Oyun içi FPS değerlerini işletim sistemleri etkiler mi?

Feyzi Unal

Decapat
Daha fazla  
Tamamen bilgim olmadığı için; öğrenmek istediğimden ve nette pek bir bilgi bulamadığımdan sizlere sormak istedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu inceleyince Windows 11'in FPS değerlerinde olumlu katkılarını gördüm. Şimdi genelde hani donanım, yazılım (donanımların güncellemeleri, sürücüleri vs.) gibi şeyler FPS değerini belirler biliriz fazla bilgisi olmayanlar olarak. İşletim sistemleri de FPS değerlerini olumlu veya olumsuz etkiler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle etkiler. Bir OS'in kaynak tüketimi daha azdır ve daha iyi performans verebilir mesela. Linux'ta Windows'a göre çok daha performans veren oyunlar var mesela.

Çok az da olsa etkiler. İşletim sistemi çok iyi optimize edilmiş ise sistem daha az RAM kullanır ve bu da FPS'e etki eder. İşletim sisteminin iyi optimize edilmiş olması diğer donanımlarada etki eder.

Tamamen bilgim olmadığı için; öğrenmek istediğimden ve nette pek bir bilgi bulamadığımdan sizlere sormak istedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu inceleyince Windows 11'in FPS değerlerinde olumlu katkılarını gördüm. Şimdi genelde hani donanım, yazılım (donanımların güncellemeleri, sürücüleri vs.) Gibi şeyler FPS değerini belirler biliriz fazla bilgisi olmayanlar olarak. İşletim sistemleri de FPS değerlerini olumlu veya olumsuz etkiler mi?

Evet, en basitinden Windows 11 10'a göre daha az RAM tüketiyordur ve bunun FPS değerine olumlu etkisi olmuştur.

Kesinlikle etkiler. Bir OS'in kaynak tüketimi daha azdır ve daha iyi performans verebilir mesela. Linux'ta Windows'a göre çok daha performans veren oyunlar var mesela.

Kaynak tüketimileri neler mesela? RAM'ler başta geliyor sanırsam. İşlemci kullanımı ve başka ne var?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaynak tüketimileri neler mesela? RAM'ler başta geliyor sanırsam. İşlemci kullanımı ve başka ne var?

Her şeyi buna katabilirsiniz. RAM, CPU, GPU, disk kullanımı vb. her şey buna girebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı