Oyun oynarken ekran kararıyor ama kasa çalışmaya devam ediyor

trkzmustafa

Centipat
Daha fazla  
Yeni bir sistem topladım bir hafta kadar önce, bilgisayar boşta gayet stabil çalışıyor ancak oyun oynamaya başladıktan 10-15 dk sonra kapanıyor. Ekran gidiyor kasa çalışmaya devam ediyor ancak resetledikten sonra düzeliyor. Sıcaklık değerlerinde herhangi bir problem yok. PSU'dan kaynaklanıyor olabilir mi?

Sapphire Nitro+ RX 590 ekran kartı

AMD Ryzen 5 2600X işlemci

MSI B450M GAMING Plus anakart

Kingston Predator 2X8 RAM

Frisby FC-9235G 650W kasa

Çözüm
Anladım dostum. Baktık olmuyor senin söylediğini yapayacağım mecburen.

Dostum frekansı düşürdüm işe yaramış gibi görünüyor bir problem olmadı çözüldü sanırım.
Çözdüğüne sevindim. Frekanstan kaynaklandığı belli olduğuna göre, voltaj-frekans dengesini zorlayarak tekrardan overclock yapmaya devam edebilirsin. Sonuçta Ryzen overclocksuz sönük kalıyor.
CPU'ya yeterince voltaj gitmiyor olabilir. Overclock yapıyorsan, voltajı arttır ya da frekansı düşür. 650 W PSU yeterli olması lazım ama GPU'ya undervolt yapmayı da deneyebilirsin. Söylediğin siyah ekran sorunu eğer işlemcimi 3.9GHZ'ye alırsam bende de oluyor. Ekran kararıyor, ses gidiyor ama PC fanları dönmeye devam ediyor.

Dostum öncelikle yaşadığın sorun 2 ay önce toplamış olduğum bilgisayarda başıma geldi şimdi bilgisayarın kapandıktan sonra anakartında debug led diye bir şey var , sanırsam işlemci de ram ve bios da sorun olunca onlar yanıyor yani ışık sabit kalıyor onu kontrol et ben de yanıyordu servise verdim işlemci ve anakart arızalı çıktı eğer onlarda sorun yoksa windowstan güç ayarlarına bak bilgisayar kendini otomatikman uyku moduna alıyor olabilir.

Oyunlarda DirectX12 yerine DirectX11 kullanın sıkıntı yaşamazsınız. Bu olay son zamanlarda Windows kaynaklı bir sıkıntı gibi görünüyor.Ekran kartı ve işlemci undervolt sonra denersiniz.

Aynı sorunu yaşarken aynı işlemci ile servise yolladım işlemci ve anakart arızalı çıktı. Yolla gitsin AMD sistemde ben ve sende dahil olmak üzere kaçıncı bu sayamadım şimdi birazdan gelirler yok söylese yok böylede değişim çıktığında para iadesi isteyeceğim ben.

CPU'ya yeterince voltaj gitmiyor olabilir. Overclock yapıyorsan, voltajı arttır ya da frekansı düşür. 650 W PSU yeterli olması lazım ama GPU'ya undervolt yapmayı da deneyebilirsin. Söylediğin siyah ekran sorunu eğer işlemcimi 3.9GHZ'ye alırsam bende de oluyor. Ekran kararıyor, ses gidiyor ama PC fanları dönmeye devam ediyor.
Overclock yapıyorum, voltajı artırıp deneyeceğim teşekkür ederim.

Oyunlarda DirectX12 yerine DirectX11 kullanın sıkıntı yaşamazsınız. Bu olay son zamanlarda Windows kaynaklı bir sıkıntı gibi görünüyor.Ekran kartı ve işlemci undervolt sonra denersiniz.
DirectX11 kullanıyorum ancak sorun devam ediyor. Euro Truck Simulator veya HOI4 oynarken bir sorun yaşamıyorum gayet güzel çalışıyor. Ancak GTA5 oynamaya oynarken 10-15 dk oynuyorum bir anda ekran kararıyor kasa fanları ledleri yanmaya devam ediyor.

DirectX11 kullanıyorum ancak sorun devam ediyor. Euro Truck Simulator veya HOI4 oynarken bir sorun yaşamıyorum gayet güzel çalışıyor. Ancak GTA5 oynamaya oynarken 10-15 dk oynuyorum bir anda ekran kararıyor kasa fanları ledleri yanmaya devam ediyor.
Dostum işlemcin ve anakartın yolla garantiye aynı sorunları yaşıyorum ve gönderdim ETS, LOL gibi oyunlarda sorun yok NFS payback, Fifa19 ve PES19 gibi yük binen oyunlarda oluyor bir müddet sonra açılmıyor zaten bilgisayar.

Dostum işlemcin ve anakartın yolla garantiye aynı sorunları yaşıyorum ve gönderdim ETS, LOL gibi oyunlarda sorun yok NFS payback, Fifa19 ve PES19 gibi yük binen oyunlarda oluyor bir müddet sonra açılmıyor zaten bilgisayar.
Anladım dostum. Baktık olmuyor senin söylediğini yapayacağım mecburen.
Dostum frekansı düşürdüm işe yaramış gibi görünüyor bir problem olmadı çözüldü sanırım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı