Çözüldü Oyun İçin Linux Dağıtımı Önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Exinie

Kilopat
Windows'dan aşşırı derecede bıktım ve bunaldım, beni bilen bilir. Oyun için stabil, kasmayacak bir Linux dağıtımı arıyorum, altını çizerek söylüyorum stabil olsun lütfen şuana kadar kullandığım Linux dağıtımları pek stabil değildi.

Peki Linux'dan memnun kalır mıyım? En son Linux kullandığımda CS:GO da farkedilebilir derecede ekran yırtılması oluyordu ve fare hassasiyeti bana garip gelmişti.

Oynayacağım oyunlar: CS:GO , Saints Row The Third , Saints Row IV

Saints Row oyununu oynamak için de Hamachi ye benzer bir yazılım kullanıcağız, onu da açması gerek.

Önerileriniz için teşekkürler :)

Çözüm
Stabilite açısından Debian, güncellik açısından Arch derim. Hem stabil hem güncel mi, işte o Manjaro. AMD için son native sürücü Mesa 19.3.3 kullanılıyor. NVIDIA tarafında da yüksek destek mevcut.

Linux üzerinde oynayamayacağınız oyun sayısı az, offline oyunlar genellikle çalışıyor. Çalışmayan oyunlar da anticheat sistemi yüzünden. Ama BattleEye yakın zamanda bu sorunu Steam ile çözecekmiş :)

Steam aynı zamanda Wine’ın geliştirilmiş forku Proton’u kullanıyor. Ayarlar kısmından açabiliyorsun.
XFCE daha hızlı olur diye düşünmüştüm ilk başta onu kurmuştum, şuan USB den KDE başlattım daha stabil ve daha akıcı şuan kuruluyor hatta bunu yazarken kurulum bitti :D
Öncelikle sudo pacman -Syu yazıp paketleri güncelleyin.

Sonra sudo apt-get yazan yerleri, sudo pacman -S olarak değiştirin.

Make ve sudo make install yerine sudo makepkg -si yazın.
Geri kalan kısımlar aynı görünüyor.

Wifi adaptörü ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Aygıtınızı direkt okuması gerekiyor. Çıkartıp başka bir porta takmayı denediniz mi?

"sudo pacman -Syu" yazıp tüm paketleri güncelledim. Sonra WI-FI adaptörünün sürücüsünü kurmak için kodu girdim fakat şu hatayı aldım:

Kod:
[exinie@PC ~]$ sudo pacman -S install git dkms git make build-essential
[sudo] password for exinie:
hata: hedef bulunamadı: install
uyarı: git paketi eski sürümüne çevriliyor (2.24.1-3 => 2.19.1-1)
uyarı: make paketi eski sürümüne çevriliyor (4.2.1-4 => 4.2.1-2)
hata: hedef bulunamadı: build-essential
[exinie@PC ~]$
Ek olarak ara sıra "Linux çekirdeğiniz güncel değil" diye uyarı geliyor.

1581636947876.png

Son düzenleme:
Öncekikle çekirdeğiniz güncel değil gibi görünüyor. Son çekirdek 5.4.18-1 Vereceğim kodları sırayla girin.

Kod:
sudo pacman -Syyu
sudo pacman -S base-devel (seçim çıkarsa enter atıp geçin.)
sudo pacman -S git make

Öncekikle çekirdeğiniz güncel değil gibi görünüyor. Son çekirdek 5.4.18-1 Vereceğim kodları sırayla girin.

Kod:
sudo pacman -Syyu
sudo pacman -S base-devel (seçim çıkarsa enter atıp geçin.)
sudo pacman -S git make

Keşke bu kadar uğraştırmasaydı ya, Ubuntu da sadece WIFI adaptörünün sürücüsünü kurup kullanıyordum :(
Şimdi de böyle hata veriyor anlamadım gitti ya :(

Kod:
[exinie@PC ~]$ sudo pacman -Syyu
:: Paket veritabanları senkronize ediliyor...
hata: core (veritabanı kilitlenemiyor) güncellenemedi
hata: extra (veritabanı kilitlenemiyor) güncellenemedi
hata: community (veritabanı kilitlenemiyor) güncellenemedi
hata: multilib (veritabanı kilitlenemiyor) güncellenemedi
hata: tüm veritabanları senkronize edilemedi
[exinie@PC ~]$

Aslında şöyle yapalım. Ben size direkt adaptörünüzün driver’ını kurdurayım, sonra güncelleyin. Şuan hangi adımdasınız?

Ben bile bilmiyorum, sürücüyü kurmak için gereken ilk kodu girince şu hatayı veriyor.

Kod:
[exinie@PC ~]$ sudo apt-get install git dkms git make build-essential
sudo: apt-get: komut bulunamadı
[exinie@PC ~]$

Sürücüyü kurmak için gereken kodlar. (Ubuntu kullanırken çalışıyordu)

Kod:
sudo apt-get install git dkms git make build-essential
wget --no-check-certificate https://github.com/Mange/rtl8192eu-linux-driver/archive/realtek-4.4.x.zip
unzip realtek-4.4.x.zip
cd rtl8192eu-linux-driver-realtek-4.4.x
make
sudo make install
sudo depmod -a
sudo modprobe 8192eu
sudo reboot

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı