Oyun sunucuları neden Türkiye'de açılmıyor?

Yani adamların yatırım yapması için ülkeye bizim oyunu satın almamız gerekiyor ilgi göstermemiz gerekiyor. Mesela Riot Games İstanbul sunucusu var. Adamlar para kazanıyor iyi de kazanıyorlar oyuncu sayısı da var bayağı yüksek adamlar yatırım yapıp sunucu açıyor. Benim dediklerim varsayım farklı nedenlerle açılmayan sunucular da vardır illa ama temel neden bu bence.

Bence size birkaç tane soru sorsam konuyu kavrayabilirsiniz.
  • Türkiye'den kaç kişi oyun içi satın alımlarda bulunur?
  • Ne kadar oyuncu bu sunucuya giriş yapar?
  • Türkiye'nin alt yapısı ne kadar kuvvetli?
  • Türkiye'ye açılan sunucunun giderlerini kar payı ile birlikte Türk oyuncular karşılayabilir mi?

Yabancı firmaların fiziksel bir sunucu açması çok kolay, kur olayları yıllardır hesaba katılınca kendi ülkelerinde kurdukları sunucuya nazaran bizim ülkede kurulması çok daha kolay, ama gel gelelim asıl mevzuya.

Online oyunlarda çok yüksek hile kullanımına sahip bir ülkeyiz, LoL gibi istisna oyunlar harici Türkiye'de ki kitle az, sahip olunan firmalar korsan kullanım oranına göre de bakıyor, yani bunun nedenleri çok.

Twitch gibi ülkemizde Avrupa ortalamasına kıyasla oldukça popüler bir servis bile sunucu açmıyor. Amazon'a ait olduğu için maddi açıdan da problemleri yok. Ben de bazen bu konuya çok anlam veremiyorum.

Bilmiyorum, adamlar Hindistan'da ne bileyim Filipinler gibi bizden daha beter ülkelerde bile açıyorlar ama bizde açmıyorlar.

O yüzden bunun refah seviyemizin düşük olmasıyla alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Turkiyede amazon gibi bir firmanin altyapisi yok diye biliyorum. Yerel firmalarda adi ustunde yerel. :) Oyun firmalarida kendileri sunuculari yonetmek icin ayrica bir odenek cikarmazlar bence. :D

Bilmiyorum, adamlar Hindistan'da ne bileyim Filipinler gibi bizden daha beter ülkelerde bile açıyorlar ama bizde açmıyorlar.

O yüzden bunun refah seviyemizin düşük olmasıyla alakalı olduğunu düşünmüyorum.
Hindistan'da açılmasının sebebi sanırım bir zamanlar ing... yok yok o değil şey yazılıma olan ilgi ve alakası olabilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı