Oyuna girince kasadan gelen cızırtı sesi

Serush

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X, MSI PRO B650-P WIFI, * Sapphire Pulse ITX Radeon RX 570 8GB * Kingston DDR5 32GB(2x16GB) 5600MHz CL36 Fury Beast, Sharkoon SS-COOLZERO-750 750W, Arctic LIQUID FREEZER II 240, DeepCool CC560
CS'de oluyor genelde. Ya da Minecraft oynarken FPS'i sabitlemezsem oluyor. Büyük ihtimal coil whine. Ekran kartına da PSU'ya da yakınlaşabildiğim kadar yakınlaştım. Emin olamamakla beraber ekran kartından geldiğini düşünüyorum. Telefonum o sesi algılamıyor. Ses kaydedip atacaktım. Fanı manuel arttırdığım zaman o ses yok. Sadece oyunlarda oluyor. Başka bir sebebi olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
CS'de oluyor genelde. Ya da Minecraft oynarken FPS'i sabitlemezsem oluyor. Büyük ihtimal coil whine. Ekran kartına da PSU'ya da yakınlaşabildiğim kadar yakınlaştım. Emin olamamakla beraber ekran kartından geldiğini düşünüyorum. Telefonum o sesi algılamıyor. Ses kaydedip atacaktım. Fanı manuel arttırdığım zaman o ses yok. Sadece oyunlarda oluyor. Başka bir sebebi olabilir mi?

HDD'den olabilir mi?

Ya da ekran kartından cw sesi olabilir mi?

Coil whine, ekran kartlarında kullanılan bazı indüktörlerin kalitesiz ya da yetersiz olmasından dolayı karta aşırı yük bindiğinde karttan gelen tıslama sesidir. GTX 970 serisine ait referans olmayan bazı modellerde bu sorun gözükmektedir. Öte yandan kasa kapağınız kapalı ve kasanız da monitörün hemen yanında değilse, kasadan gelen diğer seslerle birlikte sineye çekilebilecek bir sestir. Hatta bazı durumlarda fan sesleri coil Whine'ı bastırır ve siz bu sesi fark etmezsiniz bile.

Bu arada coil bobin, whine ise ağlamak anlamına gelir. Yani coil whine, bobin ağlamasıdır :)

Recep Baltaş'ın coil whine ile ilgili açıklaması.

Oyun SSD'ye kurulu. SSDden mi geliyor diye dibine girdim fakat saçlarım fanlara dolanacaktı :D Kuvvetle muhtemel ekran kartından geliyor. Ama dediğim gibi emin değilim.

Fanlar dönmüyorken de gelir mi o ses hocam? Çünkü fanlar dönmüyorken de geliyor.
Fanlar neden dönmüyor? Ekran kartında yük varsa döner, yük olmazsa cw sesi gelmez. Yük olduğu zaman fanlar dönmüyor mu?

Bobine güç gelse bile fanlar durmaya devam eder mi yoksa bobine güç geldiği gibi fanlar dönüyor mu?

Hocam yeni nesil ekran kartlarında mesela benimkinde Zero frozer diye bir özellik var ekran kartına yük bindiği an fan çalışmaya başlıyor normal şartlarda oyun açıksa çalışması lazım eğer o özelliği kapatmadıysanız.

Fanlar neden dönmüyor? Ekran kartında yük varsa döner, yük olmazsa cw sesi gelmez. Yük olduğu zaman fanlar dönmüyor mu?
Yükteyken de soğuk çalışıyor genelde. Fanlar Auto'da. Fakat ekran kartı kullanımım buglu olabilir. Sürekli dalgalanıyor ama fpsimde bir düşüş olmuyor. @kino hocamdı yanlış hatırlamıyorsam, bir sıkıntı olmaz demişti. Fanlar autoda olduğu için bazen yükte çalışmıyor olabilir ya da ben fark etmiyorumdur. Bir de fan hızını elimle arttırdığımda o whine sesi ya gelmiyor ya da fanın sesinden dolayı ben duymuyorum.
1685363718555.png

Yükteyken de soğuk çalışıyor genelde. Fanlar Auto'da. Fakat ekran kartı kullanımım buglu olabilir. Sürekli dalgalanıyor ama fpsimde bir düşüş olmuyor. @kino hocamdı yanlış hatırlamıyorsam, bir sıkıntı olmaz demişti. Fanlar autoda olduğu için bazen yükte çalışmıyor olabilir ya da ben fark etmiyorumdur. Bir de fan hızını elimle arttırdığımda o whine sesi ya gelmiyor ya da fanın sesinden dolayı ben duymuyorum.
Eki Görüntüle 1798551
Ses buna benzer mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı