Oyun bağımlılığı nasıl bırakılır?

Bende her gün oyun oynayan birisiydim ve bilgisayarı saklaması için babama bizzat kendi ellerimle verdim 😂 bu süreçte de fazla da oyun oynayamadım anca arkadaşlarıma falan gidince yada bulusunca , yeni hobiler buldum. Kısacası böylece Oyun bağımlılığı denilen kavramdan kurtuldum.

Bu kolay degil. Artik hayatinin parcasi olmustur ve oyundaki arkadaslarinla nasil win alirsin, nasil eglenir hangi oyunu oynarim diye dusunup duracagindan sabir gerektirecek bir is.

Oncelikle sunlari dene:

- Self-Control (Kisisel-Kontrol) hakkinda arastirma yap ki bu onerilerim anlamana yardimci olsun. Oyununu oyna, ama surelerini yavas yavas kis.

-Eger asiri bagimliysan para da yatirirsin. "Ney ki ya, 5-6 TL den ne olacak?" Dersin kendine. Bu okey ama uzun sureli olunca buyuk rakamlar ortaya cikar. Unutma, oyunlarda para ile satin alabilecegin seyler oynadikca da kazanilabilir ama uzun surer. Bizim konumuz tamamen biraktirmak degil kontrol altina almak oldugunu unutmayalim lutfen.

-Evet, cok klasik ama etkili : Hobi. Bu kadar, zevk alacagin seyler yap. Mesela bir enstruman calmayi ogren ya da biliyorsan kendin bir seyler uydurmaya calis. Bu dusunmene de yardimci olacaktir.

-Gez, dolas. Arkadaslarinla ol ama oyun arkadaslarinla ya da sadece oyunda takildigin kisilerle dolasma cunku surekli "Kanka bu aksam ne yapacagiz?" muhabbetinden daha fazla konusamazsiniz. Bu klasiktir: gidersin avm ya da kafe park falan. Oturursunuz tutun kullaniyorsaniz sahil kenarina ya da acikliga gider takilirsiniz. Konusacak bir sey kalmaz oyun muhabbetleri acilir, planlamalar yapilir. Sonra yapmak istediklerin de kursaginda kalir yapamazsin -verimli sekilde yani-.

-Bu cok onemli: Ailenle vakit gecir. Oturmak, TV izlemek degil; gez dolas muhabbet et. (...)
(...)

-Planli yasa, daginik kalma. Daginik kalman seni daha cok karistiracak faktorler arasinda. Usenmene ve pes etmene sebep olacak seydir ve bunu hic istemeyiz, degil mi? Bu yuzden "Bunu yaptiktan sonra rahatlayip kafa dinler planima uymaya devam ederim." diye dusun.

-Bunlari okudun, okuduysan da aklinda bir seyler olusmustur. Okumakla kalma, hayata gecir. Ben de bagimliydim. "Insanin halinden insan anlar." diye bosuna dememisler. Ben kendi halimin farkina vardim ve boyle duzelttim. Sabirli olmam cok etkili oldu tabii. Ama cok zorlandim. Bazen sinir krizleri gecirdim. Olsun, su an cok daha memnunum. Oyunu biraktim mi: Tabii ki hayir. Sadece Self-Control olayini cozdum. Sonra da yazdiklarimi yaptim. O arkadas meselesine gelince, degistigini dusundugun zaman artik istedigin gibi dolasmak isteyeceksin zaten. Burada bir negatiflik olacak. Arkadaslarin senin gibi olmayacak degisince, nadiren disari cikiyorlar artik seninle takilmiyorlar gibi hissedeceksin. Sanki degismisler gibi hani. Burada anlayacaksin ki onlar degil, SEN degismis olacaksin. Bunu da farketince emin ol daha iyi olacaksin...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı