Oyun fikrim var ama geliştiremiyorum

murat8

Hectopat
Merhaba benim adım Murat. Bende obsesif kompulsif bozukluğu ve öğrenme zorluğu var. Bu yüzden oyun yapmayı öğrenemiyorum. Aslında çok istiyorum ama başarılı olamıyorum. Benim bir fikrim var. Asphalt 9 tarzı araba yarışı. Ama yapamadığım için ekibe ihtiyacım var. Tahminimce fikrim için büyük bir ekip gerekiyor. Bana yardımcı olur musunuz? Fikrimi oyun yapabilirseniz kazancı paylaşırız. İsteyen olursa bana ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Araba yarışı oyunu, zombi araba olacak, yol kenarlarında zombi eşyaları olacak yol da zombi yolu olacak her şey zombi temalı olacak. Yol kenarlarında iskeletler gibi şeyler olacak. Vampir araba olacak yol kenarlarında vampirlere ait eşyalar olacak yarasalar uçacak. Müzik notalı desenli araba olacak yol kenarlarında gitar gibi eşyalar olacak müzik aletleri. Kovboy, mumya, kral, ninja, yiyecek, dondurma, çikolata, şeker, cips, ketçap, hardal, şişeleri şeklinde arabalar da yaparız ateş gibi yanan, çamur araba, ve daha çok araba olacak bunlara uygun temalı yol kenarı eşyaları ve yollar olacak. Ağaçtan araba olacak yol kenarlarında ağaçlar olacak kuşlar uçacak. Her arabanın değişik müziği ve ışıklandırması olacak. Her arabanın kendiyle alakalı yarışçı karakterleri olacak. Ajan araba olacak ajan yarışçı olacak. Belki çizgi roman tarzında arabalar da yapılabilir. Gece yarışları da yapılabilecek ve daha fazlası. Lav olacak volkandan aşağı yolun ortasına lav gelecek sağdan veya soldan iki teker butonuna bastığımızda araba iki tekerle gidecek ve lav engelinden kaçmış olacak. Denizden dalga gelecek ondan kaçacağız. Heyelan ve çığ olacak oyunda onlardan kaçacağız. Saat araba, kek, pasta, kurabiye, gezegen arabalar, uzaylı arabalar, teknolojik arabalar mesela oyuncu bilgisayarı oyuncu modemi arabalar, buluttan, oyuncak arabalar. Arabaların jantlarını da arabanın temasıyla süsleriz. Cadılar Bayramı arabası, yeni yıl arabası ve sevgililer için aşk arabası da ekleyebiliriz. Üç seçeneğimiz var birincisi zombi resimlerini arabaya kaplama yapmak, ikincisi zombi olarak araba yapmak, üçüncüsü zombi ile süslemek. Arabalarımız ve karakterlerimiz yol, hava, ve yol kenarı eşyalarıyla uyumlu olacak. Mesela hava yeşil olacak yol kenarlarında mezarlık beyin gibi şeyler olacak. Ajan araba da ajan gözlükleri filan olacak yol kenarında. Sincaplar, koyunlar, keçiler, inekler olacak onları ezmemeye çalışacağız zamanı yavaşlatarak drift yapar gibi araba yavaş modda gidecek ve hayvanları ezmeyecek.

Sinekler, böcekler, kelebekler uçuşacak yollarda. Renkli dumanlar, arkasında iz bırakarak giden arabalar olacak. Tüneller olacak bu tünellerin içi renkli ışıklarla donatılmış olacak. Ayrıca tünellerde graffiti veya güzel resimlerle boyanmış olacak. Mağaralardan geçeceğiz ve eski zamanlarda yaşayan insanların çizdiği mağara içi resimleri olacak. Arabalar yarışa başlayacağı zaman duvarı delerek gelecek, paraşütle havadan inecek ve denizin altından çıkacak. Ayrıca arabalarımız bir müddet suyun altından giderek yarışabilir yolda giderken denizin altında ki güzellikleri görebileceğiz. Su birikintilerinden su sıçratarak geçme çamurlu yollar bataklıklar olacak. Bir de her yarış bölüm bölüm olacak mesela canavar arabalar canavar yollardan gidecek. Oyuncu bilgisayar ve modem gibi teknolojik aletler teknolojik yoldan gidecek. Bölümlerde arabaların ve yolların resimleri olabilir. Her arabanın ve karakterin temasına uyumlu uyarı tabelaları olacak yollarda. Ayrıca uçak, tren, araba ve ev gibi şeyler olacak yol üstünde dev gibi onların içinden arabayla geçeceğiz. Her arabanın temasıyla uyumlu Nitro çubuğu olacak mesela zombi arabanın zombi Nitro resmi olacak. Nitro'lar kendi kendine dolacak. Yollarda Nitro ve para gibi şeyler olmayacak. Çünkü böyle şeyleri toplamaya çalışırken yolun güzelliklerini kaçırıyoruz. Dağların eteklerinden yukarı doğru veya aşağı doğru gidebileceğiz.

Yol kenarında yol boyunca uzanan ateş yanacak, bazı yarışlarda ve renkli ışıklar olacak gece yarışlarında güzel gözükür. Hayvan arabalarda yapabiliriz istersek aslan, kaplan, goril, fil, akrep, köpek balığı, dinozor gibi. Oyun menüsünde arabaların seçimini yaparken müzik ve ışıklandırma olacak her arabanın kendine uygun olarak. Türk bayraklı araba olacak. Bunun üzerinde daha düşünüyorum. Yeni içerik buldukça güncellemelerle onları oyuna ekleriz.
Çok teşekkürler.

Oyun fikrini döküman haline getir, kontroller, kamera açısı, oyuncunun alacağı riske karşılık nasıl bir ödül vereceksin?, Oyunun eğlenceli kısmı neresi gibi gibi bir sürü soru var aslında.

Doküman ne oluyor Asphalt 9 tarzı dedim aslında. Ödüller oyunun sonunda para olarak gelecek. Bir sürü soru neler acaba teşekkürler.

Oyun basit mi?
Amaç belli mi?
Temiz ve net bir oynanış var mı?
Kullanıcı için çok fazla bilgi var mı?
Kullanıcı için çok fazla etkileşim var mı?
Temiz bir oynanış döngüsü var mı?
Oynanış eğlenceli mi?
Bu oyunu hangi tür kullanıcılar beğenebilir?
Bu oyunu eğlenceli yapan nedir?
Oyuncu aynı seviyeyi arka arkaya 10 kez oynarsa, her zaman farklı bir deneyim mi yaşıyor?
Oynaması kolay ama ustalaşması zor mu?
Oyuncunun birkaç seçeneği var mı?
Seçenekler isteğe bağlı mı? (level tasarımı tarafından zorunlu kılınmıyor)?
Ödül, alınan riskle orantılı mı?

Bunlar sorulardan aklıma gelenler sadece.

Asphalt gibi diyince ashpaltın aynısını da yapabilirsin, bu durumda oyun neden tutacak? Asphalttan ayrışan özellikleri ne? Asphalttan hangi özellikleri alacak gibi soruları cevaplaman gerekiyor.

Tavsiyem düzgün bir gdd hazırla, ingilizce olması sana avantaj sağlar. Tr de bu oyunu yapmayı kabul edecek şirket varmıdır bilmiyorum ama, eğer iyi bir oyun tasarımı yaptıysan seni işe alabilirler.

Bunu izle burada Game design document nedir anlatıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Size tavsiyem daha küçük şeylerle başlayın böyle detayları herkes düşünebiliyor bunları yapmak tek başına imkansız ekiple olacaksa profesyonel birilerinin olması lazım oda bayağı para tutar.

Geri
Yukarı