Oyun için masaüstü önerisi

damnedboy32

Hectopat
Beyler knight online adında bir oyun var. Ben bu oyunda çoklu karakter açmak istiyorum, mesela 10 karakter yani 10 tane client açmış oluyorum. İşlemci kısmında çok kararsız kaldım. i5 3570k mı yok amd fx 8350 mi açıkçası 8350 daha iyi gibi görünüyor 8 çekirdek olması, 4.0 ghz olması, 16 MB cache olması ve fiyatının 3570K' dan ucuz Amd ankartlarının intel'e göre daha ucuz olması. Ama bu 8 çekirdek gerçeği yansıtıyor mu yoksa bir nevi pazarlama stratejisi midir. ? Ve 300 lirayı aşmaması kaydı ile OC yapılabılecek anakart önerileriniz nedir ?

8 GB RAM düşünüyorum. 750 Watt PSU olacak yeterli olur mu işlemci soğutması için de Cooler Master RR-X6NN-19PR-R1 bu veya zalman cpns12x düşünüyorum ama Zalman'ın çok daha fazla ses çıkarttığını duydum. Masaüstü bilgisayarım 7/24 sürekli çalışacak onu da belirteyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum 3570k ile 8350 yaklaşık olarak aynı performansları sergiliyorlar. Bazı sentetik testlerde 8350 daha iyi performans sergiliyor. Ek olarak 3570k'nın HD4000 GPU'su var 8350'de GPU bulunmuyor. Ancak bu seni etkileyecek bir durum değil sanırım. Çekirdek konusuna da pazarlama stratejisi diyemeyiz. Aslında bu farklılıklar tamamen mimari yapının farklılıklarından kaynaklanıyor. Bu konulara girrersen kafan karışır. Dolayısıyla CPUların performanslarına bakıp karar vermek daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Ben açıkçıkçası f/p açısından ve 4670k ile değil de 3570k ile kıyaslama yaptığımız için FX8350'yi seçer keyfime bakardım.

Bir de çoklu kullanıcı açacağım diyorsun. O oyunda 10 adet kullanıcıyı aynı anda sistemde koşturmak Ram'e de bariz yük bindirecektir. Normal oyunlar için 8GB bellek hayli hayli yeterli lakin senin 10 kullanıcı o rami zorlar mı kesin araştırma yapmanı ya da kim uğraşacak dersen 2x8GB bellek almanı tavsiye ederim.

750W PSU rahatlıkla besleyecek, karnını tok tutacaktır sisteminin. (80+ olduğunu varsayıyorum.)

Soğutucu konusunda o seviyede bir şey alıyorsan bu da güzel bir seçenek olacaktır sana.

Anakart olarak da aşağıdaki iki kart da güzel seçenekler olacaktır.

1- VATAN COMPUTER - MSI - 990FXA-GD65 AM3+ AMD 990FX/SB950 DDR3 2133MHz (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart - Anakart

2- VATAN COMPUTER - ASUS - M5A99X EVO R2.0 AMD 990X/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart - Anakart

Yalnız bu parçalar genel olarak üst seviye sayılabilecek parçalar. Dar bir bütçe varsa daha düşük parçalara yönelebilinir. İstersen sistem toplayacaksan bunun için bütçeni belirterek yeni bir konu aç. Farklı tavsiyeler alırsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum 3570k ile 8350 yaklaşık olarak aynı performansları sergiliyorlar. Bazı sentetik testler de 8350 daha iyi performans sergiliyor. Ek olarak 3570k'nın HD4000 GPU'su var 8350'de GPU bulunmuyor. Ancak bu seni etkileyecek bir durum değil sanırım. Çekirdek konusuna da pazarlama stratejisi diyemeyiz. Aslında bu farklılıklar tamamen mimari yapının farklılıklarından kaynaklanıyor. Bu konulara girrersen kafan karışır. Dolayısıyla CPUların performanslarına bakıp karar vermek daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Ben açıkçıkçası f/p açısından ve 4670k ile değil de 3570k ile kıyaslama yaptığımız için FX8350'yi seçer keyfime bakardım.

Bir de çoklu kullanıcı açacağım diyorsun. O oyunda 10 adet kullanıcıyı aynı anda sistemde koşturmak Ram'e de bariz yük bindirecektir. Normal oyunlar için 8GB bellek hayli hayli yeterli lakin senin 10 kullanıcı o rami zorlar mı kesin araştırma yapmanı ya da kim uğraşacak dersen 2x8GB bellek almanı tavsiye ederim.

750W PSU rahatlıkla besleyecek, karnını tok tutacaktır sisteminin. (80+ olduğunu varsayıyorum.)

Soğutucu konusunda o seviyede bir şey alıyorsan bu da güzel bir seçenek olacaktır sana.

Anakart olarak da aşağıdaki iki kart da güzel seçenekler olacaktır.

1- VATAN COMPUTER - MSI - 990FXA-GD65 AM3+ AMD 990FX/SB950 DDR3 2133MHz (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart - Anakart

2- VATAN COMPUTER - ASUS - M5A99X EVO R2.0 AMD 990X/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart - Anakart

Yalnız bu parçalar genel olarak üst seviye sayılabilecek parçalar. Dar bir bütçe varsa daha düşük parçalara yönelebilinir. İstersen sistem toplayacaksan bunun için bütçeni belirterek yeni bir konu aç. Farklı tavsiyeler alırsın.
Çok teşekkür ederim üstadım gerçekten çok yardımcı oldunuz anakartta msı fiyat olarak daha uygun onu seçebilirim. Zaten fark ettiyseniz ekran kartı istemedim çünkü o oyun işlemci ve RAM'e yüklenme yapıyor laptopta çok ısınma yaptığı için masaüstü toplayacağım yani fx8350 yeterli diyorsunuz. Bir de benim yukarıda belirtmiş olduğum soğutucu nasıl ya da bu seviyede bir soğutucu yeter mi? h100i sıvı soğutucu mu almam gerekiyor. Sonuçta 10 un üstünde işlem yapacağı için bunlar rahatlıkla işlemci hızını 60 derecede 7/24 sabit tutabilir mi ?

- - - Güncellendi - - -

Alacağım 750 watt psu nun sessiz olmasını istiyorum. Hangisini önerebilirsiniz.

Ekran kartı knight için bu kadar önemli mi ?

10 client açacaksın. Oyun ekran kartını da kullanıyor. Şuan ki ekran kartın nedir? Muhakkak belli yerde sıkıntı olabilir. FX 8350 ve HwN'nin önerdiği anakartlardan bir tanesi al. Tavsiyem Asus anakartı alman yönünde. Anakartta ön USB 3.0 desteği var ve overclock için daha uygun bir anakart. RAM olarak AMD işlemci alacaksan 1866 Mhz seç.

Ekran kartı 512 yeterli olur diye düşünmüştüm ama..

- - - Güncellendi - - -

10 client açacaksın. Oyun ekran kartını da kullanıyor. Şuan ki ekran kartın nedir? Muhakkak belli yerde sıkıntı olabilir. FX 8350 ve HwN'nin önerdiği anakartlardan bir tanesi al. Tavsiyem Asus anakartı alman yönünde. Anakartta ön USB 3.0 desteği var ve overclock için daha uygun bir anakart. RAM olarak AMD işlemci alacaksan 1866 Mhz seç.
Ram 1866 alıcam bende öyle düşünmüştüm şu an elimde 512 MB ekran kartı bulunmakta açıkçası değiştirmek istemedim.

- - - Güncellendi - - -

Şu an masaüstü bilgisayarda oyunu açmıyorum laptop var İ5 işlemcili 6 tane client de %24 kullanırken bir anda ısınıp bu oran %80 lere çıkıveriyor...

Laptop da ısınması normal. Masaüstü performansı beklememek lazım. Bu arada laptop da harici olarak hangi ekran kartı var?
Aslında sen masaüstü bilgisayarının özellikleri belirtsen, hangi parçalar var. Birde ayırdığın toplam bütçeyi belirtsen daha iyi bir şeyler çıkabilir ortaya. :D

Laptop da ısınması normal. Masaüstü performansı beklememek lazım. Bu arada laptop da harici olarak hangi ekran kartı var?
Aslında sen masaüstü bilgisayarının özellikleri belirtsen, hangi parçalar var. Birde ayırdığın toplam bütçeyi belirtsen daha iyi bir şeyler çıkabilir ortaya. :D

AMD Radeon HD 7500M/7600M Series (Thames) Görüntü Bağdaştırıcısı onboard olarak da hd 4000 gpu var. Ekran kartım laptop da bu masaüstü İNTEL DUAL CORE 2.5GHZ 4 GB DDR2 RAM 512 MB EKRAN KARTINI masaüstü özellikleri bu şekilde.

- - - Güncellendi - - -

Bütçem de 1000-1200 lira civarı 75 WATT PSU da alacağız çünkü masaüstü eski.

Toplam (KDV Dahil):​
1.687,36 TL
*1.181,15 TL

750W güç kaynağı biraz fazla aslında. Kullandığın kasa nedir? Bu sistemi alsan 10 client açarsın diye düşünüyorum. Hem iyi ekran kartı almış da olursun. Bu arada hangi serverda oynuyorsun ve 10 charla ne kasacaksın merak ettim. :D Tren çok oyunda. :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı