Oyun kasmıyor ama kasıyor gibi gözüküyor

ahmet412

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Acer Nitro 5 AN515-54 model bir laptopa sahibim. Genelde tüm oyunlar 60-70 FPS arasında çalışıyor ancak ekranım 120Hz olmasına rağmen oyunlarda kasma hissi alıyorum. Sanki oyun 60 FPS değil de 30 FPS’miş gibi gözüküyor. Tüm oyunların ayarlarından ekran yenileme hızını 120Hz yapıyorum ama pek değişen bir şey olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Acer Nitro 5 AN515-54 model bir laptopa sahibim. Genelde tüm oyunlar 60-70 FPS arasında çalışıyor ancak ekranım 120Hz olmasına rağmen oyunlarda kasma hissi alıyorum. Sanki oyun 60 FPS değil de 30 FPS’miş gibi gözüküyor. Tüm oyunların ayarlarından ekran yenileme hızını 120Hz yapıyorum ama pek değişen bir şey olmuyor.

Bazı oyunların grafik kısmında, bulanıklaştırma gibi ayarlar oluyor. Veya buna benzer şeyler FPS düşük hissiyatı oluşturabiliyor. Ya da sinematik efektler falan...

Low FPS denen şeyden dolayı oluyor. Ekranın genel FPS'i 60 olsa bile efekt çok olan yerlerde FPS 40 civarı olur ve göz ayrıntılarda takılma olduğunu gördüğü için kasma hissi yaşatır.
Yalnız o kasma hiç geçmiyor. Anlık bir FPS düşüşü dediğiniz gibi olabilir fakat bakıyorum ama gözükmüyor. Örneğin ETS 2 oyununda FPS genelde 60-70 arası ama o kasma gibi gözüken şey hiç geçmiyor.
Belki anlık FPS düşüşleri yaşıyor olabilirsiniz. V-SYNC açın FPS'yi sabitleyin.
V-SYNC sanırım kapalı ama bir bakacağım.
Bazı oyunların grafik kısmında, bulanıklaştırma gibi ayarlar oluyor. Veya buna benzer şeyler FPS düşük hissiyatı oluşturabiliyor. Ya da sinematik efektler falan...
Evet onları açınca daha çok oluyordu o yüzden kapatmıştım zaten.
Ayrıca eski bilgisayarım masaüstüydü ve ekranı 60Hz di oyunlarda 30 FPS anca alırken daha az kasıyor gibi gözüküyordu.

FPS sabitleme belki işe yarayabilir.

NVIDIA denetim masasında solda 3D ayarlarının yönetilmesi kısmına girin, tercih edilen grafik işlemci kısmından Yüksek Performanslı NVIDIA İşlemcisini seçtikten sonra aşağıdaki ayarlardan
Düşey Senkronizasyon: Kapalı, Güç Yönetimi: Maksimum Performans olarak ayarlayın.

GeForce Experience'dan Ayarlar > Oyunlar > Battery Boost açık konuma getirin.

Bende de AN515-54 var bu şekilde çözmüştüm, sanırım laptop şarjda değilken düşük güç tüketimine almasından kaynaklanıyor.

FPS sabitleme belki işe yarayabilir.
Tamamdır deneyeceğim.
NVIDIA denetim masasında solda 3D ayarlarının yönetilmesi kısmına girin, tercih edilen grafik işlemci kısmından Yüksek Performanslı NVIDIA İşlemcisini seçtikten sonra aşağıdaki ayarlardan
Düşey Senkronizasyon: Kapalı, Güç Yönetimi: Maksimum Performans olarak ayarlayın.

GeForce Experience'dan Ayarlar > Oyunlar > Battery Boost açık konuma getirin.

Bende de AN515-54 var bu şekilde çözmüştüm, sanırım laptop şarjda değilken düşük güç tüketimine almasından kaynaklanıyor.
Sorun şarjdayken de oluyor. Ama bilgisayara geçince deneyeceğim.
%1 ve %0.1 FPS değerlerini kontrol edin.
Anlamadım biraz daha açar mısınız?

Geri
Yukarı