Oyun Oynarken Laptop Kapanıyor

faydilek

Hectopat
Selamlar dostlar. Biliyorum kaydım ile sorum peş peşe oldu ancak yardım lazım.
Yaklaşık 1 hafta önce 2. el temiz bir PC aldım. Windows 8 yüklenmiş bir Lenovo (aslında Windows 7 imiş ben bugün 10'a yükselttim). Ve birkaç oyun oynamak istedim. Sistem gereksinimleri karşılayan ETS 2, pes ve Zula benzeri oyunlar ancak Zula hariç diğer oyunları oynadığımda PC uyarı vermeden komple kapanıyor. Hiçbir sıcaklık belirtisi yok, fanım soğuk bir şekilde çalışmasına rağmen. Zula'da ise sürekli kasma yaşıyorum. Önceki sahibi termal macun bakımlarını yaptırdığını söylemişti. YouTube'da bir ton video seyrettim ancak bulamadım. Ne yapmamı önerirsiniz. Lütfen bir yardım edin kafayı yemek üzereyim

Sistem Özellikler:
  • Intel Core i3 işlemci 2.53 GHz
  • 5 GB RAM
  • 64 Bit
  • SSD mevcut
  • 1 GB NVIDIA GeForce ekran kartı

Kafayı yemek çözüm olmaz, farklı bir adaptör ile deneyebilirsin.

Nasıl bir adaptör?

Cihazda donanımsal bir sorun olması muhtemel. Ne kadar sürede kapanıyor? Bir süre sonra kapanıyorsa ısınma sorunu da olabilir.

Önceki sahibi oyun oynamış mı cihazla? Bu durumda haberi var mıydı acaba...

Şöyle ki süre sürekli değişiyor. ETS 2'de bazen kasa kasa 2 sefer yaptırıyor bazense ilk seferi tamamlamadan kapanıyor. PES 2017'de ise 15 dakika civarı çok fazla kasarak oynatıyor sonra kapanıyor ama ikisinin de sitem gereksinimleri tutuyor ve önceki sahibi Zula ve pes oynadığını söylemişti. Ancak Zula'da da kasıyor.

Faydilek laptopunca cıkarılabilir pil var mı alt kısmında.

Çıkarılabilir pil vardı ancak bitik olduğu için çıkardım.

Ben biraz teknoloji cahiliyimde adaptörden kasıt nedir nasıl bir şey? Ve bir şey daha anakart kaynaklı ise arızalı olduğunu nasıl anlarım?

Farklı bir tane ile deneme yapmanız gerek, normalde kör yük ile test edilmesi gerekiyor fakat sizin bu tür cihazlarınız olmadığı için test edemezsiniz.

1586631298401.png

Sürümü daha düşük olan PES 2013'ü yükledim. 1 maç oynadıktan sonra kapanıyor. Oyun içinde ara ara kasıyor. Tamirciye de götüremiyorum yaşımdan ötürü (sokağa çıkma yasağı var 18 yaş altına mâlum. Ne önerirsiniz?

Sürümü daha düşük olan PES 2013'ü yükledim. 1 maç oynadıktan sonra kapanıyor. Oyun içinde ara ara kasıyor. Tamirciye de götüremiyorum yaşımdan ötürü (sokağa çıkma yasağı var 18 yaş altına mâlum. Ne önerirsiniz?

Bilgisayarına MSI Afterburner yükle ve oyun oynarkenki aldığın sıcaklıkları yaz :).

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı