Oyun oynarken ekran siyah oluyor

kadir öztekin07

Hectopat
Laptopta bazen oyun oynarken nadir olarak oyundayken siyah ekran veriyor, ben de Power tuşundan PC'yi kapatıyorum. Geri açtığımda ise son 2 seferdir ekran gelmiyor. Bir daha kapatıp açıyorum ekran geliyor. Neden böyle oluyor?

IMG_20220201_133000.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam umarım iyi olan şekilde çözeriz. DDU ile ekran kartı sürücüsünü temiz bir şekilde silip tekrar yükleyin.

Ama fazla ümitlenmeyin hocam. Muhtemelen donanım hatası bu. Ekran kartınız yanmış olma olasılığı çok yüksek.

Oyunlarımı sorunsuz oynayabiliyorum sadece arada bu hatayı alıyorum Valorant 140 180 200 FPS.

Hocam umarım iyi olan şekilde çözeriz. DDU ile ekran kartı sürücüsünü temiz bir şekilde silip tekrar yükleyin.

Ama fazla ümitlenmeyin hocam. Muhtemelen donanım hatası bu. Ekran kartınız yanmış olma olasılığı çok yüksek.

Böyle çıktı silip tekrar kurarken yanmış mı ne yapmam gerek laptop kullanıyorum.
Düzenleme: Şimdi GeForce Experience'tan indirmeye başladım yanmış olduğunu anlamam için ne yapmam gerekiyor lütfen birisi bir şey söylesin ve buradaki güç seçeneğini ne seçmeliyim Gaming laptop kullanıyorum maksimum performans mı seçmeliyim önceden o seçiliydi.
Oyunlarımı sorunsuz oynayabiliyorum sadece arada bu hatayı alıyorum Valorant 140 180 200 FPS.

Böyle çıktı silip tekrar kurarken yanmış mı ne yapmam gerek laptop kullanıyorum.
Düzenleme: Şimdi GeForce Experience'tan indirmeye başladım yanmış olduğunu anlamam için ne yapmam gerekiyor lütfen birisi bir şey söylesin ve buradaki güç seçeneğini ne seçmeliyim Gaming laptop kullanıyorum maksimum performans mı seçmeliyim önceden o seçiliydi.

@Elandeer

@Elandeer

@Elandeer

Dosya Ekleri

• 10s.PNG
    10s.PNG
    1,2 MB · Görüntüleme: 55
  • Ekran Alıntısı222222222222222222222222.PNG
    Ekran Alıntısı222222222222222222222222.PNG
    792,3 KB · Görüntüleme: 67
  • güç modu.PNG
    güç modu.PNG
    13,4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Hocam o ayarı yüksek performans yap. Kartın gücünü kullanmaya devam et. Yazılım hatasıysa DDU ile silip tekrar kurduktan sonra düzelmesi lazım. Yanıp, yanmadığını anlamanın yolu Furmark testine sokmak. Valorant dediğinizi oyun ekran kartına yüklenmez. Daha çok işlemci odaklı bir oyun. Ayrıca grafikler falanda güçlü olmadığı için ekran kartına yük binmez ve bu hata ile karşılaşmayabilirsiniz. Furmark testinde çözünürlüğü, anti aliasing falan en yükseğe alıp teste sok hocam. Yarım saat civarı testte kapanacak mı diye bakınız.

Hocam o ayarı yüksek performans yap. Kartın gücünü kullanmaya devam et. Yazılım hatasıysa DDU ile silip tekrar kurduktan sonra düzelmesi lazım. Yanıp, yanmadığını anlamanın yolu FurMark testine sokmak. Valorant dediğinizi oyun ekran kartına yüklenmez. Daha çok işlemci odaklı bir oyun. Ayrıca grafikler falanda güçlü olmadığı için ekran kartına yük binmez ve bu hata ile karşılaşmayabilirsiniz. FurMark testinde çözünürlüğü, anti aliasing falan en yükseğe alıp teste sok hocam. Yarım saat civarı testte kapanacak mı diye bakınız.

Testi 1920x1080 mi yapayım ve ayrıca dün akşam sürücüleri silip kurduktan sonra gece Valorant açıkken Google da Twitch'e girdim ve ekran dondu hiçbir şekilde mouse vs hareket etmedi Power'dan kapayıp açtım.
Hocam o ayarı yüksek performans yap. Kartın gücünü kullanmaya devam et. Yazılım hatasıysa DDU ile silip tekrar kurduktan sonra düzelmesi lazım. Yanıp, yanmadığını anlamanın yolu FurMark testine sokmak. Valorant dediğinizi oyun ekran kartına yüklenmez. Daha çok işlemci odaklı bir oyun. Ayrıca grafikler falanda güçlü olmadığı için ekran kartına yük binmez ve bu hata ile karşılaşmayabilirsiniz. FurMark testinde çözünürlüğü, anti aliasing falan en yükseğe alıp teste sok hocam. Yarım saat civarı testte kapanacak mı diye bakınız.

