Oyuna girerken ekran kapanıp açılıyor

northein

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
500GB SSD
Ekran kartı
RTX 3060
İşlemci
i7 11800H
Merhaba,

Yaklaşık 3-4 aydır kullandığım laptopta son 2-3 haftadır bir takım sorunlarla karşılaşmaya başladım.

Öncelikle sorun browser kullanırken ya da oyun oynarken beklenmedik anlarda ekran tamamen siyah olup mouse imleci vs. kaybolup birkaç sn sonra gelmesiyle başladı. Bir süre böyle kullandım, bu olay çok nadiren oluyordu fakat, oyunlar açılırken benzer şekilde tüm ekran 2 saniyeliğine kararıyor sonrasında görüntü geri geliyor ve nedense normale göre düşük FPS'li halde açılıyordu. Yüksek ayarlarda rahatlıkla 80 90 FPS ile oynadıgım oyunlar 20-30 FPS'te açılıyor, ayarları en düşüğe alsam bile maksimum 40 FPS'i görüyorum.

NVIDIA Denetim Masası'ndan ekran kartını kontrol ettim dogru ekran kartı seçili, GeForce Experience üzerinden battery Boost özelliğini falan kontrol ettim kapalı, ayrıca işletim sistemi veya kurulan bir programdan kaynaklı olduğunu düşünüp format attım, tüm sürücüleri tekrar yükledim yine sorun çözülmedi.

Bu sorunla alakalı mı bilmem ama harici monitöre ekranlar arası geçiş yaptıktan sonra değişiklikleri uygula desem bile bir süre sonra ekran gidip otomatik olarak önceki ayara geri dönüyor bunu da not etmek istedim.

Konuyla ilgili bilgisi olanlar yardımcı olabilirse cok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
60 Hz'e alın. Sorunun devam edip etmediğini tekrar bi' kontrol edin hocam.

Sorun tekrarlanırsa, ekran kartı driver'ını silip, tekrar temiz bir şekilde kurun.
Denedim hocam bir değişiklik yok yine.

Oyundayken MSI Center üzerinden GPU VRAM Clock inceledim.
GPU Clock 210 MHz
VRAM Clock 405 MHz sabit kalıyor.
Önceden bunlar daha yüksek seviyelere ulaşıyordu diye hatırlıyorum. Bundan kaynaklı mıdır acaba?

@northein Değerler çok düşük. Bu rehberde ki adımları uygulamanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı