Oyun bağımlılığından nasıl kurtulabilir?

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba 8.sınıf öğrencisiyim LGS'ye hazırlanıyorum ve notlarım acayip düşük geldi teşekkürü zar zor alabiliyorum. Sebebi de oyun bağımlısı olmam psikoloğa kadar gittim bu bilgisayardan kurtulamıyorum, 4 yaşımda başladım. Artık sabah kalkar kalkmaz kahvaltıdan bile önce geçiyorum gece yatana kadar kaçta yatarsam ona göre değişiyor ödevlerimi bile internetten bakarak yapıyorum o derece söyleyeyim yakın bir arkadaşım yok bisikletim yok yani arkadaşım hiç yok nasıl kurtulabilirim bu bağımlılıktan? Kurtulamıyorum diye uyuyamıyorum bile yatarken yarın oyunda ne yapacağımı düşünüyorum. Bana bu hastalıktan kurtulmak için bir tavsiye vermenizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba 8.sınıf öğrencisiyim LGS'ye hazırlanıyorum ve notlarım acayip düşük geldi teşekkürü zar zor alabiliyorum. Sebebi de oyun bağımlısı olmam psikoloğa kadar gittim bu bilgisayardan kurtulamıyorum, 4 yaşımda başladım. Artık sabah kalkar kalkmaz kahvaltıdan bile önce geçiyorum gece yatana kadar kaçta yatarsam ona göre değişiyor ödevlerimi bile internetten bakarak yapıyorum o derece söyleyeyim yakın bir arkadaşım yok bisikletim yok yani arkadaşım hiç yok nasıl kurtulabilirim bu bağımlılıktan? Kurtulamıyorum diye uyuyamıyorum bile yatarken yarın oyunda ne yapacağımı düşünüyorum. Bana bu hastalıktan kurtulmak için bir tavsiye vermenizi bekliyorum.

Bağımlılıklardan kurtulmak için iradeye ihtiyacın vardır. İraden zayıfsa kurtulman o kadar zorlaşır. Gününü planlayarak yaşamanı tavsiye edebilirim. Uyandığın saatleri, öğlene kadar ders çalışmaya ayır. Sabah saatlerinde asla ve asla bilgisayar açma, telefonu yanında tutma. İlk başlarda çok sıkıcı, bunaltıcı ve yorucu gelecek, yeri gelecek bıkacaksın. Kendinle anlaşmalar yap ve onlara uymaya çalış. Kendine günlük limitler koymaya başla. O limitleri uygula en mümkün mertebede ve asla "amaaan yarın yaparım." deme! Ödev verildiği gün yapmaya başla. Bir anda 2-3 saate indiremezsin bu bir süreç. Aylarca sürecek bu süreç.

Uyanınca ilk işin yatağını toplamak olsun, sonra kahvaltını yap, ardından otur dersinin başına ve kendine bir hedef belirle, neden ders çalışmalısın? Bu sorunun cevabını kendine ver. Sonra bu hedefin için yol haritası çıkar. Günlük kaç saat ders, kaç saat kitap okuma ve kaç saat bilgisayar oyunu oynaman gerektiğini kendine sürekli hatırlat, canın istedikçe yapacak başka bir iş bul, evde iş bulamıyorsan yapacak dışarı yürümeye çık. Hayatına hem sporu ekle, hem düzenli yaşamı sok, hemde kitap okuyarak kelime dağarcığını geliştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı