Oyun ve yayın için 6900 XT vs. RTX 3080

3080 de 10gb vram var 6900xt de 16. Zaten performans olarak 6900xt 3090 rakibi sence hangisi daha iyi?
Bakın bu yönüyle haklısınız, ben de ram konusunda 6900xt den yanayım ama bu ücretleri ödedikten sonra üründen ya da sürücüsünden kaynaklı sorun yaşamak istemiyorum. Daha önceki nvidia kartımı "tak-çalıştır" olarak kullanmıştım. Hiçbir sorun yaşamamıştım.
Aradaki fiyat farkına değmeyecek bir durum. Ben tercihimi RX6900XT'den yana kullanırdım. Amd için sürücü probleminden bahsediliyor fakat sürücü çökmelerinin büyük çoğunluğu dengesiz PSU seçiminden oluşuyor. Sisteminizde düzgün bir PSU varsa korkmadan RX6900XT kullanabilirsiniz. WHQL sürücü kullanmayı unutmayın. Bol keyifli oyunlar.👍
6900xt yi aldığımda Corsair TX750M 750w model PSU ile kullanacağım. Araştırdığıma göre şimdilik (5900x işlemcimi base clock olarak tuttuğum sürece) 750w yeterli olur diyorlar. Ama zaten Ocak ayında Corsair RM1000x 1000W Full Modular 80 Plus Gold almayı planlıyorum. Ayrıca wattman sorunları da PSU dan kaynaklanıyor diye duydum. Benim en büyük korkum sorun yaşamak. Hazır bu bütçelere çıkmışken sorunsuz kullanım peşindeyim.

Bakın bu yönüyle haklısınız, ben de ram konusunda 6900xt den yanayım ama bu ücretleri ödedikten sonra üründen ya da sürücüsünden kaynaklı sorun yaşamak istemiyorum. Daha önceki nvidia kartımı "tak-çalıştır" olarak kullanmıştım. Hiçbir sorun yaşamamıştım.
Bende 6600 xt var. Tak çalıştır kullanıyorum hiç bir oyunda da problem olmadı. Driverı kurdum ve bir şey demedi. Driver problemi kalmadı artık amd de.

Bende 6600 xt var. Tak çalıştır kullanıyorum hiç bir oyunda da problem olmadı. Driverı kurdum ve bir şey demedi. Driver problemi kalmadı artık amd de.
Maalesef "kötü" şöhret daha çabuk yayılıyor. İşlemci konusunda objektif davrandığım için ve AMD atılımları sayesinde Ryzen tercihi yaptım. AMD eğer sürücü sorunlarını çözdüyse ve GPU larda yazılım desteğini de arttırırsa daha doğrusu işlemcilerindeki gibi özenli çalışmaya devam ederse öncelikli tercihlere girecektir. İnanın Amd GPU lar için bu sürücü vb. sorunları gündemde olmasaydı hiç sormadan 6900xt seçerdim.

Peki wattman vb. sorunlarla karşılaştınız mı? Ben "tak-çalıştır" kafasında bir insanım biraz. Bu yüzden extra ayarlarla vs. uğraşmak istemiyorum (oyunlar için ya da yapacağım işten dolayı özel bir durum gerekmedikçe), 6900xt yi tak-çalıştır tarzında kullanabilir miyim, bana çok sorun yaratır mı?
Tak çalıştır kullanabilirsiniz sıkıntı olmaz wattman sorunuyla karşılaşmadım. Ancak kartın çok fazla potansiyeli var overclock yapınca ortaya çıkan, stok halde kullanmak ne kadar mantıklı bilmiyorum. Geçen Forza Horzion 5 benchmark yaptım 2K Extreme ayarlarda stok halde 86 FPS overclocklu halde 100 FPS çıktı ortalama.

6900xt yi aldığımda Corsair TX750M 750w model PSU ile kullanacağım. Araştırdığıma göre şimdilik (5900x işlemcimi base clock olarak tuttuğum sürece) 750w yeterli olur diyorlar. Ama zaten Ocak ayında Corsair RM1000x 1000W Full Modular 80 Plus Gold almayı planlıyorum. Ayrıca wattman sorunları da PSU dan kaynaklanıyor diye duydum. Benim en büyük korkum sorun yaşamak. Hazır bu bütçelere çıkmışken sorunsuz kullanım peşindeyim.
Ben RM750 ile kullanıyorum 6900 XT’yi ve fazla fazla yetiyor kart zaten 300 watt civarı çekiyor. Size de TX750M fazla fazla yeter RM1000x e gerek yok.

DLSS özelliğinden dolayı mı 3080'e yönelmem daha iyi olur? Şundan dolayı soruyorum 6900XT de FSR var (tabii henüz DLSS gibi yaygın değil) bir de GPU ve CPU AMD olunca bir özellik vardı, onu açınca daha da FPS artıyordu o avantajı da var.

3080 ile yayını vermek 6900XT ile vermekten daha mı avantajlı olur? Bu arada ben daha çok BF gibi oyunlardan yayın yapmak istiyorum, aslında birçok oyun olabilir, stabil olmayacak. Aynı zamanda sohbet-eğitim yayınları da yapmak istiyorum.

Verdiğiniz cevaba göre araştırma yaparak ona göre seçim yapacağım.

Hayır hocam yayinı işlemciden değil de ekran kartından verme olayından bahsediyorum.
NVIDIA NVENC teknolojisine biraz bakın hocam anlayacaksınız demek istediğimi.
2 kart arasında olan güç farkını bilmiyorum o yüzden hiç yorum yapmıyorum o konuda genel olarak AMD kartları ile ilgili bilgim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı