Oyun oynarken FPS sabitleme yöntemi nasıl olmalı?

Seferdan

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, özellikle hikaye oyunları oynarken FPS sabitlemeyi mantıklı buluyorum. FPS sabitleme yaparken V-Sync ile mi yapmalıyız? Yoksa ekran kartının kontrol panelinden mi bir rakam girmeliyiz? Fark eden bir şey olur mu? Örneğin V-Sync kapatıp FPS sabitlemek daha iyi bir performans verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
V-Sync birkaç ms gecikme yapar ve yırtılmaları engeller ama FPS kısıtlama herhangi bir gecikmesiz FPS'i sabit tutar yani hikaye oyunu olduğu için birkaç MS'nin önemi yok hem yırtılma olmamasınıda önlemek için V-Sync açmak iyidir.
FPS sabitleme oyunun ayarlarında varsa oradanda yapabilirsiniz.
Bir de monitörünüz V-Sync destekliyorsa yırtılmayı önler eğer desteklemiyorsa yüksek ihtimal sadece FPS'i sabit tutar öğrenmek için internete monitör modelinizi yazıp öğrenebilirsiniz.

V-Sync birkaç ms gecikme yapar ve yırtılmaları engeller ama FPS kısıtlama herhangi bir gecikmesiz FPS'i sabit tutar yani hikaye oyunu olduğu için birkaç Ms'nin önemi yok hem yırtılma olmamasınıda önlemek için V-Sync açmak iyidir.
FPS sabitleme oyunun ayarlarında varsa oradanda yapabilirsiniz.
Bir de monitörünüz V-Sync destekliyorsa yırtılmayı önler eğer desteklemiyorsa yüksek ihtimal sadece FPS'i sabit tutar öğrenmek için internete monitör modelinizi yazıp öğrenebilirsiniz.

Hocam hangi şekilde sabitlemeyi öneriyorsunuz, AMD frtc özelliğinin input lagı çok fazla arttırdığı söyleniyor.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ayrıca merak ettiğim bir konu var, özellikle rekabetçi oyunlarda, neden oyuncularda fps takıntısı var. Fps isterse 500 olsun sonuçta monitör kaç hz ise onu görmüyorlar mı ? Nedir bu yüksek fps takıntısı ? Bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ayrıca merak ettiğim bir konu var, özellikle rekabetçi oyunlarda, neden oyuncularda FPS takıntısı var. FPS isterse 500 olsun sonuçta monitör kaç Hz ise onu görmüyorlar mı? Nedir bu yüksek FPS takıntısı? Bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Herkeste olduğunu sanmıyorum ayrıca doğru Hz neyse daha fazlası yok göremezsin yani ama bir hastalık olduğuna eminim :D

Herkeste olduğunu sanmıyorum ayrıca doğru Hz neyse daha fazlası yok göremezsin yani ama bir hastalık olduğuna eminim :D
Haklısınız göremeyiz. Acaba fps yüksek olması rekabetçi oyunlarda bir avantaj mı sağlıyor ? Ek olarak gözlemlediğim kadarıyla daha düşük fps aldığımızda sıcaklık değerleri baya düşüyor. Hem cpu hem gpu için. Vsync açtığımda gpu kullanım oranı ve sıcaklık gayet iyi düşüyor. Bu vsync düşmanlığını gerçekten anlamıyorum.

Ek olarak.

Ek olarak gözlemlediğim kadarıyla daha düşük FPS aldığımızda sıcaklık değerleri bayağı düşüyor. Hem CPU hem GPU için. V-Sync açtığımda GPU kullanım oranı ve sıcaklık gayet iyi düşüyor. Bu V-Sync düşmanlığını gerçekten anlamıyorum.

Dediğim gibi gecikme yüzünden adamlar birkaç ms için kabloyu monitöre bağlıyor V-Sync'e acımazlar.
Öncelikle, monitörünüzün hzi kaçsa ona sabitleyin ve V-Sync kullanmayın.

Eğer hikayeli oyunsa V-Sync mantıklı.
Ya da rahatsız edici düzeyde yırtılmada açılabilir V-Sync

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ayrıca merak ettiğim bir konu var, özellikle rekabetçi oyunlarda, neden oyuncularda fps takıntısı var. Fps isterse 500 olsun sonuçta monitör kaç hz ise onu görmüyorlar mı ? Nedir bu yüksek fps takıntısı ? Bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
Evet monitöre yansımıyor fakat tepkiler hızlanıyor. Tam açıklayamadım durumu ama bunun aşırı geçerli bir olayı var. Yani 144HZ ekranda oyunu 144FPS ve 300FPS oynamak tam olarak aynı şeyler değiller. Senin benim için belki fark yaratmaz ama biraz daha pro oynayanlar için yaratıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı