Oyun bağımlılığı nasıl yenilir?

Lise 4'e geçtiğinde ya da üniversiteye geçtiğinde bu alışkanlıkların devam ederse, sürekli başarısız olmaya başlayabilirsin. O zaman kendiliğinden bırakacaksın zaten, vicdanın el vermeyecek.

Tabii bu kötü olan.

İyi olan şimdiden azaltman.
7 yıldır üniversitedeyim. Hiç zararı dokunmadı. :))

19 yaşımdayım toplasan 6-7 bin saat oyun oynamışımdır ve size yemin ediyorum bin pişmanım, kendi kendime diyorum yerine bir sürü şey yapılabilirdi diye. Kendimden yola çıkarak tavsiye verecek olursam işin doğrusu bağımlılıklar bırakılmıyor sadece yerine yenisi konulabiliyor. Bunun için kendine daha güçlü bir hedef koymalısın ve senin için gerçekten bir anlamı olmalı (hayır üniversite sınavında yüksek puan güçlü bir hedef değil). Bu hedefi bulmak için eline bir kağıt kalem al ve yapmaktan hoşlandığın şeyleri yaz, daha sonra üzerine gidip neler yapılabilir diye kendine sor. Eminim yaparsan güçlü hedefler bulabilirsin. Bir de İngilizcen yeterse Game Quitters isimli YouTube kanalını takip edebilirsin.

Neden Mac'i belirttin ki ? Eski bir bilgisayar rahatlıkla işini görür yani illa Mac olması zorunlu değil. Hem Mac'in ölüsü bile dünya kadar para.
Zorunlu değil fakat internette iyi bir performans sergileyen eski Mac’ler oyunlarda tam bir rezalet (annemde var 2008 MacBook ve 12 yılda yükseltme yapılmadan tam bir ofis sistemi iken oyunlarda cuvalliyor), eski bir sisteme geçtiğinde malzeme ve performans olarak bunu hissederken OS X sayesinde sadece oyunlarda hisseder diye demiştim fakat Linux+ zamanının iyi bilgisayarları (Vaio, Inspiron Megabook serileri gibi bir seriye dahil olanlar kısaca) ile de aynısını elde edebilir yakın fiyatlara (olmuşken farklı bir tecrübe edinmiş olurdu kullanıcı bu oyunlardan uzaklaşma bahanesi ile).

Bir dönem ciddi bir Warframe bağımlılığım vardı. Boşta olduğum her an oynuyordum, gözlerimden uyku akarken devam ediyordum, sabah kalktığım gibi başına geçiyordum vs. derken bir an da bırakmaya karar verdim. Ve sildim. Bu süre zarfında dizi izlemek, kitap okumak gibi aktivitelere daha fazla vakit ayırdım. Aylar sonra merak edip tekrar indirdim ve Oynamak istedim. Kesinlikle o eski tadı alamadım. 20 dk sonra çıktım oyundan ve tekrar sildim.

Aslında tüm bağımlılıklar için geçerli olduğunu düşündüğüm bir durum var: Kararı aldığınız gibi uygulamak. Sert bir şekilde. Derinlemesine düşünülüp irdelenirse döngüye tekrar giriliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı