Oyun yapmak için nasıl bir bilgisayarım olmalı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Scorpio55

Kilopat
Daha fazla  
Bunu forumda araştırdıma ama sorunun benim ilgilendiğim kısmıyla ilgili bir cevap bulamadım. Şimdilik amacım sadece küçük oyunlar yapıp kendimi eğlendirmek, zaten öyle profesyonel bilgim yok. Programlama ve oyun yapımı ile ilgili bir kaç kitabım var. Özellikle Unity, Blender gibi programları ballandıra ballandıra bitiremiyor millet. Ben de aklıma şöyle bir soru geldi ve sorayım dedim. Tekrar söylüyorum bunu şimdilik sadece hobi olarak kendimi eğlendirmek amaçlı yapacağım, eğer ileride elimde sağlam bir oyun çıkarsa o zaman belki onun üzerinden para kazanmayı düşünebilirim. Aslında oyun olarak cross platform istiyorum. Windows, Linux, Mac, İos, Android kısaca her platforma oyun çıkarabilmek istiyorum. Tabi en çok gözüme kestirdiğim android. Neden mi ? Tamam hobi olarak yapıcam ama eğer elimde sağlam bir yapım olursa en kolay piyasaya sürebileceğim ve para kazanabileceğim platform android bildiğim kadarıyla...

Şimdi sadede geliyorum. Bunu herhangi bir bilgisayardan yapabilirmiyim ? Benim dizüstü bilgisayarım 2Ghz Çift çekirdek işlemcili, 4GB DDR2 RAM'li ve ATİ HD 3470 ekran kartlı bir Asus F5SL. Baya eski anlayacağınız. Masasütüm ise i3 3.1Ghz çift çekirdekli 4GB DDR 3 RAM'li ATİ HD 5670 ekran kartlı bir toplama kasa. Bu donanım benim profesyonel bir yapımı yapmamı sağlamayacağının bende farkındayım. Profesyoneller Render Farm'ı kuruyorlarmış, yada öyle bir ismi vardı bu sistemlerin. Xeon işlemcili bir sürü makine aynı işi paylaşıyor. Ama benim istediğim profesyonel bir yapım değil ve bende bir profesyonel değilim. Elimdekilerle ortaya iyi bir şeyler koyabilir miyim ? Flappy Birds'ü kendime örnek aldım. Bu kadar basit bir oyunun bu kadar tutması açıkçası bana umut oldu biraz. Bu oyunu görünce herşeyin profesyonaliteye bakmadığını anladım. Fikir eğlenceliyse insanlar oynuyorlar.

Kısaca sorum şu;

1 - Piyasadaki herhangi bir bilgisayar benim işimi görür mü ve benim elimdekilerle yapabileceklerimin sınırı ne ?

2 - Oyunun ses işini nasıl halledebilirim ? Sonuçta arka planda oyuncuyu gaza getiren yada oyunun havasına sokan bir müzik şart. Ayrıca ses efektleri de gerekiyor. Bunun için ayrı bir ses sanatçısı bulmak benim için hayal :D Şimdi adama desem ki ben oyun yapacağım bana yardım edermisin ? Soracak daha önce hiç oyun yaptın mı ? Ne düzeydesin ? Adam onun yanında sönük kalacak biriyle çalışmaz doğal olarak. Seslendirme ne kadar mükemmel olursa olsun oyun kötüyse, grafikler berbatsa onun için kötü bir anlaşma. Çünkü oynanmaz o oyun, kimse ses efektleri ve müziği için bir oyunu oynamaz. Oyunun kendisi de önemli. Bundan istediği kazancı alamayacağı için tabi ki reddedecek. Bunu kendi başıma nasıl halledebilirim ?

3 - Önerileriniz varsa dinlemek isterim. Her türlü fikire açığım...

Ayrıca son zamanlarda yeni bir laptop almak istiyorum. İntel Pentium N3540 işlemciler ve İntel Atom Z3775'ler çok dikkatimi çekiyor. Ucuz olmaları bir yana 4 çekirdekli ve 2Ghz'in üzerinde hızları var. Ayrıca i5-4200U ve 5200U işlemciler de çok dikkatimi cezbediyor. Bu işlemcilerin bulunduğu ufak bilgisayarlar gördüm ve çok hoşuma gitti tasarımları. Özellikle ultrabook tarzı cihazları seviyorum, taşınabilirlikleri sağolsun. En büyükler 13.3 inc olan laptolardan bahsediyorum. Bu tarz laptop almak benim için uygun olur mu ? Arkadaşıma sorsam Monster al diyecek. Profesyonel makine almanın bana birşey kazandırmayacağını düşünüyorum çünkü ben bir profesyonel değilim. Ama bu tarz makineler işimi görürler mi ? Ben şöyle düşünüyorum. Eğer bir gün gerçekten profesyonel bir iş yapacak olursam adam akıllı bir masaüstü alırım. Zaten profesyonel işi ben tek başıma'da yapamam :D İlk sıkıntım ses gibi görünüyor :) Profesyonel bir yapımda kesinlikle seslere bakarlar. Çok göze batar kalitesiz olursa. Her alanda uzman olamam zaten, ki her alanda uzman olsam dahi belki 10 kişinin 6 ayda bitirdiği bir projeyi 1 kişi kaç yılda bitirir ?Asla yapamaz. Bu yüzden tek başıma yapabileceklerim zaten ufak çaplı projeler olacak. Bunu belirterek soruyorum, bu dediğim sistemlerden birisi işimi görür mü ? Görürse hangisi görür ? Yada sizin önereceğiniz bir sistem var mı ?

Programlama ve oyun yapımı ile ilgili bir kaç kitabım var.
Şimdi anlamama yardımcı ol; Programlama ve oyun yapımı ile ilgili bir kaç kitabın var ama sen nasıl bir bilgisayar kullanman gerektiğini bilmiyorsun.
Bunu izlemeni tavsiye ederim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun yapmak için bilgisayardan fazlası, stüdyo ve kalabalık bir ekibe ihtiyacınız var. Bahsettiğimiz, için milyon dolarlar olan profesyonel bir iş kolu. Ha derseniz ki yok ben öyle ahım şahım oyunlar değil, kendi çapımda flash oyunlar yapmak istiyorum, Google amca seni bekliyor olacak.

Oyun yapmak için bilgisayardan fazlası, stüdyo ve kalabalık bir ekibe ihtiyacınız var. Bahsettiğimiz, için milyon dolarlar olan profesyonel bir iş kolu. Ha derseniz ki yok ben öyle ahım şahım oyunlar değil, kendi çapımda flash oyunlar yapmak istiyorum, Google amca seni bekliyor olacak.
Zaten öyle demiş ahım şahım oyunlar yapmıcam hobi niyetli demiş. Bunu sıradan şuan elindeki bilgisayarlarla başarabilir.

Arkadaşım elindeki bilgisayarlarla basit oyunlar yapabilirsin. Eclipse kur java öğren android programla. Ya da unity ile basit bir oyun yap. Youtube'da bolca örnek oyun bulunmakta unity ile ilgili. 4gb Ram'in yeterli olcağını düşünüyorum. Yeni bir sistem alacaksan eğer 8gb Ram yeterlidir. 16 gb Ram'e gereksiz yatırım yapma.

Merhaba arkadaşım. Oyun yapmak ya da oyun programlamak için kullanabileceğin bir kaç yöntem var. Fakat her şeyden önce söyleyebileceğim bir şey var ki, amacın büyük olmasın. Genelde oyun programlamaya MMO oyun yapıp para kazanma hevesi ile başlanıyor, onlardan birisi olma. :)

Hobi olarak yapacaksan sana C++, OpenGL, DirectX öğren diyenlere bakma. Bunlar işin profesyonel kaçan yönleri. Oyun motorları üzerinden ilerle. Genelde bağımsız yapımcılar Unity kullanıyorlar. Game Maker Studio, UDK gibi alternatifler de sayabiliriz. Tabi bu motorların kendine ait programlama dilleri var. Ben hakkında en çok döküman bulabileceklerini yazdım. Unity kullanarak mobil pazar için de tamamen ücretsiz bir şekilde oyunlar yapabilirsin. Bazı özellikleri kullanmak için Pro sürümüne ihtiyacın olabilir. Game Maker Studio için de öyle, farklı platformlar için eklentilere ihtiyacın var. Bunların fiyatları da biraz tuzlu.

Soru'na gelecek olursak çok kötü olmayan herhangi bir bilgisayar işini görecektir. Üst seviye bilgisayarlara ihtiyaç yok.

