Oyun Türleri Rehberi

Yusuf Volkan

Hectopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
  • FPS (First Person Shooter) Oyun Türü
Oynanış tarzı, oyuncunun gözünden oynanan bir türdür. Bu türde oyuncu sadece silahları, elini ve nesneleri görür.Temel amaç gerçekçilik yaratıp oyunu sizin bakışınızla yönlendirmektir. FPS türü oyunlara örnek vermek gerekirse bunlardan bir kaçı şunlardır; Crysis (Serisi), Far Cry (Serisi), Battlefield (Serisi), Sniper Ghost Warrior (Serisi), Call Of Duty (Serisi)...

• Aksiyon / Serüven, Macera Oyun Türü
Adındanda anlaşılacağı gibi Aksiyon ve Macera içeren oyunlardır.Örnek vermemiz gerekecek olursak; GTA (Serisi), Tomb Raider, Prince of Persia (Serisi), Hitman (Serisi), Assassin's Creed (Serisi), Max Payne (Serisi)...

• RPG (Role Playing Game) Oyun Türü
Rol yapma oyunu olarak tanımını yapabiliriz. Bir karakter yaratılarak o karakterin eğitimi, giysilerini, sahip olabileceği yeteneklerini ve oynanmak istenen klasa göre Level 1'den başlayarak karakter geliştirilmesine dayanan oyunlardır. RPG türüoyunlara örnek vermemiz gerekirse; Diablo, Knight Online, Titan Quest gibi oyunlar...

• Strateji Oyun Türü
Strateji oyunlar genelde isminde anlaşılacağı gibi stratejik kararlarla oynanan oyunlardır. İnsanların hayatta kalabilmesi için ev yapması, yemek için tarla yapılması, malını yağmadan koruması için asker çıkarması gibi gerçeğe dayalı oyunlardır. Örnek vermemiz gerekirse; Age of Empires (Serisi), Star Craft, Red Alert, Cossack...

• Simülasyon Oyun Türü
Simülasyon türündeki oyunların amacı basittir; gerçek olayları bize aynen aktarmasıdır.Kullanımları hatta konsolların bile gerçeğe uyarlanması bir çok kişiye zevkli gelmektedir. Bunlar Uçak, Gemi, Aile vb. simülasyonu olabilir.Örnek verecek olursak bu oyun tipleri; Sims (Serisi), Flight Simulator, Ship Simulator, H.A.W.X (Serisi)...

Bu anlatım ile oyun oynamak isteyen arkadaşlara nasıl oyun tercih edecekleri hakkında biraz olsun bilgi vermek istedim. Benim anlatacaklarım bunlardan ibaret arkadaşlar. Anlatabildiysem ne mutlu bana :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yalan söyleyeyim biraz yüzeysel ve hatalı olmuş.

1. Aksiyon ve Macera aynı tür değildir. Macera diye Türkçeye çevrilen Adventure tarzı, Aksiyon tarzına göre büyük farklılıklar içerir. Örn: Monkey Island, Sanitarium vs.
  2. RPG ve Strateji tarzı tonla kola ayrılır. RPG oyunları JRPG, CRPG, Action RPG; Strateji oyunları ise Real-Time Strategy, Turn Based Strategy gibi pek çok dala ayrılır. Bunları belirtseydin iyi olurdu.
  3. Platform türünü unutmuşsun, oldu mu şimdi?
  4. Yarış ve Spor türünü eklememene değinmiyorum bile. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı