Oyun oynarken bilgisayar ekranı donuyor ve dırr sesi geliyor

RiptakeD

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat,
Hepinize iyi akşamlar dilerim, bu yazıyı okuduğunuz ve zaman ayıracağınız için şimdiden teşekkür ederim.
Öncelikle başlayım,
Ben Mevcut bilgisayarımı 13 Şubat 2014 tarihinde almıştım ve o günden beri genellikle oyun oynarken bilgisayar ekranı donuyor ve arkada çalan müzik "dırrrrrrr" sesi olarak kalıyor, tüm tuşlar işlevsiz oluyor o an mesela caps lock tuşuna basınca ışık çıkıyor fakat donunca tepki yok.
Özelliklere gelince,
Bilgisayarın (Laptop'un) ismi ve özellikleri:

HP Pavilion 15-N005ST E9L06EA
Özellikler:
12,0 GB Ram, 2 GB Ekran kartı nVidia GeForce GT 740M fakat bilgisayar anlamadığım bir sebepten dolayı Intel(R) HD Graphics Family (umarım bu sorununda cevabı verilir ben nvidia'yı kullanmak istiyorum)

İşletim sistemi:
Intel Core i7-4500U CPU @1.80 GHZ (4 CPUs) max. 2.40 GHZ
Sürümler günceldir, x64 bittir.
Sabit Disk: 1 TB

Kısaca Copy-Paste
BELLEK12 GBBELLEK TİPİDDR3L
BLUETOOTH PORTUVarEKRAN BOYUTU15,6"
EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ1366x768EKRAN ÖZELLİĞİHD WLED
GRAFİK TİPİNVIDIA GeForce GT 740MİŞLEMCİIntel Core i7-4500U
İŞLEMCİ HIZI1,8 GHzMARKAHP
MODELPAVILION 15-N005ST SABİT DİSK1 TB
TV-OUT ÇIKIŞIHDMIUSB BAĞLANTI ADEDİ1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
YAZILIMWindows 8Kart OkuyucuVar
[TBODY] [/TBODY]

Durum bundan ibaret fakat benim şuan oynadığım tek oyun tarayıcıda bir oyun olan Drakensang Online'dır eğer bir tarayıcı oyununda bu kadar çok sorun çıkıyorsa diğer oyunlara bakmayım bile ben bu bilgisayarı oyun oynamak video çekmek için aldım. Isınmasıda çok oluyor. Birde oynadığım oyunu düşük kalitede oynuyorum sorun çıkmasın diye.

Özet geçmek gerekirse, işimi yaparken tak diye donuyor ve şarkı çalarkende şarkı durup dırrrrr sesi geliyor sadece öyle kalıyor sadece power tuşuna basılı tutunca kapanıyor sonra açıyorum sadece o şekilde oluyor. Bilgisayar alanında elime su dökemezler övünmek gibi olmasın ama bu beni aştı :D

Merhaba Claus,
Dediklerinizi yapıp en kısa sürede buraya yazacağım, muhtemelen yarın olacak çünkü geç oldu biraz.

Hem HP, hem de Pavilion. Isınmasına pek çare yok, olması gerekenden fazla ısınıyorsa bilemem ama dışarıdan müdahale gerek. Ben de 4-5 yıldır HP Pavilion g6-1010et kullanıcısıyım. Kütahya'da okurken soğuk oda şartlarına karşı harika bir bilgisayardı benim gözümde. On numara ısınır, elleriniz üşümez. Soğutmasını başarabilirseniz performansına diyecek yok. Şahsen bilgisayarı kullandığım masanın üstüne kitap vs. yığıp yükselterek, laptopun fanının altına gelecek şekilde harici soğutucu koyarak kullanıyorum. Direk 220V prizden gelen güçle deli gibi soğutuyor, ellerim buz kesiyor kullanırken. :)

Eğer donup kaldığı sırada bilgisayar fazla sıcaksa muhtemelen azami dereceyi geçtiği için donuyordur bilgisayar. Şuan bu laptop'tan kullanıyorum interneti, arada hiç kitap vs. yokken düz masaya koysam 1 saat kullandıktan sonra mavi ekran verir kapanır. Tecrübelerle sabit. Sistemsel olarak bütün problemler giderilmesine rağmen bilgisayarınız hala çok ısınıyorsa şuan ofiste kullanmakta olduğum Logitech N200 soğutucuyu tavsiye ederim. 2 kademeli, 1. kademe neredeyse sessiz 3 dB olarak geçiyor internette, 2. kademe biraz sesli 27-30 dB civarı olması lazım ama karşılığında verdiği soğukluk sesi gözardı etmenizi sağlıyor. Kucakta kullanmak için ideal, altı süngerli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hem HP, hem de Pavilion. Isınmasına pek çare yok, olması gerekenden fazla ısınıyorsa bilemem ama dışarıdan müdahale gerek. Ben de 4-5 yıldır HP Pavilion g6-1010et kullanıcısıyım. Kütahya'da okurken soğuk oda şartlarına karşı harika bir bilgisayardı benim gözümde. On numara ısınır, elleriniz üşümez. Soğutmasını başarabilirseniz performansına diyecek yok. Şahsen bilgisayarı kullandığım masanın üstüne kitap vs. yığıp yükselterek, laptopun fanının altına gelecek şekilde harici soğutucu koyarak kullanıyorum. Direk 220V prizden gelen güçle deli gibi soğutuyor, ellerim buz kesiyor kullanırken. :) Eğer donup kaldığı sırada bilgisayar fazla sıcaksa muhtemelen azami dereceyi geçtiği için donuyordur bilgisayar. Şuan bu laptop'tan kullanıyorum interneti, arada hiç kitap vs. yokken düz masaya koysam 1 saat kullandıktan sonra mavi ekran verir kapanır. Tecrübelerle sabit. Sistemsel olarak bütün problemler giderilmesine rağmen bilgisayarınız hala çok ısınıyorsa şuan ofiste kullanmakta olduğum Logitech N200 soğutucuyu tavsiye ederim. 2 kademeli, 1. kademe neredeyse sessiz 3 dB olarak geçiyor internette, 2. kademe biraz sesli 27-30 dB civarı olması lazım ama karşılığında verdiği soğukluk sesi gözardı etmenizi sağlıyor. Kucakta kullanmak için ideal, altı süngerli.

Yorumunuz için teşekkür ederim. İlk aldığım sıralar başlayan bu hata 2-3 ay sürdü sonra hiç olmadı bu aralar tekrar olmaya başladı. Hele ki eskiden yani 5-6 aydır çok ısınmasına rağmen bir şey olmuyordu. Soğutucu konusunda da söylediklerinizi dikkate alacağım. Ben hiç soğutmadan kullanıyordum :D

Bilgisayarınızı üzmeyin, onu bir çocuk sever gibi sevin, kırmayın onu. :) Bilgisayarımı aldığımdan bu yana termal macun değiştirmedim, stok haliyle duruyor. Bilgisayarı açamadığım günleri aradan çıkarırsak günde ortalama en az 6-7 saat kullanmışımdır bugüne kadar. İyi soğutmaya bakın, HP biraz nazlı makine. Soğutucu alana kadar altına kitap gibi şeyler koyarak yükseltin, rahat nefes alsın. :) Soğutucu özelliklerinden bahsettim ama kesin bir performans örneği sunmamışım. Satın almadan önce düz masada Skyrim oyununu 35-40 dakika zor oynuyordum, 90 dereceyi görüp kapanıyordu. Aldıktan sonra aralıksız 16 saat oynadım, umrunda olmadı. :)

Bilgisayarınızı üzmeyin, onu bir çocuk sever gibi sevin, kırmayın onu. :) Bilgisayarımı aldığımdan bu yana termal macun değiştirmedim, stok haliyle duruyor. Bilgisayarı açamadığım günleri aradan çıkarırsak günde ortalama en az 6-7 saat kullanmışımdır bugüne kadar. İyi soğutmaya bakın, HP biraz nazlı makine. Soğutucu alana kadar altına kitap gibi şeyler koyarak yükseltin, rahat nefes alsın. :) Soğutucu özelliklerinden bahsettim ama kesin bir performans örneği sunmamışım. Satın almadan önce düz masada Skyrim oyununu 35-40 dakika zor oynuyordum, 90 dereceyi görüp kapanıyordu. Aldıktan sonra aralıksız 16 saat oynadım, umrunda olmadı. :)

:D Ben günde 10-14 saat arası bilgisayar başındayım. Hem YouTube işine girişmeyi düşünüyorum fakat bilgisayar sıkıntı yapıyor işte :D Bende termal macun değiştirmedim hatta içini bile açmadım. Yükseltince nasıl olacak ki o kısmı anlayamadım :D Ben Minecraft Assassin's Creed 3-4 Drakensang gibi oyunları oynarken çok feci ısınıyor elimi bile koyamıyorum yanıyor :D

Tamam o halde sanmıyorum sistemsel ya da donanımsal bir sıkıntının olduğunu, yine de çözüm aramaya devam edin ama. O kadar ısındıktan sonra kapanması çok normal. Gayet basit bir şekilde masaya 1-2 kitap koyun, üstüne laptop koyun. Koyduğunuz kitap bilgisayarın altındaki delikleri kapatmasın yeterli. Birkaç kitap / yassı kargo kutusu vs. ile bilgisayarın hava alan veren deliklerini zeminden 3-5 santim yükseltseniz bile çok büyük fark oluşturacaktır. Şu tarz fantezi bir şey de yapılabilir, elbise askısını eğip bükerek yapmışlar. :) Fotoğraftaki marka yine HP, gözden kaçmadı. :like:

laptop-altligi-3.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı