Oyun odaklı laptop prizde mi kullanılmalı?

alpknkc

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sorduğum soru biraz saçma gibi gelebilir. Cevap belli; oyun oynarken tam performanslı çalışması için prize takılı olması gerekiyor. Ayrıca pilde kullanıp bitince tekrar prize takarak devam etmekte pil döngüsünü arttıracağı için pilin ömrünü daha çabuk bitirecek. Benim merak ettiğim konu cihazın pili %100 ve prize bağlı bir şekilde oyun oynarken pil ömrü kısalır mı? Pil gömülü olduğu için mecbur bu şekilde kullanmak gerekiyor, acaba bu durumdayken pile giden akımı kesip bilgisayar doğrudan prizden mi güç alıyor? Bu pili çıkaralamaz yapan mühendis sanırım bunu düşünmüştür diye tahmin ediyorum. Biraz kendi sorularıma kendim cevap verir gibi oldum mazur görün. Yıllarca masaüstü sistemlerinde oyun oynadıktan sonra bazı mecburiyetlerden dolayı laptopa dönmek zorunda kaldım. Gaming laptoplar konusunda çok acemiyim.

Zamanında araştırmıştım, laptop'un pilini çıkaranlar varmış bitmesin diye. Hatta şarja takıp elektrik gittiğinde pil olmadığı için cihazı yananlar bile var. Zaten sen istesen de istemesen de, cihaz kapalı kalsa bile pil bitiyor. Doğal bişey bu. Engelleyemiyorsun. O yüzden bence bir sıkıntı yok.

Şarj olurken değil, şarj tam iken prize takılı kullan. En uygun kullanımı o. Zaten batarya ile performans elde edilemez. Laptopların bir kısmında bataryayı kasaya gömdüklerini de göz önüne alırsak batarya çıkarmadan kullanınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop pilinin çıkarılamaz olduğunu söylemişsin. Genelde çıkarabilirsin klavyenin altının olduğu kısım ve ekranın birleştiği yer pil olur. Alttan onu sökmek için sürgüler olur. Bence mutlaka vardır ama belki modelin farklıdır pil sökülmüyordur bilemem. Eğer sökülüyorsa evdeyken pili söküp kullan. Hem dışarıdayken vs. pil ömrü uzamış olur (şarjın daha yavaş biter demek istemiyorum daha uzun süre bozulmadan kullanabilirsin diyorum) hem de bir yere giderken falan lazım olur.

Yeni nesil laptoplarda bu durumu aşmak için %97 civarında şarj olmayı kesiyor pile zarar vermemek adına. Gerekleri ayarları yaptıktan sonra pilde iken de prizdeki verimi alabilirsin fps düşüşleri olmadan bu sadece daha hızlı sarjın bitmesine sebep olacak. Eğer yeni nesil ve bir süre sonra sarj olmayı kesiyorsa ne mutlu sana uygun kullanımda baya bir yıl götürür seni. Olmuyorsa gömülü diye dert etme onunda değişimi oluyor çok zorlamaz seni ilerleyen süreclerde.

Pil kullanımı sırasında tam performans ayarları yapılabiliyor oyunlarda ve sistem de fakat Prizde olduğu gibi tam performans verdiğine ben inanmıyorum. Pil eğer gömülü ise kasanın içine yapabileceğin bir şey yok, pil takılı prizde oynamak pilin üzerinden aldığı için pil ömrünü tırnakladığı doğrudur.
Masaüstü bilgisayarlar gibi elektrik kesintili ile laptopların bozulma oranları daha çoktur fakat bazı oyuncu laptopları bunun önüne geçmek ve sorun maliyetini en aza indirmek için çözümler geliştirmiştir. Monster gibi.. Asusun da böyle bir önlem almış olabileceğini araştırmak gerekli.

Oyuncu dizüstü bilgisayarlarda performanslı ve uzun süre oyun oynayabilmek için prize takılı şekilde kullanmak şart. Pil gücü yüksek enerji tüketimini uzun süre karşılayacak düzeyde değil. Ayrıca batarya dizüstü bilgisayarın en ucuz parçalarından. Dert edilecek en son şey de diyebiliriz. Bataryası sökülebilen ürünlerde bile cihazın güvenliği açısından bunu yapmamak daha iyi. Batarya 6 ay, 1 sene fazla gidecek diye risk almaya da gerek yok, ikide bir şarja tak çıkar uğraşmaya da.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı