ve sıkılmadım. (Bazen kendimi aşıyorum.) Görev sistemi güzel işlenmiş ama asla hikayeye odaklı gitmeyeceksiniz, biliyorum! Bende öyle yaptım. "R" Simulator diyebiliriz. Eğer başlayacak olursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Çok boş yaptım hadi grafiklerden ve biraz combo sisteminden bahsedelim!

-Grafikler gerçekten güzel duruyor. Bu kadar saat oynamamın sebebinin biraz da bu göz alıcı grafikleri olabilir.
-Karakter gelişimini hissediyorsunuz. Bir iki tane oyunun içinden geçen karakter var, ama siz istediğinizi açabilirsiniz.
-Oyunu PvP için oynayacaksanız asla önermiyorum. Lifeskill kasabilirsiniz. Mesela aşçılık, çiftçilik gibi bazı meslekler var ve bunlardan elde ettiğiniz itemleri pazarda satabilir, yaşamınıza devam edebilmek için para yapmaya başlayabilirsiniz. Para verip çok fazla ilerleyemiyorsunuz ama parayla alınan birçok özellik bulunmakta. P2W kesinlikle olmadığını düşünüyorum. Oyunda satılan hemen hemen her şeyi normal hayatınızda da yapabilirsiniz. Zaten çok fazla ödül dağıtmaya başladılar bu aralar. Ödülleri toplayıp bir kenarda bulundurabilir ve "belki ileride değerlenir" ümidiyle yaşayabilirsiniz. Zaman geçirmek için harikadır. Hep tek başıma takıldığım için genelde sezon başlar başlamaz grinde gidiyorum. Yeni karakter açıp bütün görevleri tamamlayıp, ödülleri aldıktan sonra siliyorum. Bir döngü içerisindeyiz kendisiyle, sonumuz hayrola.
-Oyunun kitlesine gelecek olursak. Bunu zaten tahmin ediyorsunuzdur. Chat'da siyaset yapan mı ararsın, ana avrat dümdüz giden mi ararsın, cahilliğini ulu orta sergilemekten gurur duyan tipler mi ararsın, hepsi mevcut. Kolay gelsin.


4-) Euro Truck Simulator 2 (Simülasyon)

Şimdi başlamadan önce 900 saat oynadığımı ve bundan pişman olmadığımı söylemek zorundayım. Online kısmı o kadar sarıyor ki, o insanların kaza yapışı, sanki altında Mustang varmış gibi Scania kullanılmaya çalışılması falan efsane ya. Tabii bu dediklerim genelde Calais ve Duis yolunda meydana geliyor. Bilmeyen yoktur, müziğinizi açıp, Truckers MP kullanmak yerine kendi konvoyunuzu ana oyundan oluşturup, girecek olan yedi kişi ile chill takılarak düşüncelere dalabilirsiniz. Simülasyon oyunları arasında en iyi optimize edilmiş oyundur kanımca. On board ekran kartıyla oynayabilirsiniz. (Multi hariç) SCS Software gerçekten çok geliştirdi oyunu. Şu an yeni çıkan haritalar hariç bir önce ki cümlem geçerlidir. Hayırlı yolculuklar!

5-) NARAKA: BladePoint

Bir PUBG düşünün. Bu kadar. İnceleme bitti, dağılabilirsiniz!


Evet, oynadığım Online oyunlar bunlarla sınırlı. LoL oynuyorsanız akıl sağlınız için uzak durun.

Beğendiğim birkaç hikaye tabanlı oyunlar;

Dostlarım, güncel oyunları oynamak herkes ister. Fakat güncel olmayan ve daha önce izlediğiniz YouTuber oyunu kötüledi diye oynamadığınız oyunlara şans vermenizi tavsiye ederim. Herkesin zevki bir değildir. Kimsenin zevkinize müdahale etmesine izin vermeyin, lütfen.


1-) God of War

Nasıl başlasam ki? Kratos! Sen ki kendi babasını doğrayan, sen ki ciddi, sen ki efsane, sen ki... Evet. Öhöm! Eee, Kratos ve oğlunun hikayesi o kadar güzel işlenmiş ki, oynanış bakımından çok az tekrara düşse bile inanın bana; çıkan her görevi yapıp daha da vahşileşmek isteyeceksiniz. Neden mi? Çünkü oyun bitmesin isteyeceksiniz. Bitmesin ki, hayran kala kala animasyonların, Kafa'nın anlattığı hikayelerin tadına varıp daha çok duyayım diye. Normalde PS4 için özel olarak çıkan oyunun PC portunu efsane yapmışlar. Grafiklerden zaten söz etmiyorum. 2022 yılına göre dokularda biraz eskime hissedersiniz ama buna değer. Bu hikayeye, bu anlatışa, bu oyunculuklara, bu seslendirmelere değer. İnsanı korsana teşvik eder. Zaten yayıncılardan izlemiş biliyorsunuzdur. Ama hiç bilmeyen oyuncular için muazzam bir tecrübe olacaktır. Deneyiniz.


2-) Red Dead Redemption 2

Hmm. Hey, Bayım! Düşünün şimdi, kırlarda atınıza bindiniz, Strawberry kasabasına doğru yola çıktınız. Atınızı da dağlardan bulmuş, kışlardan ve soğuklardan kurtarmış, gözünüz gibi bakmış, bağlılığınızı arttırmışsınız. Orman yoluna girdiğiniz vakit sağ taraftan ağlama sesleri duyuyorsunuz. Cengaversiniz ya, elinizde bir altıpatlar ile gidiyorsunuz körü körüne. Bataklıktan geçtikten sonra sesleri daha net duymaya başlıyorsunuz. "Ulan bu sesler ne acaba?" diye soruyorsunuz kendi kendinize. Beyazlar içinde, yaşlı bir kadın. Oturmuş ağlıyor. Onu gördüğünüz an hemen semt oturuşuna geçip bir süre ne yapıyor diye gözetliyorsunuz. Kadın sadece ağlıyor. En son içiniz cız ediyor ve "Gidip bir sorayım, nesi var ki acaba?". Değil mi? Muhteşem fikir. Bence de. Kesinlikle bakmalıyız. Bakalım ki o ağlayan kadın aslında bize tuzak kurmuş olsun da ensemizin köküne geçirsin spatulayı. Artislik olsun diye zorluğu normal yerine Türkiye seçersen, olacağı bu! Bak yine sinirlendim. Gidiyorum ben.


3-) SUCCUBUS (+18)

Madmind Studio Agony'den sonra güzel bir iş çıkarmış. Dövüş mekanikleri biraz sığ, hikâye allak bullak ama DLC'ler ile ekleyeceklerini söylediler. Bana kalırsa özel fiyatlandırma, dil desteği gibi çoğu büyük firmanın yapmadığı şeyleri yaptıkları için ve Türk oyuncu kitlesini sevdikleri için bir şans verebilirsiniz. Yaani biraz çılgınlaşmanın zararı olmaz :)


4-) Remnant: From The Ashes

Arkadaşlar bu oyunu oynadım, evet. Bitirdim, evet. Ama inanın bana hiçbir şey anlamadım. Sanırım kendimi tamamen oyuna veremedim. Ama güzel oyun, sürekli mermi değiştiriyorsunuz. Soulslike gibi değil de gibimsi oyunları sevenler şans verebilirler.

5-) Cyberpunk 2077

Hepinizin bildiği gibi oyun çıktıktan sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşattığını (özellikle oynayan yayıncıların gazına gelen ve kendi fikirleri olmayan, sabahtan akşama kadar anime kızlarına bakıp evde eli şeyinde gezinen ve kendini komik sanan, oyun kültürü olmayan leş kitle yüzünden) düşünen insanlar oldu. Tabii ki bu Türkiye'ye özgü bir şey hiçbir zaman olmadı. Çoğu ülkede oyun eleştirildi fakat bizim insanımızın yaptığı yorumları okurken ki kadar utanç duymadım yorumlarda. Neyse. Oynanışa gelecek olursak;

Oyuna başlarken bir karakter yaratmamız ve hangi tür özelliklerinin olacağını belirlememiz gerekiyor. Seçmemiz gereken üç adet sınıf var. Bu sınıflar oyunun ilerleyen yerlerinde size ekstra diyalog seçenekleri sunuyor. Bunu dedim diye de aman aman gaza gelmeyin. Yaklaşık 20 saatlik bir ana hikâye de karşınıza sadece üç ya da dört kere çıkacaktır. Neyi seçtiğinizin bir önemi yok. (Ne yazık ki) Aslında var ama yaaaaniiii. Witcher oynadıysanız bu oyundan aynı firma diye bir Witcher etkisi BEKLEMEYİN. Üzülürsünüz.

Hikâye:
Oyunun hikâyesi güzel işlenmiş. Animasyonlar, anlatım şekli, ışıklandırma çok iyi. Gerçekten bazı yerlerde karaktere bürünebiliyorsunuz. Oynadığınız karakterinizi kendiniz gibi hissedebiliyorsunuz. Johnny Silverhand abimizle yaşadığımız drama biraz hüzünlü bir sonla bitse de. (oyunda birden fazla son var, sizin için farklı bir deneyim olabilir diye yazıyorum)

Grafik ve görsellik.

Üst düzey. Gerçekten üst düzey bir görselliği var Night City'nin. Ne kadar içindeki çoğu şey boş olsa da, yaşayan bir şehir tam olarak olmasa da, bla bla. Oyun çıktığı zaman GTA ile kıyaslayan sığırlardan bahsetmek istemiyorum ama, o yorumları görünce cidden insan bir sorguluyor. Neden bu insanlar böyle, neden bunları görmek zorundayım, neden neden neden. GTA V'e Cyberpunk, Rockstar ve CD Project, rakip olsalar bile, "farklı" tür oyun yapan şirketlerdir. İkisinin de geçmişi farklıdır ve aynı türden oyunları yoktur. Bunları kıyaslamak gerçekten çok saçma.

1.3 güncelleme sonrası:

Buglar yok denilecek kadar azaldı. Oyunlarının arkasında durup fiyatını arttırmadıkları için CD Project Red'e bir kez daha teşekkür ederiz. Eğer henüz manipülasyondan çıkamadıysanız, bu oyunu almayın. Ama eğer kendi fikirlerinizi edinmeye karar verdiyseniz, sizin için muhteşem bir deneyimin kapılarını açıyorsunuz. Zaten hepimizin hayatı bu şekilde değil midir? Etrafımızda ki şeylere olumsuz gözle baktığımızda karşımıza çıkacak olan fırsatları göremiyor olabilir miyiz? Pozitif olmak yerine sırf birisi ya da birileri beğenmedi diye siz de belki de beğeneceğiniz bir şeyden uzaklaşıyor olabilir misiniz? "Nasıl tassarruf edeceğim?" diye düşünmek yerine, "nasıl daha fazla kazanabilirim" demenin zamanı gelmedi mi?


6-) Assassin's Creed Odyssey

Origins'in çok basit olmasından sonra, Odyssey bu sistemi düzenleyip gerçek bir gizlilik haline gelmiş durumda. Özellikle Nightmare modu efsane. Hikayesi güzel, DLC'leri zaten efsane. 100+ saat oynanış. Güçlenme hissi ve dahası. Dövüş sistemi çok iyi oturtulmuş. Yer yer puzzlelar da çok iyi. Bana kalırsa şimdiye kadar yapılmış en iyi Assassin's Creed oyunudur Ezio üçlemesinden sonra.

Devam edecek. Yani, Umarım.

Teşekkür ederim.
 
Yukarı