Testi bu ayarlarda başlatacağım.

Testi 20dk boyunca yaptımmin 60 maksimum 93 derece kart 1660 Ti 6 GB laptop alt tarafta 5 fanlı soğutucuda çalışıyordu 20dk boyunca kapanmadı ve 20dknin 17dksi falan 92 derece sabitti.
Testi 1920x1080 mi yapayım ve ayrıca dün akşam sürücüleri silip kurduktan sonra gece Valorant açıkken Google da Twitch'e girdim ve ekran dondu hiçbir şekilde mouse vs hareket etmedi Power'dan kapayıp açtım.

Testi bu ayarlarda başlatacağım.

Testi 20dk boyunca yaptımmin 60 maksimum 93 derece kart 1660 Ti 6 GB laptop alt tarafta 5 fanlı soğutucuda çalışıyordu 20dk boyunca kapanmadı ve 20dknin 17dksi falan 92 derece sabitti.

@Elandeer

Dosya Ekleri

• furmarkkk.PNG
    furmarkkk.PNG
    63,7 KB · Görüntüleme: 43
  • sonucccc.PNG
    sonucccc.PNG
    467,2 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Hocam açıkça konuşacaksak çok bir problem yok gibi. Ekran kartı, işlemci macun değişimini en son ne zaman yaptınız? Çok ısındığından kendini kitlemesi, kapanması olabilecek bir durum. Özellikle işlemci çok ısındığı zaman bilgisayar kendini kitler ki işlemci yanmasın. Korkulacak durumu geçtik gibi. Ekran kartında sıkıntı olsa Furmark testinde kitlerdi kendini.

Ekran kartının maksimum 93 olması çok fazla hocam. Bu sıcaklıklarda kullanırsanız yakında kesinlikle yanar. En kısa sürede bir laptop soğutucusu alıp diğer yandan macun yenilemeniz lazım. 5 fanlı soğutucu demişsiniz. Sanırım laptopun kendi soğutucusu. O şekilde düşünerek böyle yazdım. Laptopun kendi soğutucularının da tozunu alınız hocam.

Hocam açıkça konuşacaksak çok bir problem yok gibi. Ekran kartı, işlemci macun değişimini en son ne zaman yaptınız? Çok ısındığından kendini kitlemesi, kapanması olabilecek bir durum. Özellikle işlemci çok ısındığı zaman bilgisayar kendini kitler ki işlemci yanmasın. Korkulacak durumu geçtik gibi. Ekran kartında sıkıntı olsa FurMark testinde kitlerdi kendini.

Ekran kartının maksimum 93 olması çok fazla hocam. Bu sıcaklıklarda kullanırsanız yakında kesinlikle yanar. En kısa sürede bir laptop soğutucusu alıp diğer yandan macun yenilemeniz lazım. 5 fanlı soğutucu demişsiniz. Sanırım laptopun kendi soğutucusu. O şekilde düşünerek böyle yazdım. Laptopun kendi soğutucularının da tozunu alınız hocam.

Kendisinde 2 fan altında da ek olarak 5 fan var macun vs. Yenileme 6 ay önce falan yapmıştım oyun oynarken ortalama 80 87 arası falan oluyor sizce vakumlu soğutuculardan alınır mı zararı olur mu FPS etkiler mi?

Kendisinde 2 fan altında da ek olarak 5 fan var macun vs. Yenileme 6 ay önce falan yapmıştım oyun oynarken ortalama 80 87 arası falan oluyor sizce vakumlu soğutuculardan alınır mı zararı olur mu FPS etkiler mi?
Vakumluların pek bir önemi yok hocam. Almanıza gerek yok. Oyun oynarken işlemci sıcaklığına da bakınız hocam. Macun ömrünü tamamlamıştır hocam. 6 ayda bir macun yenilemesi yapmanız lazım normalde.

Vakumluların pek bir önemi yok hocam. Almanıza gerek yok. Oyun oynarken işlemci sıcaklığına da bakınız hocam. Macun ömrünü tamamlamıştır hocam. 6 ayda bir macun yenilemesi yapmanız lazım normalde.

Önerdiğiniz kaliteli bir macun var mı 200'ü geçmesin istiyorum Cooler Master'lar kaliteli ve ayrıca vakumlu soğutucunun bir zararı olur mu 3 5 derece soğuturda zararı olur mu bilemem.

Geri
Yukarı