Oyun Bilgisayarı Toplarken Dikkate Alınması Gerekenler Nelerdir?

BıyıklıÇocuk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar oyun bilgisayarı toplamak istiyorum ama o kadar karışık model isimleri var ki yanlış toplarım diye korkuyorum. Oyun bilgisayarı toplarken hangi özellikleri göz önünde bulundurmalıyım?
Cevaplarsanız severim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence anakart olarak asus dan şaşma ben başka bir marka aldım memnun değilim pek.
İşlemci olarak intel tercih etmelisin AMD ye oranlar en az 10-15 fps fazla veriyor ve buda düşük fps miktarı tabi en az bu kadar fazla verir.
Sakın anakart ve işlemciye abanıp ekran kartını düşük tutma dengeli olsunlar.
Parça olarak kafanda bir şey var ise belirt istersen daha çok yardımcı olabiliriz.

Model isimlerine bir zamandan sonra aşina oluyorsun özellikle anakartlarda isim karışıklığı söz konusu.

Oyun sistemi toplamadan evvel ekran kartları hakkında az çok bilgi sahibi olman gerekir. Oyun bilgisayarının en önemli parçası sonuçta.

Önce alacağın yada ilerde almayı düşündüğün ekran kartı seçilir.
Zevkine göre kasa ve düşündüğün ekran kartına uygun güç kaynağı seçilir.
Daha sonra düşündüğün ekran kartını kaldıracak işlemci seçilir.
Seçtiğin işlemciye uygun çipsetli anakart seçilir.
Anakartına uygun bellek seçilir.
Bundan sonrası artık HDD , SSD tercihi gerekirse işlemci soğutucu almakla sonlanır.

Arkadaşlar oyun bilgisayarı toplamak istiyorum ama o kadar karışık model isimleri var ki yanlış toplarım diye korkuyorum. Oyun bilgisayarı toplarken hangi özellikleri göz önünde bulundurmalıyım?
Cevaplarsanız severim :)

Kasa toplamayı bilmiyorsan bilen birinden yardım almalısın.
İkinci el parçalarla uğraşma sakın, hep sıfırını al.
Oynayacağın oyunların muhtemel sistem gereksinimlerini araştır. Severek oynadığın oyunların önerilen sistem gereksinimlerinin en az iki katı gücünde sistem toplamaya çalış.
Oyun amaçlı toplanan sistemde en pahalı parça ekran kartı olsun. İşlemciye ve diğer bileşenlere fazla abanıp, ekran kartından kısıyorsan bir sorun var demektir.
İşlemci çok önemli bir unsur. Artık birçok oyun open world (açık dünya) dediğimiz hale geldi. Bu bağlamda bu tarz oyunlarda işlemci gücü ve mimarisi de önemli. Ayrıca alacağın ekran kartıyla işlemcinin birbirleriyle darboğaz yapmamasına da şiddetle dikkat etmelisin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı