Oyuna girildiğinde 8 defa bipleme sorunu

Daha fazla  
Merhabalar, sorun başlıkta belirttiğim gibi Control, AC Origins gibi ekran kartını zorlayan oyunlara girdiğimde ya hemen ya da 15 20 dk içinde PC kasasından 8 defa peş peşe bipleme sesi geliyor. Basit oyunlara girdiğimde olmuyor sadece yüksek GPU tüketen oyunlarda Ultra ayarlarda oluyor. Gariptir Control oyununda açılışta drectx 11 ile başlattığımda hiçbir problem olmuyor DirectX 12 ile başlattığımda aynı sorun devam ediyor. Elbette DirectX 11'de daha düşük performans ve FPS düşmesilar alıyorum. Biplemeler esnasında oyunda herhangi takılma, FPS düşmesi veya hata mesajı olmuyor son derece akıcı Ultra'da 70 FPS üstü devam ediyor ama ben korkudan hemen alt+f4 çekiyorum her seferinde.

Biraz araştırdım 8 bip ekran kartı belleğinde okuma-yazma hatası oluyormuş.

İşlemcideki 4.2 overclock'u kaldırdım, ikincil ekranı çıkarttım, DisplayPort kablosunu çıkartıp normal HDMI ile bağladım, RAM'leri Windows'un aracı ile tarattım sorun bulmadı çözümde olmadı. BIOS'u güncelleyecektim anakart sitesinden baktım zaten en güncel sürümü kullanıyormuşum.

Size sorularım ise şunlar;
Bu hata donanımsal mıdır yazılımsal mı?
Donanımsal ise tamiri mümkün mü?
Ekran kartının takılı olduğu PCI Express slotunu değiştirsem bir yararı olur mu?
Ekran kartının belleklerini tarayabilen bir program var mıdır?
Biplemeyi takmayıp oynamaya devam etsem bir sorun oluşturur mu?
BIOS'ta bu biplemeleri kapatabileceğim bir ayar var mı?
Ekran kartı belleğini ufaktan overclocklamayı denesem akıl karı olmaz mı?
Bu sorunu nasıl çözebilirim günlerdir ne yaptıysam olmadı cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Not: Ekran kartında herhangi bir overclock yoktur tüm ayarlar defaultta.

Sistem bilgisi:
Anakart: Gigabyte ga Z77X D3H (LGA 1155)
Ekran kartı: MSI Gaming X Plus GTX 1080.
İşlemci: i7 3770K.
RAM: Hyper 4+4 DDR3.

Son düzenleyen: Moderatör:
1573052395330.png

Haklısınız, ekran kartını servise yollamanızda fayda var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı