Oyun yapmak için nasıl bir bilgisayarım olmalı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu 2015 ama olsundu günümüz 2018 :D ve ben nasıl ki az bir şey bilgim olmasına rağmen bakim daha neler var diye ararken buraya geldiysem :D belki 2020 yılında da gelen olur :D

Evet az olan bilgimi ve deneyimi mi paylaşıyorum :D oyun nasıl yapılır kısmına girmicem, soru da o değil zaten :D

1 ) en önemli kurallardan biri kesinlikle " numpad tuşu " " numerik tuş " olmalı. Tabii bu ikisi de aynı şey ama bu iki terim de aynı şey :D

Blender programını numerik tuşlar olmadan kullanamazsın. Kullanırsın ama beni gibi bir cacık yapamazsın :D

Yapmaya çalıştığım cihaz; ASUS T100 :D

2 ) kesinlikle en az 500 GB hafızası yoksa laptopun ya da PC'nin asla başlamayın. Aklınızdan bile geçirmeyin :D

Deneme amaçlı kıydırıkdan bir oyun taslağı kaydetseniz bile neredeyse 1 GB tutuyor :D daha oyun bitmemiş. Karakter koyup kaydetmişin 1 GB :D

Muhakkak daha az GB MB tutan olacaktır ama hafıza çok önemli.

Beğenmediğin en dandik oyun programı bile 2 GB ki unty de zaten 4 GB'dan başlıyor. Unreal'e falan girmiyorum bile :D kısaca en azından 500 GB hafıza şart.

3 ) 4 GB RAM yoksa unutun oyun yapmayı ki zaten çoğu oyun yapma programının sistem gereksinimlerinde RAM 4 der

1 GB RAM'le 2 GB RAM'le elinizde patlar :D 1 GB RAM'im var kendimden biliyorum kabus gibi :D

4 ) şayet işlemciniz en az i 3 falan değilse bulaşmayın :D hele atom falansa asla :D benim ki Intel atom, olduğu yerde sayıyor :D celoron işlemci falan diyorlar ama bilmiyorum kulllanmadım. En az i3'den aşasıyla başlamam, başlayamadığım için de hala başlayamadım :D

5 ) aklıma başka bir şey gelmiyor :D he tabii ekran kartı falan da gerekir ama kalkıp da
Call of Duty yapcak haliniz yoktur :D

Benim sistem Intel i5 10. nesil 4.2GHz RAM 4 ama taktırmayı düşünüyorum8 12 falan ekran kartı NVIDIA GeForce MX110 rahat oyun yapabilir miyim ama 256 GB SSD var.

Benim sistem Intel i5 10. nesil 4.2GHz RAM 4 ama taktırmayı düşünüyorum8 12 falan ekran kartı NVIDIA GeForce MX110 rahat oyun yapabilir miyim ama 256 GB SSD var.
İşlemci ve ekran kartın iyi ama rami yüksetmen lazım dediğin gibi 12gb ram yaparsak rahat rahat oyun yapabilirsin , birde ek olarak SSD yükseltmesi veya ikincil bir HDD veya SSD taksan iyi olur ama fazla büyük şeyler yapmayacaksan çok rahat kullanırsın

İşlemci ve ekran kartın iyi ama RAM'i yüksetmen lazım dediğin gibi 12 GB RAM yaparsak rahat rahat oyun yapabilirsin, bir de ek olarak SSD yükseltmesi veya ikincil bir HDD veya SSD taksan iyi olur ama fazla büyük şeyler yapmayacaksan çok rahat kullanırsın.

Zaten büyük şeyler yapmayacağım ama RAM yükseltirken garanti gidiyormuş onun için vazgeçtim laptop daha yeni 1yıl olmadı.

benimki çalıştırır mı
RAM:4.0 GB-3.9 GB
İşlemci:İntel Core i3
Ekran Kartı:İntel HD Graphics 5500
Boş Alan:409 GB
Disk Türü:HDD

Sanal belleğimde var en az 8 di galiba
Bide 2D oyun yapacağı büyüüüüüüüüüüüüüüük bir ihtimalle
lütfen cevap verin

Son düzenleme:
Benimki çalıştırır mı?
RAM:4.0 GB-3.9 GB.
İşlemci: Intel Core i3.
Ekran kartı: Intel HD Graphics 5500.
Boş alan: 409 GB.
Disk türü: HDD.

Sanal belleğimde var en az 8'di galiba.
Bir de 2D oyun yapacağı büyüüüüüüüüüüüüüüük bir ihtimalle.
Lütfen cevap verin.

Kanka ben biraz araştırdım Unity ile oyun yapmak için bayağı sağlam bir bilgisyaraının olması lazım diskin de SSD olması lazım ekran kartı da sağlam olacak oyunu ilk yaptığında bayağı büyük oluyor 2D oyuın bile GTA 5 gibi kasıyor onu optimize falan etmen lazım ayrıca RAM'in yüksek olması lazım.

benimki çalıştırır mı
RAM:4.0 GB-3.9 GB
İşlemci:İntel Core i3
Ekran Kartı:İntel HD Graphics 5500
Boş Alan:409 GB
Disk Türü:HDD

Sanal belleğimde var en az 8 di galiba
Bide 2D oyun yapacağı büyüüüüüüüüüüüüüüük bir ihtimalle
lütfen cevap verin
1-)Ekran kartı kesin değişmeli
2-)En azından 4x1 takılıysa 4x1 + 2x1 ram yapılmalı
3-)İşlemcin kaçıncı nesil ?
4-)HDD yerine SSD takman çok işe yarar ama şart değil böyle de çalışır fakat yavaş çalışır

Benimki çalıştırır mı?
RAM:4.0 GB-3.9 GB.
İşlemci: Intel Core i3.
Ekran kartı: Intel HD Graphics 5500.
Boş alan: 409 GB.
Disk türü: HDD.

Sanal belleğimde var en az 8'di galiba.
Bir de 2D oyun yapacağı büyüüüüüüüüüüüüüüük bir ihtimalle.
Lütfen cevap verin.

Game maker Studio ile yapabilirsin herhalde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı