Oyun oynarken 3700X PC kapanıyor

F16

Femtopat
Daha fazla  
Sistemim.
B550 Gigabyte'a Gaming X anakart.
Ryzen 7 3700X.
XFX RX 6800 XT merc 319.
24 GB G.Skill 3200 MHz RAM.
M.2 SSD 512 GB.
PSU: 750W cool Master bronz.
Kasa cool Master td 500 modeli.
Sıvı soğutma 240 m cool Master.
Ekran FHD 144 hrz.
Oyunu oynarken ya donuyor PC veya kapanıyor. Kapanınca tekrar açmaya çalıştığımda ekrana görüntü gelmiyor. Fişini çekip bekleyip takınca düzeliyor, bilgisayar 3 aylık. Ekran kartımı ilk aldığımda 3060 Ti Gigabyte'a dı bu ekran kartı yeni aldım. Bunu taktım sıvı soğutmayı da ekran kartıyla beraber taktım, PC format attım temiz kurulum yaptım. Bütün testlere sokuyorum, 50, 60 derecelerin üstüne çıkmıyor. Ekran kartı da işlemci de bir de kasadaki 4 fan var. Bazen biri çalışmıyor, yeniden başlattığımda çalışıyor. Bazen de rastgele biri çalışmıyor, sorunu bulamadım. Sadece ekran kartımı işlemcimi bir ses geliyor. Cız, cız, cız, diye komik bir tarif oldu ama sonrasında sistem kapanıyor. O arada derecelere yan ekranda açık bakıyorum. Sıcaklık 50 55 derece, nasıl buluruz bu sorunu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de aklıma PSU geldi arkadaşın yazdığı gibi yük altında değilken stabil çalışıyor ise yük altında kapanıyorsa PSU da bir sıkıntı olma ihtimali olabilir.

Son düzenleme:
Sistemim.
B550 Gigabyte'a Gaming X anakart.
Ryzen 7 3700X.
XFX RX 6800 XT merc 319.
24 GB G.Skill 3200 MHz RAM.
M.2 SSD 512 GB.
PSU: 750W cool Master bronz.
Kasa cool Master td 500 modeli.
Sıvı soğutma 240 m cool Master.
Ekran FHD 144 hrz.
Oyunu oynarken ya donuyor PC veya kapanıyor. Kapanınca tekrar açmaya çalıştığımda ekrana görüntü gelmiyor. Fişini çekip bekleyip takınca düzeliyor, bilgisayar 3 aylık. Ekran kartımı ilk aldığımda 3060 Ti Gigabyte'a dı bu ekran kartı yeni aldım. Bunu taktım sıvı soğutmayı da ekran kartıyla beraber taktım, PC format attım temiz kurulum yaptım. Bütün testlere sokuyorum, 50, 60 derecelerin üstüne çıkmıyor. Ekran kartı da işlemci de bir de kasadaki 4 fan var. Bazen biri çalışmıyor, yeniden başlattığımda çalışıyor. Bazen de rastgele biri çalışmıyor, sorunu bulamadım. Sadece ekran kartımı işlemcimi bir ses geliyor. Cız, cız, cız, diye komik bir tarif oldu ama sonrasında sistem kapanıyor. O arada derecelere yan ekranda açık bakıyorum. Sıcaklık 50 55 derece, nasıl buluruz bu sorunu?

Arkadaşımda Ryzen 5 1600 var aynı sorun onda da var ve bulamamış çözüm şey diyor kronik sorun diyor ne kadar doğru bilmiyorum ama ayrıca oyun ekibinde birkaç kişi daha AMD onlar da öyle oluyor belki gerçekten kroniktir ama bilemedim.

Ben format attım sisteme yeniden kurdum şimdide oyunlarda fps 80 100 fhd olmasına rağmen sinirim bozuluyor sorunu bulamadım çözemedim

Sanırım sorun şöyle komik bir durum olabilir mönitör fhd olduğu için ekran kartı saçmalıyor saçma ama aklıma başka birşey gelmiyor 2 K veya 4 K mönitör bir yerden bulup deniyecem belki sorun bundan çünkü çok saçma PC en kötü oyunda bile 60 dereceyi geçmiyor ama performans çok kötü

Geri
Yukarı