Oyun oynarken ve video izlerken sistem kapanıyor

fatihksk

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bu başlık altında birçok yazı okudum ama derdime derman olmadı çünkü biraz daha farklı bir durum var. Bilgisayarımda FM2020 ve aoe 2 oyunu yüklü. Bu oyunları oynamak dışında internete giriyorum, müzik dinliyorum, Gom'dan ya da VLC'den video izliyorum, YouTube üzerinden video izliyorum. Son 1 aydır özellikle oyun oynarken ve video izlerken sistem kendini kapatıyor. Hiç olmadı denecek kadar da internette ve müzik dinlerken kapandı. Çoğunlukla ekran kararıyor ses 10 saniye daha geliyor reset atıyor. Bazen yine ekran kararıyor "zzzzzzzz" diye ses geliyor gidiyor sistem kapanıyor ama hiç elektrik gitmiyor. Fanlar ve RBG LED'ler yanıyor. Sorunun neden kaynaklandığını bulamadım. Hız aşırma OC yapılmadı. Şimdi sistem özelliklerini ve ne gibi yöntemler yaptım onları yazayım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özellikleri:
  • Adm Ryzen 5 2600G CPU.
  • ASUS Prime B350-PLUS anakart.
  • 2X Crucial 8 GB Ballistix Sport 3000MHz DDR4 CL15 (16 GB) RAM.
  • Sapphire RX 480 Nitro+ OC GDDR5 8 GB 256Bit DX12 AMD Radeon GPU.
  • Cooler Master GX 750W 80+ Bronze PSU.
  • XPG 512 GB SX8200 PRO PCI-e gen3x4 M.2 SSD (sistem yüklü)
  • WD 750 GB HDD (depo olarak kullanıyorum)
  • Dark Guardian mesh (dkchguardıan) 6 fan takılı kasa.
  • AOC Q3279WG5B monitör.

Denediğim ve sonucun değişmediği yöntemler:

- 2 hafta önce son sürüm Windows 10 Pro orijinal lisansım var kurdum.
- Format öncesi ve sonrası sıcaklık testleri yapıldı 63 dereceyi aşmadı ekran kartı. Zaten sıcaklık ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü burnın test - FurMark - PassMark ile testler yapıldı sorun çıkmadı. 3D test gayet güzel şekilde oldu. Şöyle bir sorunum oldu OCCT ile 3D ve Power testlerini her başlattığımda sistem anında gidiyor o yüzden sıcaklık ile alakası yok dedim. Isınmaya fırsat kalmıyor çünkü. Yine elektrik var fanlar dönüyor LED'ler yanıyor ama reset atmıyor. Güç düğmesi ile kapatıp açıyorum.
- Güvenli modda açıp ekran kartı driver kaldırdım sonra normal açıp Radeon'u kurmadan kullandım.
- RAM bellek testi yaptım sonuç ok.
- GPU'yu diğer PCI-e slotuna taktım.
- RAM'ları diğer slotlara taktım.
- Monitör DP kablo ile bağlıydı 75Hz'di HDMI takıp 60Hz'ye düşürdüm.
- HD Tune ile SSD'ye bad sector taraması yaptım çıkmadı.
- Kasayı açtığımda kompresör ile bütün tozları temizledim.

Sapphire kartında aşırı OC olduğu için ekran kartı Memory ve Core clock hızlarını 50-100 geriye çekmeyi deneyebilirsiniz.

Bu başlık altında birçok yazı okudum ama derdime derman olmadı çünkü biraz daha farklı bir durum var.
Yoo, bence hiç de farklı bir durumunuz yok. Bana göre sorunun kaynağı belli:

• Sapphire RX 480 Nitro+ OC GDDR5 8 GB 256Bit DX12 AMD Radeon GPU.

Ayrıca sisteminiz kapanmıyor. Başlığınız hatalı. Ekrandan görüntü gidiyor. Sistem kapanması PSU/Isınma kaynaklıdır genelde. Sizde görüntü gidiyor. İkisi farklı şeyler.

Yolladınız mı kartı servise?

Kartı 2016 Mayıs ayında almıştım garantisi bitti ne yazık ki :( ancak kartı söküp macununu değiştirme işlemi yaptım. Kapanma durumu %80 azaldı.

Yoo, bence hiç de farklı bir durumunuz yok. Bana göre sorunun kaynağı belli:

Ekran kartı ömrünü dolduruyor artık sık sık gidiyor görüntü. Bu sisteme 1660 Ti, RTX2060, RX 5700 XT seçeneklerinden ya da senin önerin ne olur? Sistemi, işlemciyi darboğaz etmeyecek şekilde tavsiyen nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı