Oyun ve yayın için 6900 XT vs. RTX 3080

331494

Hectopat
Merhabalar,

Sistemimdeki işlemcim Ryzen 9 5900X, RAM ise 2x16 32 GB 3600 MHz. Yaşadığım ülkede 6900 XT indirime girdiğinden (1550 euro) fırsatı kaçırmamak adına hemen halihazırdaki 2060S ekran kartımı sattım. Ancak biraz araştırmak istediğimde 3080'lerin 6900 XT'lere göre daha performanslı olduğuna dair "söylentilerle" karşılaştım ve kafam karıştı.

Ben oyun oynuyorum ve yayın yapacağım. Bunun için RTX 3080 öneriliyor. RTX ve DLSS açısından tabii ki de RTX 3080 daha iyi olacaktır. Ancak RTX benim için çok önemli bir faktör değil ki 6900 XT de başlangıç seviyesi de olsa RTX var diye biliyorum. Satın almak istediğim kart MSI RX 6900 XT Gaming Z Trio. Bu ekran kartının fiyatına en yakın RTX 3080 ise 1800 eurodan başlıyor. Yani 250 euro fark var. Bu fark benim için önemli mi, evet önemli. Eğer arada ahım şahım fark olmayacaksa 250 euro fazla ödemek tabii ki de istemem.

Objektif, bilgili ve hayatta çalışma nedir bilen, para kazanmak için alın teri akıtmış kişilere soruyorum: Oyun oynamak ve canlı yayın yapmak için 6900 XT yetersiz midir ya da 6900 XT yerine RTX 3080 seçmeli miyim?

AMD GPU'lar için "sorunlu sürücü" deniliyor. Bu, doğru mu, bilgisayar kullanımımda sürekli engel yaratır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eskisi kadar sürücü sorunu yok AMD kanadında. RTX ve DLSS benim için çok önemli değil diyorsanız, 6900 XT hesaplı geliyorsa alınabilir. Güçlü karttır saf güç olarak ve yayıncılık içinde yeterlidir. RTX 3080'de öyle ikiside güçlü kart yani ikisinden birini aldınız mı sorun yaşayacağınızı sanmam. Kısacası tercih meselesi olarak görüyorum çünkü iki kartta güzel bana göre.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yayın için 3080'e yönelmen daha iyi olur tabii oynayacağın oyunlara göre değişebilir durum. Valorant CS gibi oyunlar oynuyorsan yayınlarda 3080 ile yayını vermen çok daha performanslı olur senin için işlemcine binen yük azalır ve FPS kaybını minimuma düşürürsün.
Artı olarak DLSS gibi ekstralar var.

Ben biraz piyasaya girdim AMD'ler o kadar ucuz değil artık miningci arkadaşlar LHR engeli diye 3070'lerin değerlerini bayağı düşürmüşler 2. ekran kartı bakarsanız NVIDIA da üzerine para bile kalabilir LHR'li olacak ama ekran kartı.

Hocam ikisi de rahat işinizi görür ve çok yakındır hangisi daha ucuz ise onu alın bence
En ucuzu 6900xt ancak aklım nvidia da daha önce de kullandığım için. Tabi aklımın Nvidia da olması benim illa Nvidia seçeceğim anlamına gelmez. Paramızı zor kazanıyoruz, en mantıklısı en performanslısı hangisi olacaksa onu istiyorum.
Yayın için 3080'e yönelmen daha iyi olur tabii oynayacağın oyunlara göre değişebilir durum. Valorant CS gibi oyunlar oynuyorsan yayınlarda 3080 ile yayını vermen çok daha performanslı olur senin için işlemcine binen yük azalır ve FPS kaybını minimuma düşürürsün.
Artı olarak DLSS gibi ekstralar var.
DLSS özelliğinden dolayı mı 3080 e yönelmem daha iyi olur? Şundan dolayı soruyorum 6900xt de FSR var (tabi henüz DLSS gibi yaygın değil) birde GPU ve CPU AMD olunca bir özellik vardı, onu açınca daha da FPS artıyordu o avantajı da var.

3080 ile yayını vermek 6900xt ile vermekten daha mı avantajlı olur? Bu arada ben daha çok BF gibi oyunlardan yayın yapmak istiyorum, aslında bir çok oyun olabilir, stabil olmayacak. Aynı zamanda sohbet-eğitim yayınları da yapmak istiyorum.

Verdiğiniz cevaba göre araştırma yaparak ona göre seçim yapacağım.

Özel bir nedeni var mı yoksa Nvidia hayranı mısınız?
Ben biraz piyasaya girdim AMD'ler o kadar ucuz değil artık miningci arkadaşlar LHR engeli diye 3070'lerin değerlerini bayağı düşürmüşler 2. ekran kartı bakarsanız NVIDIA da üzerine para bile kalabilir LHR'li olacak ama ekran kartı.
Bulunduğum ülkede LHR de olsa NVIDIA daha pahalı. Eğer 6900xt almazsam ve eğer RTX 3080 için bütçe toplayamazsam maalesef RTX 3070 satın almak zorunda kalacağım.
Ikisi de kullandım ve şuan 6900 xt kullanıyorum yayıncı değilim ama bir oyuncu olarak 6900 xt’nin açık ara daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
Peki wattman vb. sorunlarla karşılaştınız mı? Ben "tak-çalıştır" kafasında bir insanım biraz. Bu yüzden extra ayarlarla vs. uğraşmak istemiyorum (oyunlar için ya da yapacağım işten dolayı özel bir durum gerekmedikçe), 6900xt yi tak-çalıştır tarzında kullanabilir miyim, bana çok sorun yaratır mı?

Aradaki fiyat farkına değmeyecek bir durum. Ben tercihimi RX6900XT'den yana kullanırdım. Amd için sürücü probleminden bahsediliyor fakat sürücü çökmelerinin büyük çoğunluğu dengesiz PSU seçiminden oluşuyor. Sisteminizde düzgün bir PSU varsa korkmadan RX6900XT kullanabilirsiniz. WHQL sürücü kullanmayı unutmayın. Bol keyifli oyunlar.👍

Yeni konular

Geri
Yukarı