Oyun bilgisayarı için 1TB SSD Gerekli Midir?

cleancoder

Kilopat
Ben 1TB SSD + 2TB HDD kullanıyorum. Kapasite yüksek olduğu için oyunları mı da SSD'de tutuyorum. Aynı oyunları HDD'ye atıp performans testleri yaptım. Ortalama FPS farkı olmasa da %1 ve %0.1 FPS değerleri HDD'de daha düşük oluyor(HDD: 22 vs SSD: 67). Tabii oyun açılış hızı ve sahne yüklemeleri de en az 2 kat fark ediyor.

Örneğin HDD'ye kopyaladığım GTA 5'ı oynarken 10 dakika içinde birkaç kez takılma/drop yaşadım ama bu SSD'yle oynarken olmuyor. Yani nadirende olsa o %1 farkı oyunda hissediliyor. Çünkü o an bir harita yükleniyor ve HDD drop yaşatabiliyor. Tabi zamanla HDD performansının düştüğünü de hesaba katmak lazım. Bir SSD 2-3 yıl sonra bile sorunsuz oyun deneyimi yaşatabilir ama HDD'den emin değilim.

Sizce bütçe varken 512 GB SSD + 2TB HDD almak mı mantıklıdır yoksa 1TB SSD + 1TB HDD almak mı?
Ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Buradaki soru bence çok kişisel. Benim için sadece 1TB SSD bile yeterli olur. Kendinize sormanız gerekiyor bunu. Bana 2.5 TB yeter mi?

Ssd'li sistem toplayıp da oyunları mekanik diske kurmak bana saçma geliyor. Ben yakın zamanda 250'lik SSD alacaktım ki son anda olmuşken 500 olsun dedim ama şimdi o bile sınıra dayandı. Sunduğunuz 2 seçenek arasında maliyet farkı olur ama bütçe müsaitse 1 TB SSD almak daha mantıklı. Gerekirse HDD sonraya da ertelenebilir ki çoğu kişinin bir taşınabilir depolama diski zaten vardır diye tahmin ediyorum.

HDD daha ucuz SSD'den. En çok depoladığın şeye bağlı olarak tercihini yap. Resim, video, döküman vb. arşivliyorsan HDD daha mantıklı olacaktır çünkü SSD'ye bu konuda para bağlamak saçma olur. Çok oyun yükleyen biriysen de HDD ile sıkıntı çekmek de aynı şekilde saçma olacaktır.

Ben 1TB SSD + 2TB HDD kullanıyorum. Kapasite yüksek olduğu için oyunları mı da SSD'de tutuyorum. Aynı oyunları HDD'ye atıp performans testleri yaptım. Ortalama FPS farkı olmasa da %1 ve %0.1 FPS değerleri HDD'de daha düşük oluyor(HDD: 22 vs SSD: 67). Tabii oyun açılış hızı ve sahne yüklemeleri de en az 2 kat fark ediyor.

Örneğin HDD'ye kopyaladığım GTA 5'ı oynarken 10 dakika içinde birkaç kez takılma/drop yaşadım ama bu SSD'yle oynarken olmuyor. Yani nadirende olsa o %1 farkı oyunda hissediliyor. Çünkü o an bir harita yükleniyor ve HDD drop yaşatabiliyor. Tabi zamanla HDD performansının düştüğünü de hesaba katmak lazım. Bir SSD 2-3 yıl sonra bile sorunsuz oyun deneyimi yaşatabilir ama HDD'den emin değilim.

Sizce bütçe varken 512 GB SSD + 2TB HDD almak mı mantıklıdır yoksa 1TB SSD + 1TB HDD almak mı?
Ne düşünüyorsunuz?
Çok üst düzey bir sistem toplamıyorsan bence işletim sistemini kuracak kadar SSD yeterli geliyor. Oyunlara SSD dayandırmamam şahsen :D

240GB SSD ve 2TB HDD kullanıyorum. 1TB depo 1TB de oyun için. SSD diskte sadece işletim sistemi ve Steam, Chrome gibi uygulamalar var.

Güzel cevaplar geldi :) Arkadaşlar önceden Samsung 840 EVO 250GB SSD kullanıyordum ve 1TB WD Blue HDD vardı. Şimdi 1TB SSD + 2TB HDD var ve oyunları SSD'ye geçirince fikrim değişti açıkçası.

Yani birinde 15 saniyede şak diye kocaman oyun açılıyor, diğerinde 35-40 saniye sürüyor. FPS drop yemiyorsunuz, kapasite sorunu olmuyor. Bu konfora alışırsanız da HDD'ye zor dönersiniz. @albaywolf aynen öyle büyük ihtimal bir dahaki sistemde 1TB SSD'ye geçersiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı