Oyun serileri tavsiyeleri

mr.shn

Decapat
Herkese iyi forumlar.
İsmi oldukça bilinen ve oyun dünyasına az buçuk olsa bile birçoğumuzun bildiği seriler vardır. Ancak bazı sebeplerde bunları denemeyiz kimisinin fanları sosyal medya ve forumlarda rahatsız edici bir kitleye sahiptir kimisinin mekanikleri hoşumuza gitmez kimisinin hikayesi ancak bunların hepsi doğru tespit değildir. Bazı oyunlar için son zamanlarda oldukça tolerans sahibi oldum ve daha önce denemediğim oyunları denemeye karar verdim. Sizlerle de paylaşmak isterim ve sizlerden de tavsiye almak beni mutlu eder.
Bu sıralama beğenilme veya herhangi bir skor-puan limitine sahip değildir sadece aklıma gelen ve için önemli olanları aklıma geldiği sıra ile yazıyorum. Öznel bir sıralamadır.
1. Gördüğüm kadarıyla forumda yeni kitle oluşmaya başlamış yaşları daha küçük olan kardeşlerim bazı serileri bilmiyor olabilir ama bizim zamanlarımızın en iyi serilerinden birisi Prince of Persia'dır.

1.jpg

2. Age of Empires, günümüzde pek tutulmasa da (bunun sebebi serinin 3. oyunundan sonra yapımcı stüdyonun Microsoft tarafından kapatılması) çıktığı yıllarda bilgisayarları kasıp kavuran aeo serisi 8 kişiye kadar LAN desteği sunduğu 2000'li yıllarda birçoğumuz için ilkokul, liselerden kaçıp oynama isteğini oluşturduğu eşsiz oyun serisidir. En favori oyunu yüksek bir kitleye göre serinin 2. oyunudur. Oyuncularını en çok sevindiren haber ise 4. oyunun yolda olması ve serinin eski oyunlarının geçtiğimiz yıllarda definition Edition sürümü ile yenilenmiş ve grafikleri günümüze uyarlanmış versiyonlarının piyasaya sürülmesidir. En çok mizahının geçtiği kısım 20 fil ve 20 askerin bir gemiye aynı şekilde ve sayıda sığabildiği bir oyun olarak adından hala bahsettirmesidir.

2.jpg

3. Doom, herhangi bir senaryo veya konuşma olmaksızın saatlerce oynadığımız ve kafa göz patlattığımız yegane oyun serisidir. Yıllarca oynamamıza rağmen birçoğumuz sadece bossları nasıl öldürmemiz gerektiğini hatırlarız ancak senaryoya dair bir şey bilmeyiz. Doom mekanikleri ve arcade oyun yapısı sayesinde sadece katliam niteliğinde savaşlar yaparak deşarj olmamızı sağlayan bir oyunudur.

3.jpg

4. Wolfenstein, alternatif bir tarih senaryosuna ve kurgusuna sahip oyunun asıl amacı FPS türünün yükselmeye başladığı ilk yıllarda eğlenceyi oyunculara hat safhada sunmaktı.

4.jpg

5. Assassin's Creed, benim en beğendiğim serilerden biridir. Ubisoft'un pazarlama stratejisi hakkında bir yorum yaparak oyun zevkinizi baltalamak istemiyorum ama oyun dünyasındaki en ikonik karakterlere sahip seri belki de AC'dir.

5.jpg

6. BioShock, FPS türünde olmasa bence hikayesi ile tüm oyunları zirvede olacak bir oyundur. FPS'in hikaye anlatımı bence bir tık daha düşük kalıyor ancak kesinlikle 3 oyunun birbirini bağlayıcı olması ve içine soktuğu sci-fi dünya insanı büyülüyor. Spoiler niteliğinde bir şey yazmak istemiyorum o yüzden bir miktar sansür uygulayacağım, bana göre 3. oyundaki yardımcı karakter oyun dünyasındaki en gerçekçi -yaşadığını hissettiren- karakterdir ayrıca yine benim fikrimce 3. oyunun dünyası yaşadığını en iyi hissettiren dünyadır.

6.jpg

7. Metro, aynı isimli kitabından uyarlanan metro yine bir sci-fi türünden oyundur. Korku ve gerilim ögeleri barındıran ve aksiyon temalı bu oyun belki de birçoğumuz için üstümüze akın akın gelen yaratıklar varken tutukluk yapan silahın gazabına uğradığımız ilk oyundur. İlk iki oyunundan sonra seri 3. oyunu açık dünya yapmaya karar vermiştir ve devamı geleceği konusunda da söylentiler bulunmaktadır.

7.jpg

8. God of War, adını duymayan kalmamıştır son yılların en iyi çıkış yapan serisi, uzun bir aradan sonra geri dönüşü efsane oldu. Eski oyunları da çıktığı yıllarda patlama yapan oyunlardı seri yine şaşırtmaya devam ediyor.

8.jpg

9. The Last of Us, yine hikayesi ve oynanışı ile hayran bırakan bir oyun serisi. Hakkında yorum yapılabilecek pek bir şey yok. Sadece arkanıza yaslanın ve dünyasına kapılın.

9.jpg

10. Half-Life, senaryosu ve 2. oyunun mekanikleri ile kendine aşık eden oyun. Gelmeyen 3. oyununu bekleyen neslin artık çocuk sahibi olduğu bir seri.

10.jpg

11. Witcher, yine kitaptan uyarlama oyun serilerinden biri. Senaryosu ve açık dünyasının verdiği his ile eğer beğenirseniz 200-300 saate kadar oynayabileceğiniz bir seridir 2. ve 3. oyunları çıktığı yıllara damga vurmuştur. Mutant olan Geralt'ın oyundaki bütün karakterlerden daha karizmatik ve yakışıklı olması da ayrı bir paradokstur. :)

11.jpg

Adından bahsetmeye gerek duymadığım seriler var zaten hepimizin bildiği ve yorum yapılmasına ihtiyaç duyulmayan seriler bunlar açıkçası benim de yorum yapamayacağım türden seriler zaten bunlar türünün mihenk taşları. GTA, Call of Duty, Batman trilogy, Fallout, Skyrim, portal...
Ben bu yazımda beni etkileyen, hikayesi veya oynanışı ile bağ kurduğum oyunları paylaşmak istedim. Tamamen öznel ve şahsi fikirlerimde oluşturduğum bir liste herhangi bir top rated özelliği bulunmuyor.
Bu serilerden sonra çok bilinen ama kitlesi veya herhangi bir hatasından dolayı ön yargılı davrandığınız ama denediğinizde beğendiğiniz bir oyun serisi var mı?

Adından bahsetmeye gerek duymadığım seriler var zaten hepimizin bildiği ve yorum yapılmasına ihtiyaç duyulmayan seriler bunlar açıkçası benim de yorum yapamayacağım türden seriler zaten bunlar türünün mihenk taşları. GTA, Call of Duty, Batman trilogy, Fallout, Skyrim, portal...

Hocam yazı mükemmel fakat şu sondaki hatayı düzeltme gereği duydum :D

Skyrim bir seri değil bir oyundur The Elder Scrolls serisi olarak adlandırmak doğru olanı

(Küçük bir olay ama takılıyorum hocam kusura bakmayın)

Hocam yazı mükemmel fakat şu sondaki hatayı düzeltme gereği duydum :D

Skyrim bir seri değil bir oyundur The Elder Scrolls serisi olarak adlandırmak doğru olanı

(Küçük bir olay ama takılıyorum hocam kusura bakmayın)
Öncelikle teşekkür ederim. Evet kusura bakmayın ben de sonradan farkettim yanlış yazdığımı ama düzenleme yapılmıyor belirli bir zaman geçtikten sonra. Raporlayıp modları meşgul etmek istemedim. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı