Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

akt

Hectopat
Yer
İstanbul
Oyun oynarken Intel Turbo Boost'un kapanması ile ilgili hiçbir yerde çözüm bulamadım. Kendim araştırıp bulduktan sonra ise burada paylaşmaya karar verdim. Normalde Turbo Boost'un çalışmamasının nedeni işlemcinin ısınmasını engellemek ancak benim gibi soğutmanız iyi olmasına rağmen bu sorunu yaşıyorsanız aşağıda bahsedeceklerim size yardımcı olacaktır.
ThrottleStop indirdikten sonra ayarlarımı aşağıda ki şekilde yaptım.

Ayar3.png

Bundan sonra ise "fıvr" kısmına girdim. Turbo ratio limits kısmında ki Max değeri ise en yükseğe aldım. Core'lerin hepsini ise eşitledim. Asıl ayar ise "cache ratio" kısmında Max değeri kendi işlemcimin desteklediği Max Turbo değeri (3, 90 GHz) yazdım. Ve resimde ki tikleri attım.

Ayar1.png

Bundan sonra ise "tpl" kısmına girdim. Disable Power limit Control kısmını işaretledim. PP0 current ve PP0 Power limit kısmını güç sınırı olmaması için sona aldım ve kilitlenmesi için "lock" tiki attım.

Ayar2.png

Her açılışta başlaması için görev zamanlayıcısında ayarlayabilirsiniz. Arka planda açılması içinde genel ayarlarda seçenek var.

Bu ayarların bazılarını deneme yanılma olarak yaptım. Bazı gereksiz ayarlar yapmış olabilirim ancak bende herhangi bir sorun olmadı. Kendi riskinizde kullanınız. İyi bir fanınız var ise sorun olacağını düşünmüyorum. Ben i7 4771 Kullanıyorum ve %90 kullanımda şu ana kadar 60 dereceyi geçmedi.

Ve bir de bu ayarlar normalde sadece program açıkken geçerli olması gerekir ancak program kapandığında dahi devam ediyor. Program tamamen silinir ve bilgisayar yeniden başlatılırsa düzeliyor.

Sorunun devam edip etmediğini anlamadık için Intel Extreme Tuning Utility ile benchmark yaparken anlayabilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa "current edp limit" işlemci hızı fazla yükseldiğinde yes-no arası gidip gelir. Power limit throttling sorunu yaşıyorsanız onun çözümü daha basit. Yanlış hatırlamıyorsam güç yönetiminden bilgisayarı yüksek performansa almak yeterliydi. Veya programda verdiğim ayarlarda muhtemelen işe yarar. Bu işlemler masaüstü bilgisayarda yapıldı. Laptop yada notebooklar için ısınma sorunu muhtemel.
Ayar5.png
Ayrıca bu sorun anakart driverlarının ya da biosunun güncel olmamasından da kaynaklanıyor. Yukarıda bahsedilen işlemleri anakart değiştirdikten sonra yapmama gerek kalmadı. Çünkü eski anakartımda BIOS ve driver güncellemeleri durdurulmuştu.

Dosya Ekleri

• Ayar4.png
    Ayar4.png
    43,9 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı