Oyun ve Grafik tasarım için uygun monitör

Recep abi merhaba, bu konuyu tekrar gündeme getireyim grafikerim 24- 27 inç arası monitör tavsiyesine ihtiyacım var veya nelere dikkat etmeliyim ..?? hem grafik aynı zamanda oyun içinda kullanılacak...
4k bir monitörmü bakayım yoksa 2k mı?
Sistem : asus z170a anakart - i7 6700k cpu - akasa venom voodoo cpu cooler - corsair 16gb ddr4 2666mhz ram - zalman z11 neo kasa - 700w powersupply - ssd 120gb hyperx 500/500mb - 2tb 7200 rpm hdd - ekran kartı gigabyte gtx 1060 extreme gaming veya msi gtx 1060 gaming x 6gb ...

4k monitörleri grafik tasarımda kullanmak -hele ki 24-27 inç gibi boyutlarda- programlardaki butonların oldukça küçük görünmesinden dolayı yorucu olabilir. Benim kendi sistemimde kullandığım monitör ASUS PB328Q. 32 inç bir monitör, ilk başta biraz büyük görünebilir fakat hem çalışma hem de oyun açısından oldukça kullanışlı bir boyut. Çözünürlüğün de getirdiği avantajla geniş çalışma alanı büyük bir rahatlık sağlıyor.

Monitörün diğer özellikleri ise 2k çözünürlük, 75hz tazeleme oranı, VA panel, 4 ms tepki süresi. Benim tercihimde en etkili olan özellikleri ise 3000:1 statik kontrast oranı ve 10 bit doğal renk derinliği oldu. Piyasadaki çoğu monitör 6-8 bit renk derinliğine sahiptir. 10 bit genelde profesyonel monitörlerde bulunur. Oyun performansı olarak da eğer rekabetçi oyunlarla çok haşır neşir değilseniz oldukça tatmin edici. 75 hz DisplayPort bağlantısı ile, monitör ayarlarından DisplayPort versiyonunu 1.2 olarak ayarladıktan sonra kullanılabiliyor. GSync-FreeSync gibi özellikler mevcut değil, fakat ben eksikliğini hissetmedim açıkçası. GTX 1080 ile kullanıyorum. GTX 1060 ile 2k çözünürlükte AAA oyunlarda zaten 75 FPS nin üstünü görmeniz pek mümkün değil. 1 ay kadar önce İstanbul Bilişim'den 2460 TL gibi bir fiyata almıştım. Bu civarlarda bulunabiliyor.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim çok güzel bilgiler verdiniz .. Monitörde gayet güzel..
Ama 32'' olması gerçekten çok büyük olur ve maliyeti artırır o yüzden 24''-27'' arası ve özellikle ips panel olması tercihimdir.. yurtdışından alacağım için max 600 euro olması gerekir ki sınırlarımı zorlamam gerek bunun içinde..

ASUS PB279Q :
https://www.amazon.com/ASUS-PB279Q-...F8&qid=1475747389&sr=1-1&keywords=asus+pb279q

4k,10 bit, 27 inç. Vergi + Kargo dahil 675$ gibi bir fiyata geliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da Technopat üzerindeki incelemesi.

ASUS PB278Q:
https://www.amazon.com/ASUS-PB278Q-...ie=UTF8&qid=1475744653&sr=1-1&keywords=pb278q

2k, 27 inç. Vergi + Kargo dahil 545$ ediyor bu da.

Asus'un sitesinden ve inceleme yazı-videolarından daha detaylı özelliklerine bakabilirsiniz.

Zamanında benim de araştırdığım, baktığım monitörler. Fakat yukarıda saydığım özellikleri ve bu özelliklere göre fiyatı sebebiyle PB328Q tercih ettim. O da şu an yine vergi + kargo ile 720$ yapıyor amazon üzerinden alırsanız.

Son düzenleme:
Kardeşim çok teşekkür ederim Asus PB278Q 2k olan tam kafamda düşündüğüm gibi...
Msi gtx 1060 gaming x 6gb mı? yoksa gigabyte gtx 1060 extreme modelimi tercih etmelimiyim ? kalite ve soğutma olarak düşündüğünüzde hangisini tercih edersiniz?

Rica ederim. Kartlar hakkında net olarak şu iyidir diyebileceğim bilgim yok fakat performans ve soğutma açısından çok farkları yok genel bilgim. İkisi de bilinen, güvenilir markalar. Yeni bir konu açıp sormanız daha yararlı olacaktır iki kart hakkında.

Arkadaşlar ben ekran kartı konusunda bir üst model olarak
Msi gtx 1070 gaming X 8gb almaya karar verdim..
bu ekran kartına uygun olarak 3 monitör arasında kaldım fiyatı bana uyabilecek sizce hangisi tercih etmeliyim?? veya önerebileceğiniz başka monitör varmı bu fiyatlar arasında ??

1- https://www.custompc.com.cy/monitors/asus-mx25aq-63-5-cm-25-inch-ips-dp-hdmi/

2- Home :: Monitors :: ASUS MG24UQ, 61 cm (24 Inch), 4K/UHD, IPS - DP, HDMI

3- Home :: Monitors :: ASUS PB258Q 63,5 cm (25 Inch), IPS - DP, HDMI, DVI

Sistem: Asus Z170A anakart - intel i7 6700k cpu - akasa venom voodoo cpu cooler - HyperX 120 gb ssd 500/500mb - corsair vengeance ddr4 16gb 2666mhz ram - Toshiba 7200 rpm 2tb hdd - Msi gtx 1070 gaming X 8gb - zalman neo z11 kasa - zalman glx 700 w powersupply...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı