Oyun Görüşlerim #1 Rise Of The Tomb Raider

Nazım Paşa

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Paşa
Merhabalar, bu seride oyunlarla ilgili görüşlerimi paylaşacağım.

Rise Of The Tomb Raider, Crystal Dynamics tarafından geliştirilip yayıncılığını Square Enix ve Windows'un yaptığı 2015 yılında Xbox One ve Xbox 360 için çıkan aksiyon-macera türünde bir oyun. Oyun en başta Xbox özel olarak açıklansa da 2016 Haziran'da Windows için de çıkışını gerçekleştirdi ve Xbox kullanıcılarını kızdırdı. Bununla da yetinmeyen Microsoft oyunu Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration isimli özel bir sürümle Ekim 2016'da PS4 için de çıkardı. Yine bu adla 2018'de Linux ve Mac için de çıkışını gerçekleştirecek ve Xbox özel oyunu adıyla tanıtılan oyun 3 yıl içinde 4 kere çıkışını gerçekleştirmiş olacak.

header.jpg

Oyunda Divine Source isimli bir nesneyi arıyoruz ve bunun için de Kitezh isimli antik bir şehre bulmaya çalışıyoruz. Burası Moğolistan-Rusya yakınlarındaki yüksek dağlı ve karlı bir arazide. Hikaye bakımından spoiler vermeyeceğim için kısa birkaç cümleyle özetleyeceğim. Oyunun hikayesi bize ara sahnelerle anlatılıyor ve toplanan günlükler, antika eserler de hikayeye katkı sağlıyor. Hikaye bakımından hem Kitezh şehri ve oradaki peygamberi hikayesini dinlerken hem de bunun Lara Croft'un hayatıyla olan bağlantısını görüyoruz. Aynı zamanda Lara Croft'un şehri ararken yaşadıklarını da görüyoruz elbette. Hikaye güzel anlatılmış olmasına rağmen çok iyi olduğunu söyleyemem. Yine de hikayesi kötü bir oyun değil.

rise-of-the-tomb-raider-ilk-bakis-big.jpg

Oyun oynanış bakımında eski Tom Raider oyunlarına çok benzer. Yine ana görevlerde hızlı bir oynanışsa sahip. Bir yer veya bir şeylerden kaçarken atlıyor, koşuyor, yüzüyor ve aksiyona giriyoruz. Oyunun aksiyon mekanikleri bakımından başarılı olduğunu söyleyebilirim zira ben silah kullanmayı da ok kullanmayı da sevdim. Önceki Tomb Raider oyunlarından farklı olarak bu oyun bir de açık dünya teması eklemeye çalışmış ancak bunda başarılı olduğunu söyleyemem. Bu açık dünya zayıf olmasının yanı sıra keşfedilecek olan günlük ve eserler size sadece hikaye bakımından katkı sağlıyor ancak bu zahmete değecek bir hikayesi yok maalesef. Çok küçük bir açık dünyayla sanki ne yapacağını bilemeyen bir oyun olmuş. Açık dünya işi baydığı için direkt olarak ana görevleri oynadım ben. Silah geliştirmesi de iyi anlatılamamış ve oyun içinde gereksiz gibi duruyor. Hiç silah geliştirmeden de kolayca bitirmeniz mümkün. Benim önerim açık dünyayı unutp direkt ana görevleri yapmanız olacaktır. Açık dünya hiç dahil edilmeseydi daha iyi olacağını düşünüyorum.

indir.jpeg

Grafik bakımından gayet güzel bir oyun. Gerçekçi ve mekana uyan grafiklere sahip. Bazı yerlerde detaylar cidden ürkütücü olabiliyor. Sistem gereksinimleri ise normal bir AAA oyun kadar. Ben RX 570 ile 2K orta ayarlarda oynadım oyunu.

images.jpeg

Oyunu indirimlerde 20 TL gibi bir fiyata almanız mümkün. Maalesef indirimsiz fiyatı olan 89 TL'yi hak etmediğini söyleyebilirim. Puanlamada da indirimsiz fiyatı dikkate alacağım.

Sonuç olarak oyun sadece ana görevlerden gidilirse hızlı oynanış ve aksiyona sahip, yeterli bir hikaye barındıran iyi bir aksiyon oyunu. İndirimlerde alınabilir. İsterseniz puanlamaya geçelim.

Oynanış (Son puanın %40'ı): 7/10
Hikaye (Son puanın %30'u): 7/10
Fiyat (Son puanın %20'si): 3/10
Grafik (Son puanın %10'u): 8/10
Ortalama puan: 6.3/10

Ben de açık dünya kısmı ile hiç ilgilenmeden oyunu bitirdim. İlk oyunda ve bu oyunda canımı sıkan birer bulmaca dışında her anından zevk alarak oynadığım ender oyunlardandır bu ikisi. Grafikleri, aksiyonu ve atlamacalı kaçış sahneleri gerçekten güzel.

Bu oyuna benim açımdan en büyük eksi sırasıyla Xbox, Windows ve PS4'e çıkmasından ötürü oldu. Oyunu exclusive yapacaksan yap, yapmayacaksan makül aralıklarla her platforma çıkar. PC sahibi olmama rağmen PS4 için yaptıkları saçma satış politikasından dolayı bu oyuna hiç ısınamadım.

Bu oyuna benim açımdan en büyük eksi sırasıyla Xbox, Windows ve PS4'e çıkmasından ötürü oldu. Oyunu exclusive yapacaksan yap, yapmayacaksan makül aralıklarla her platforma çıkar. PC sahibi olmama rağmen PS4 için yaptıkları saçma satış politikasından dolayı bu oyuna hiç ısınamadım.
Para kazanmaya çalışıyorlar normal. Bir yandan da bilgisayar dünyasının konsolların oldukça önünde olmasının da etkisi var.

İndirimle 26 lira olan bir oyun. Almayı düşüneceğim.

Güzel bir inceleme olmuş. Eline sağlık.

Para kazanmaya çalışıyorlar normal. Bir yandan da bilgisayar dünyasının konsolların oldukça önünde olmasının da etkisi var.

İndirimle 26 lira olan bir oyun. Almayı düşüneceğim.

Güzel bir inceleme olmuş. Eline sağlık.
Dediğinizi anlamadım. PS4'e çok daha sonra çıkmasının para kazanma ile ilişkisi nedir.

Bilgisayarda büyük bir ilgi görmüştür. Konsol oyuncuları için de çıkarmışlardır. Sonuçta konsolu olup bilgisayarı olmayan çok fazla kişi var. Ya da tam tersi misal ben. :)

Bilgisayarda büyük bir ilgi görmüştür. Konsol oyuncuları için de çıkarmışlardır. Sonuçta konsolu olup bilgisayarı olmayan çok fazla kişi var. Ya da tam tersi misal ben. :)
Dediğin şekilde çıkış gerçekleştirmedi ki oyun. Önce Xbox 360 ile One için Kasım 2015'de çıktı, sonra Windows için Ocak 2016 ve nihayet PS4'e 2016 sonunda geldi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı