Oyun önerisi: Deus Ex: Human Revolution

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Deus_Ex_Humam_Revolution_logo.png

Deus Ex: Human Revolution, FPS kamera açısıyla RPG türünü birleştiren bilim kurgu oyun serisi Deus Ex'in 3.oyunu. Ülkemizde seveni ve oyuncusu olmadığına epey üzüldüğüm nadide isimlerden biridir Deus Ex. Çünkü hiç de fena olmayan karakter gelişimi, diğer firmalara (Arkane Studios hariç, onlar zaten epey iyiler) ders niteliğinde gösterilmesi gereken ustaca hazırlanmış bölüm tasarımları var Deus Ex: Human Revolution'da, ben hayatımda gizliliğe bu kadar elverişli bölüm dizaynı seviyesi görmedim. Bu bölüm dizaynı seviyesine yaklaşabilecek aklıma Prey (Arkane Studios) dışında seçenek gelmiyor açıkçası. Deus Ex: Human Revolution sahip olduğu bu bölüm dizaynı sebebiyle bana gizliliği sevdiren oyun olmuştur. Bu bir inceleme değil o nedenle çok detaya inmeyeceğim, bu oyunu kimler için öneriyorum onları anlatacağım sadece.

Bu oyunu kimler için öneririm?
Gizlilik oyunlarını sevenler ve haritada sağa sola bakarak objektife ulaşmanın kısayollarını aramayı, bulduğu kısayollar sayesinde ödüllendirilmeyi sevenler için şiddetle öneririm. Çünkü oyunun sunduğu bu yolların bolluğu yanı sıra oyun sizi bunları bulduğunuz için ödüllendirmeyi de çok iyi biliyor. Bir havalandırma deliğini keşfettiğinizde gitmeniz gereken objektife daha kolay ve sorunsuz yoldan gittiğiniz yetmiyormuş gibi, bir de ekipmanlar ve tecrübe puanlarıyla ödüllendiriliyorsunuz. Ben bu muhabbetten o kadar çok keyif aldım ki hiçbir zaman direkt yolu tercih etmedim, sağa sola bakarak alternatif yollar aradım ve her seferinde de buldum. Gizlilik dediysem oyunu pata küte oynamanız da mümkün, nasıl oynayacağınız tamamen sizin seçiminize kalmış ancak vuruş hissi gibi konularda çok başarılı bir oyun değil DXHR, o yüzden gizlilik daha tatlı oluyor bana soracak olursanız.

Oyunun kötü olduğu noktalar neler?
Teknik taraflarda epey kötü diyebilirim, nedenini bilmediğim şekilde 2011 çıkışlı bu oyun RTX 3060 Ti sistemimde çok ciddi FPS düşüşleri yaşatıyordu. Oyunun çıkışında desteklenmeyen bir çözünürlük ile (2K) oynadığım için olabilir ancak daha düşük çözünürlüklerde hiç denemedim. 2016 çıkışlı Deus Ex: Mankind Divided'ı bile çok daha rahat oynadım ben Human Revolution'a kıyasla. Bir de elbette yaşı gereği grafikleri, karakter suratları epey yaşlanmış, oynayacak arkadaşların güncel bir kalite beklememesi gerekiyor.

Oyunun teknik anlamdaki bir diğer sıkıntısı da yükleme ekranlarının bu tarz bir oyunda olması gerekenden biraz daha fazla uzun sürüyor olması. Gizliliğe aşırı elverişli olduğundan dolayı birçok insan bu oyunu gizlilik deneyerek oynamak istiyor ve ben de dahil herkes bu konuda yetenekli değil. Ben oynayışım boyunca çokça kez hızlı kayıt aldım ve yakalandığımda hızlı kayıta geri döndüm ancak bu hızlı kayıta dönme işi biraz daha kısa sürebilirdi bana soracak olursanız. Yine de oyunu oynamanıza engel kesinlikle değil.

Peki hikaye, hikaye ne alemde?
5bgun8.png

Deus Ex hayranlarının aksine bu oyunun hikayesinin muhteşem olduğunu falan düşünmüyorum, kötü bir hikaye kesinlikle değil ama bahsedildiği kadar iyi de değil. Oyunun yapmaya çalıştığı plot twistler epey sönük ve başarısız bana soracak olursanız. Bir de spoiler olacağından burada açıklayamayacağım sebepler var bu oyunun hikayesinin zayıf olduğunu düşünmem için ama onu oynayıp görmeniz gerekiyor. Fakat dediğim gibi hikaye kötü değil, sadece bu açıdan çok yüksek beklentilerle girmeyin istiyorum. DXHR'ın hikayesi her şekilde birçok Assassin's Creed oyunundan daha iyidir kesinlikle.

Neden Mankind Divided değil?
Mankind Divided oynamadan önce Human Revolution oynamak daha mantıklı olduğundan bu oyunu öneriyorum, bu oyunu beğenirseniz Mankind Divided geçebilirsiniz elbette. Mankind Divided, Square Enix'in paragözlülüğü sebebiyle zamanında epey gömülmüş bir yapımdı ancak birçok açıdan Human Revolution'ın geliştirilmiş versiyonu bana soracak olursanız.

Önceki 2 oyunu oynamak gerekir mi?
DXHR ve sonrasında çıkan Deus Ex: Mankind Divided ilk oyunun öncesinde geçen bir oyun yani prequel oyunlar aslında. Böyle olmalarına rağmen ilk 2 oyun ile son 2 oyun arasındaki bağlantının epey zayıf olduğunu söyleyebilirim. Yani ilk 2 oyun oynanmadan da sırasıyla DXHR > DXMD oynanabilir gönül rahatlığıyla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gizlilik mekanikleri dışında hiç bir olayı olmayan oyun. Gizlilik ile uğraşmadan direkt herkesi vurarak ilerlediğimde gizlilik ile 10 dakikada geçeceğim yeri 2 dakikada geçiyorum. Neden gizlilik kullanayım ki?

Gizlilik mekanikleri dışında hiç bir olayı olmayan oyun. Gizlilik ile uğraşmadan direkt herkesi vurarak ilerlediğimde gizlilik ile 10 dakikada geçeceğim yeri 2 dakikada geçiyorum. Neden gizlilik kullanayım ki?
Çünkü daha keyifli, olay da bu zaten keyif almak. Oyunlar bunun için var, nasıl keyif alıyorsan öyle oynuyorsun bu oyun sana bu özgürlüğü tanıyor işte. Yani senin bu mantığınla Metal Gear Solid V, Splinter Cell, Hitman falan da gereksiz oyunlar, koca bir oyun türünü çöpe atıyorsun şu yaptığın yorumla :D

Oyunları eğlenmek için mi oynuyorsun speed run yapıp en hızlı şekilde bitirmek için mi?

Son düzenleme:
Çünkü daha keyifli, olay da bu zaten keyif almak. Oyunlar bunun için var, nasıl keyif alıyorsan öyle oynuyorsun bu oyun sana bu özgürlüğü tanıyor işte. Yani senin bu mantığınla Metal Gear Solid V, Splinter Cell, Hitman falan da gereksiz oyunlar, koca bir oyun türünü çöpe atıyorsun şu yaptığın yorumla :D

Oyunları eğlenmek için mi oynuyorsun speed run yapıp en hızlı şekilde bitirmek için mi?
Eğlenmek için oynuyorum ve düzgün olmayan bir yapay zeka ve mekanikler ile gizlilik eğlenceli değil. Mesela Hitman Absolution'da gizlilik ile oynadığımda bir bölüm 30 dakikada bitiyor ama bölüme girdiğim gibi önüme gelene sıktığımda maksimum 10 dakika sürüyor.

Eğlenmek için oynuyorum ve düzgün olmayan bir yapay zeka ve mekanikler ile gizlilik eğlenceli değil. Mesela Hitman Absolution'da gizlilik ile oynadığımda bir bölüm 30 dakikada bitiyor ama bölüme girdiğim gibi önüme gelene sıktığımda maksimum 10 dakika sürüyor.
Bu her gizlilik oyununda olan bir şey, çünkü gizlilik ağır ve yavaş olmalıdır tabii ki pata küte dalarak daha hızlı bitireceksin. Ama gizliliğin farklı bir albenisi var, düşmanlara hiç yakalanmadan tüm bölgeyi temizlemek her önüne gelene sıkmaktan daha çok bir şey başarmış gibi hissetmeni sağlıyor, tatmin olma hissi yaşatıyor.

DXHR'da gizliliği kuvvetlendiren şey müthiş hazırlanmış bölüm dizaynı, böyle bir bölüm dizaynı hazırlamak her yiğidin harcı değil ve çoğu firma da yapamıyor bunu zaten.

Hikayesi çok güzeldi. Mankind dividedte tam tersi bölüm dizaynı arşa çıkarmışlar ama sonda hiçbir şey olmadan bitiyor oyun.

Hikayesi çok güzeldi. Mankind dividedte tam tersi bölüm dizaynı arşa çıkarmışlar ama sonda hiçbir şey olmadan bitiyor oyun.
Bu oyunlar benim için bölüm dizaynı açısından en iyi işler. Bu konuda epey iyi olan bir diğer firma Arkane Studios'un birçok yapımını oynadım, onlar da kesinlikle iyi bölüm dizaynları barındırıyordu ancak aradığım her noktada kısayol bulabildiğim Deus Ex beni çok şaşırttı bu açıdan.

Bu açıdan bu oyunun gizlilik esaslı oynanması gerektiğini düşünüyorum ben, çünkü savaş odaklı oynayarak bu bölüm dizaynını çöpe atmış oluyoruz gibi hissediyorum ve bu beni üzüyor.

Yeni oyun yapılıyor umarım adam jensen ile devam eder, gördüğüm en underrated oyun karakteri. Adam yürüyen karizma.
Evet karizma bir karakter ona şüphe yok ama çok duygularıyla ön plana çıkan bir karakter değil bana soracak olursan, hatta tam aksine çok odun ve soğuk bir karakter. Bence yapmak istedikleri tipleme bu zaten o yüzden bu konuda eleştiri yapmak ne kadar doğru ona da emin olamıyorum.

Bu Kratos'a çok odun olduğu için laf etmekle aynı olurdu çünkü.

Dostum adam diyor ki gizlilik bu, ağır olmalı.. doğası bu, yapısı bu. zor olan bu ve bu başarılınca zevk alınır diyor sen ise hala 30 dk 30 dk diyorsun. anladık 30 dk. Eğlenmek ile dakikanın bir alakası yok sen süre yarışına girmişsin anlaşılan :D

Geri
Yukarı