Sana tavsiyem Unity oyun motorunu araştırman. Hakkında çok fazla döküman bulabilirsin. Başarılar dilerim. :)

Adamlar o kadar güzel anlatmış ki, hem mantıklı konuşuyorlar hemde yol gösteriyorlar. Bu videoyu görmemiştim paylaştığın için sağol ;)

erdem, sana da çok teşekkür ederim. Şu an saat akşam 00:00 üşenmeden yazmışın. Sağol :)

Benim bilgisayarım notebook. Ondan yapmaya çalışacağım. Tabi ki küçük bir oyun ama yakında kasa toplayacağım. Herneyse benim sorum bilgisayarımın özellikleri şunlar:
2gb ram
1.6 ghz
sizce android için küçük bir bilgi yarışması oyunu yapabilir miyim?
Bu arada pc'em Acer Aspıre one d270 cevaplarsanız sevinirim. saygılar

Bir de leptap var acer extensa 5635g model onu da kullancağım bana tavsiyelerinin neler ve bu pclerle program yazılabilir mi?

Bunu forumda araştırdıma ama sorunun benim ilgilendiğim kısmıyla ilgili bir cevap bulamadım. Şimdilik amacım sadece küçük oyunlar yapıp kendimi eğlendirmek, zaten öyle profesyonel bilgim yok. Programlama ve oyun yapımı ile ilgili bir kaç kitabım var. Özellikle Unity, Blender gibi programları ballandıra ballandıra bitiremiyor millet. Ben de aklıma şöyle bir soru geldi ve sorayım dedim. Tekrar söylüyorum bunu şimdilik sadece hobi olarak kendimi eğlendirmek amaçlı yapacağım, eğer ileride elimde sağlam bir oyun çıkarsa o zaman belki onun üzerinden para kazanmayı düşünebilirim. Aslında oyun olarak cross platform istiyorum. Windows, Linux, Mac, İos, Android kısaca her platforma oyun çıkarabilmek istiyorum. Tabi en çok gözüme kestirdiğim android. Neden mi ? Tamam hobi olarak yapıcam ama eğer elimde sağlam bir yapım olursa en kolay piyasaya sürebileceğim ve para kazanabileceğim platform android bildiğim kadarıyla...

Şimdi sadede geliyorum. Bunu herhangi bir bilgisayardan yapabilirmiyim ? Benim dizüstü bilgisayarım 2Ghz Çift çekirdek işlemcili, 4GB DDR2 RAM'li ve ATİ HD 3470 ekran kartlı bir Asus F5SL. Baya eski anlayacağınız. Masasütüm ise i3 3.1Ghz çift çekirdekli 4GB DDR 3 RAM'li ATİ HD 5670 ekran kartlı bir toplama kasa. Bu donanım benim profesyonel bir yapımı yapmamı sağlamayacağının bende farkındayım. Profesyoneller Render Farm'ı kuruyorlarmış, yada öyle bir ismi vardı bu sistemlerin. Xeon işlemcili bir sürü makine aynı işi paylaşıyor. Ama benim istediğim profesyonel bir yapım değil ve bende bir profesyonel değilim. Elimdekilerle ortaya iyi bir şeyler koyabilir miyim ? Flappy Birds'ü kendime örnek aldım. Bu kadar basit bir oyunun bu kadar tutması açıkçası bana umut oldu biraz. Bu oyunu görünce herşeyin profesyonaliteye bakmadığını anladım. Fikir eğlenceliyse insanlar oynuyorlar.

Kısaca sorum şu;

1 - Piyasadaki herhangi bir bilgisayar benim işimi görür mü ve benim elimdekilerle yapabileceklerimin sınırı ne ?

2 - Oyunun ses işini nasıl halledebilirim ? Sonuçta arka planda oyuncuyu gaza getiren yada oyunun havasına sokan bir müzik şart. Ayrıca ses efektleri de gerekiyor. Bunun için ayrı bir ses sanatçısı bulmak benim için hayal :D Şimdi adama desem ki ben oyun yapacağım bana yardım edermisin ? Soracak daha önce hiç oyun yaptın mı ? Ne düzeydesin ? Adam onun yanında sönük kalacak biriyle çalışmaz doğal olarak. Seslendirme ne kadar mükemmel olursa olsun oyun kötüyse, grafikler berbatsa onun için kötü bir anlaşma. Çünkü oynanmaz o oyun, kimse ses efektleri ve müziği için bir oyunu oynamaz. Oyunun kendisi de önemli. Bundan istediği kazancı alamayacağı için tabi ki reddedecek. Bunu kendi başıma nasıl halledebilirim ?

3 - Önerileriniz varsa dinlemek isterim. Her türlü fikire açığım...

Ayrıca son zamanlarda yeni bir laptop almak istiyorum. İntel Pentium N3540 işlemciler ve İntel Atom Z3775'ler çok dikkatimi çekiyor. Ucuz olmaları bir yana 4 çekirdekli ve 2Ghz'in üzerinde hızları var. Ayrıca i5-4200U ve 5200U işlemciler de çok dikkatimi cezbediyor. Bu işlemcilerin bulunduğu ufak bilgisayarlar gördüm ve çok hoşuma gitti tasarımları. Özellikle ultrabook tarzı cihazları seviyorum, taşınabilirlikleri sağolsun. En büyükler 13.3 inc olan laptolardan bahsediyorum. Bu tarz laptop almak benim için uygun olur mu ? Arkadaşıma sorsam Monster al diyecek. Profesyonel makine almanın bana birşey kazandırmayacağını düşünüyorum çünkü ben bir profesyonel değilim. Ama bu tarz makineler işimi görürler mi ? Ben şöyle düşünüyorum. Eğer bir gün gerçekten profesyonel bir iş yapacak olursam adam akıllı bir masaüstü alırım. Zaten profesyonel işi ben tek başıma'da yapamam :D İlk sıkıntım ses gibi görünüyor :) Profesyonel bir yapımda kesinlikle seslere bakarlar. Çok göze batar kalitesiz olursa. Her alanda uzman olamam zaten, ki her alanda uzman olsam dahi belki 10 kişinin 6 ayda bitirdiği bir projeyi 1 kişi kaç yılda bitirir ?Asla yapamaz. Bu yüzden tek başıma yapabileceklerim zaten ufak çaplı projeler olacak. Bunu belirterek soruyorum, bu dediğim sistemlerden birisi işimi görür mü ? Görürse hangisi görür ? Yada sizin önereceğiniz bir sistem var mı ?

konu 2015 ama olsundu günümüz 2018 :D ve ben nasıl ki az bişe bilgim olmasına rağmen bakim daha neler var diye ararken buraya geldiysem :D belki 2020 yılında da gelen olur :D

evet az olan bilgimi ve deneyimi mi paylaşıyorum :D oyun nasıl yapılır kısmına girmicem , soru da o değil zaten :D

1 ) en önemli kurallardan biri kesinlikle '' numpad tuşu '' '' numerik tuş '' olmalı . tabi bu ikisi de aynı şey ama bu iki terim de aynı şey :D

blender programını numerik tuşlar olmadan kullanamazsın . kullanırsın ama beni gibi bir cacık yapamazsın :D

yapmaya çalıştığım cihaz ; asus t100 :D

2 ) kesinlikle en az 500 gb hafızası yoksa laptopun yada pc nin asla başlamayın . aklınızdan bile geçirmeyin :D

deneme amaçlı kıydırık dan bir oyun taslağı kaydetseniz bile neredeyse 1 gb tutuyo :D daha oyun bitmemiş .karakter koyup kaydetmişin 1 gb :D

muhakkak daha az gb mb tutan olucaktır ama hafıza çok önemli .

beğenmediğin en dandik oyun programı bile 2 gb ki unty de zaten 4 gb dan başlıyo . unreale falan girmiyorum bile :D kısaca en azından 500 gb hafıza şart

3 ) 4 gb ram yoksa unutun oyun yapmayı ki zaten çoğu oyun yapma programının sistem gereksinimlerinde ram 4 der

1 gb ram le 2 gb ram le elinizde patlar :D 1 gb ramim var kendim den biliyorum kabus gibi :D

4 ) şayet işlemciniz en az i 3 falan değilse bulaşmayın :D hele atom falansa asla :D benim ki intel atom , olduğu yerde sayıyo :D celoron işlemci falan diyolar ama bilmiyorum kulllanmadım . en az i3 den aşşasıyla başlamam , başlayamadığım için de hala başlayamadım :D

5 ) aklıma başka bişe gelmiyo :D he tabi ekran kartı falan da gerekir ama kalkıp da
Call of Duty yapcak haliniz yoktur :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı