Oyun yayını yaparken, render yapılır mı, yapılırsa ne olur?

Minsnicterb

Kilopat
Merhabalar; yayıncı bilgisayarı alacağım. Kafamda bazı sorular var.
Oyun yayını esnasında, render yapmak istersem; ne tip sorunlar olur?

Bir çok kişiden bilgi aldım sistemin ne kadar iyi olursa olsun yapmazsın dediler.
Render sistem gücünün hepsini kullanır bu yüzden yapamazsın yaparsan render düzgün olmaz diye belirttiler.
Böyle bir şey gerçekten var mı?

3900X ve 9900 gibi yeni nesil işlemciler bu tip sorun yapar mı?
Eğer böyle bir sorun varsa sistem performasını paylaştıran programlar yok mu? Render için şu kadar, yayın için şu kadar gibi bir çözüm yok mu?

Hiçbir yerde bilgi bulamadım bu yüzden bilgili kişilerden bilgi rica ediyorum.
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
Renderı akşamları da yapabilirsiniz :) Sonuçta sistem hem oyunu hem renderi hem yayını nasıl kaldırsın. Eğer sistem 64gb ram 1tb ssd varsa belki olabilir emin değilim. İki kasa ile bu işi daha kolay çözebilirsiniz bence.

Yani mümkün değil mi?
Mümkün değil dersem yanlış bilgi vermiş olurum. Kendi fikrim; yapabilirsin ama sistemi çok yorabilir. Ama sonuçta işlemci çalışmak için var, eğer 9900k, M2 SSD ve 32gb Ramli bir sisteminiz varsa bence rahatlıkla hepsini kaldırır. Tek sorun ömrünün azalmasıdır. Tabi böyle bir sistem yerine iki ayrı sistem almanız kafanızda şüpheli sorular bırakmaz :)

Yapamazsın diye biliyorum. Render sistemi ciddi anlamda zorlar bide arkadan oyun oynamak kediye araba taşıtmak gibi olur.

Ben kendi bilgisayarımda render yaparken oyun oynayınca bile performans düşüşü oluyor. Yani yayın işi aynı anda biraz sıkıntı. Tabii bilgisayar çok kuvvetliyse yapılabilir bence. Ama bu iş için o kadar güçlü bilgisayar alacağına 2 ayrı sistem alman daha sağlıklı.

Oyun oynamak yayın yapmak ve render yapmak için 2080Ti ve i9 9900K bile yetersiz kalır, dediğin şey hayalden de öte.

Bana göre çok uçuk bir fikir bu.Yayın yaparken zaten obs bir miktar cpu kullanıyor hiç bir şey yapmasanda hadi onu geçtik oyun oynayacaksın o da işlemci ve ekran kartına yük bindirecek onun üzerine bir de render almaya çalışacaksın :) Kaliteli yayınlar yapmak için bile iki bilgisayar kullanılırken (tek bilgisayar üzerinden de yapılabilir ancak performans kaybı olur.) sen hepsini hem tek bilgisayardan hem de aynı anda yapmayı düşünüyorsun.Bir dene ama başarılı olabileceğini sanmıyorum bu fikrin.

Anladım ben Render için performans ayrılabilir diye düşünmüştüm. Yani render hızı limitlenebilir sanıyordum. Sanal bilgisayar gibi şu kadar Ram şu kadar çekirdek şu kadar performans. Geriye kalanı ilede yayın yaparım diye düşündüm ama böyle bir sistem yok sanırım. Sonuçta performans düşünce süre azalır. Bir Render işleminin bilgisayarı işgal etmesi mantıklı gelmedi. Keşke performans sınırlandırılsa.

Bu işleri yapabilecek kadar güçlü bir PC'niz var diyelim zaten yapamazsınız ayrı konu. Bunun yerine 30.000TL'e 1 gaming 1 render 1 yayın için PC almak daha mantıklı olacaktır. 30K'lık sistem de bile nasıl yapılır bilmiyorum ama zaten mantıksız da bir işlem.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı