Rehber Oyuncu Farelerinde Kullanılan Sensörler, Özellikleri ve Sıralaması

Üretici(ler)SENSÖRLERIPS (Saniyede Max Okunan İnç Sayısı)G (İvme)DPI (CPI)Sensör Türü
PixArt & RazerRazer Focus Pro750IPS70G30KOptik
PixArtPAW3395650IPS50G26KOptik
PixArt & RazerRazer Focus+650IPS50G20KOptik
PixArtPAW3399650IPS50G20KOptik
Steelseries & PixArtTrueMove Pro+450IPS50G18KOptik
Steelseries & PixArtTrueMove Pro450IPS50G18KOptik
PixArt & RazerRazer 5G450IPS50G16KOptik
PixArtPMW3370400IPS50G19KOptik
PixArtPMW3389400IPS50G16KOptik
PixArtPMW3390400IPS50G16KOptik
PixArt & GloriousPixArt BAMF400IPS50G19KOptik
PixArt & HPOmen Radar 3400IPS50G16KOptik
PixArtPMW3392400IPS50G18KOptik
LogitechHero 25K400IPS40G25.6KOptik
PixArtPAW3335400IPS40G16KOptik
PixArtPAW3338400IPS40G16KOptik
PixArt & RazerPAW3369400IPS40G16KOptik
LogitechHero 16K400IPS40G16KOptik
LogitechHero 12K400IPS40G12KOptik
PixArtPMW3366400IPS40G12KOptik
SteelseriesTrueMove Air400IPS40G18KOptik
Steelseries & PixArtTrueMove 3350IPS50G12KOptik
PixArtPMW3391250IPS50G18KOptik
PixArtPMW3361250IPS50G16KOptik
PixArtPMW3360250IPS50G12KOptik
PixArtPMW3366 (sadece G303 D. Apex için)300IPS40G12KOptik
PixArt & RazerRAZER 5G ADVANCED300IPS35G14KOptik
PixArtPAW3311300IPS35G12KOptik
PixArt & RazerPAW3359300IPS35G8500Optik
PixArtPAW3331300IPS35G8500Optik
PixArtPAW3333300IPS35G8000Optik
SteelseriesTrueMove Core300IPS35G8500Optik
Pixart & HPOmen Radar 1220IPS50G7200Optik
PixArt & RazerSDNS 3989200IPS50G6400Optik
PixArt & RazerSDNS 3988200IPS50G6400Optik
SteelseriesTrueMove 1240IPS30G7200Optik
PixArtPAW3327220IPS30G6200Optik
LogitechMercury200IPS25G8000Optik
PixArtPMW3330150IPS30G7200Optik
PixArtPMW3336150IPS30G8000Optik
PixArtPAW3309150IPS30G6400Optik
PixArtPMW3310130IPS30G3200-5000Optik
PixArtPMW3325100IPS20G5000Optik
PixArtPMW332080IPS20G3500Optik
LogitechFusion Engine Hybrid Sensor500IPS16G4000Optik
AvagoADNS-3988200IPS50G6400Optik
AvagoA3055150IPS20G2500Optik
AvagoAM010120IPS20G4000Optik
AvagoADNS-309560IPS20G3500Optik
AvagoA305060IPS20G2000Optik
RoccatPro-Optic Sensor R360IPS20G4000Optik
AvagoADNS-309060IPS20G3600Optik
AvagoADNS-3888120IPS15G3500Optik
PixArtPAW310445IPS15G4000Optik
PixArtPAW351948IPS10G4200Optik
PixArtPAW322230IPS10G4000Optik
PixArtPMW361030IPS10G3200Optik
PixArtPAW321230IPS10G2400Optik
PixArtPAW370230IPS10G2000Optik
PixArtPAW322030IPS10G1800Optik
PixArtPAW355230IPS8G2000Optik

Bir sensörü kolayca bulmak istiyorsanız CTRL+F yapıp sensörün sayılarını veya adını yazın.

Bütün sensörleri ekleyemedim ama ihtiyacınız olan sensörlerin çoğu var. Aşırı fazla sensör olduğundan hepsini eklemem imkansız gibi bir şey. Bir sürü mouse markası var, hepsinin kendi sensörleri var vs.
Listede birbiri ile yan yana aynı renkte olan sensörler birbirine özellik olarak yakın sensörlerdir.
Listenin en üstünde en iyi sensör varken, en altta en kötü sensör olacak şekilde dizilmiştir.

Bazı sensörler spesifik olarak tek bir mouse için üretildiğinden ve o mouse rakiplerine göre geri ise sensör sıralaması ona göre yapılmıştır.
Bazı sensörler ile ilgili bilgi olmadığından %100 olamayabilir, ufak tefek hatalar olabilir. Doğruluk konusunda sorumluluk kabul etmiyorum.
Listeyi kendim oluşturdum. En alttaki renksiz kısım eski sensörleri ifade eder. (renksiz kısımdan bir sensörlü mouse önermem 2022de.)

Bir hata görürseniz yazabilirsiniz.

Son düzenleme:
Şahsım adına söylüyorum, listeden bir şey anlamadım. Anlamadım derken şöyle ki; bilmediğim sensörü ben neden ve nasıl aratayım? Rehberi nerede ve nasıl kullanacağız bunu anlatır mısınız?

Bir mouse alacağım. Önce kendime sorarım ne için alacağım?" Oyun için mi yoksa iş için mi?" diye. Oyun için diyelim. Bir bütçe belirlerim ve derim ki X TL'ye kadar mouselar. Bildiğim veya fikir aldığım mouseları koyarım bir yere daha sonra bunların aralarındaki farklara bakarım. Sensöründen tut da ağırlık, DPI, yazılım desteği, kablolu-kablosuz olması gibi.

Sensörlerin karşılaştırmalarını yapsanız fikrimce daha etkili bir rehber diye nitelendireceğimiz şey olabilirdi. Tabii bunlar benim düşüncelerim.

Şahsım adına söylüyorum, listeden bir şey anlamadım. Anlamadım derken şöyle ki; bilmediğim sensörü ben neden ve nasıl aratayım? Rehberi nerede ve nasıl kullanacağız bunu anlatır mısınız?

Bir mouse alacağım. Önce kendime sorarım ne için alacağım?" Oyun için mi yoksa iş için mi?" diye. Oyun için diyelim. Bir bütçe belirlerim ve derim ki X TL'ye kadar mouselar. Bildiğim veya fikir aldığım mouseları koyarım bir yere daha sonra bunların aralarındaki farklara bakarım. Sensöründen tut da ağırlık, DPI, yazılım desteği, kablolu-kablosuz olması gibi.

Sensörlerin karşılaştırmalarını yapsanız fikrimce daha etkili bir rehber diye nitelendireceğimiz şey olabilirdi. Tabii bunlar benim düşüncelerim.
Bu sensör sıralaması dostum fare sıralaması değil. Şu an güncel bir sıralama olmadığı için yaptım. Bir oyun mouseu alacaksın mesela, x sensörüne sahip. Sensörün özelliklerini merak ettin diyelim, buraya girip özelliklerine bakabilesin diye var. Eğer mouse önerisi ve ya mouse tavsiyesi ile ilgili bir şey arıyorsan "mouse önerisi" hakkında konu açacaksın.

Bu rehber "Mercury sensörü kaç IPS ?" diye soran kişilere hitap eder.
Her mousenin sayfasında sensör bilgileri yazar, o bilgileri burada aratıp özelliklerini öğrenebilesin diye yapılmış bir şey."

Linkte mouse sensörüne nasıl bulunur adlı şeye değindim.

Ve ya bir mouseye bakıyorsun ve sensörünün iyi mi kötü mü diğer mouselara göre nasıl bir sırada merak ediyorsun diyelim, bu rehberi kullanabilirsin.

Son düzenleme:
Merak ettiğim sensörün özellikleri zaten teknik özelliklerinde yazıyor. Örneğin alacağım mouse RAZER BASILISK V3 PRO. Giriyorum üreticisinin sayfasına teknik özellikler kısmına geliyorum ve aradığım hatta aramadığım bilgileri görüyorum.

1663283923838.png
Sensörler ve özelliklerinde hangisinin ne yönden iyi ne yönden kötü ya da eksik olduğundan bahsetseydin, bir rehber olarak daha faydalı olabilirdi, bunu anlatmak istedim. Öğrenmek amacıyla soruyorum. Bir rehber hazırlamışsınız ve bu rehberin içeriğini merak ettiğim ve öğrenmek istediğimden dolayı sorguluyorum. Bir rehber içeriğinden çok konu içeriği var burada. Umarım anlatabilmişimdir, saygılar.

Değerli hocam,

İsminizin hakkını verdiğiniz ve boşa vakit harcadığınız bir rehber olmayan rehber olmuş. 🎭

Objektiflik penceresinden siz de düşünürseniz büyük ihtimalle böyle düşüneceksinizdir. 🤌🏼

Eleştireler karşısında insan kendini geliştirir. Bizlere kızmayın. ✍️

Üstat ne demiş?
"Hamdım, pişmek istedim. Piştim yanmak istedim."

Bu bağlamda buradan her zaman bilgiye ve kendimizi geliştirmeye aç olmamız gerektiğini çıkarabiliriz kıymetli hocam. Unutmayın ki daima yolun başındayız aslında. 👏🏼

Saygılarımla. 🌹

Merak ettiğim sensörün özellikleri zaten teknik özelliklerinde yazıyor. Örneğin alacağım mouse RAZER BASILISK V3 PRO. Giriyorum üreticisinin sayfasına teknik özellikler kısmına geliyorum ve aradığım hatta aramadığım bilgileri görüyorum.

Eki Görüntüle 1518737 Sensörler ve özelliklerinde hangisinin ne yönden iyi ne yönden kötü ya da eksik olduğundan bahsetseydin, bir rehber olarak daha faydalı olabilirdi, bunu anlatmak istedim. Öğrenmek amacıyla soruyorum. Bir rehber hazırlamışsınız ve bu rehberin içeriğini merak ettiğim ve öğrenmek istediğimden dolayı sorguluyorum. Bir rehber içeriğinden çok konu içeriği var burada. Umarım anlatabilmişimdir, saygılar.
Her fareden bu bilgiler yazmıyor, örneğin pwm3392 sensörü Corsairin kendi sitesinde yazmıyor. Ayrıca bu sıralama, dümdüz bilgileri yazmadım. Hangi Sensörün hangi sensöre denk olduğu yazdım. Burada yazan şeyler zaten karşılaştırma. Adam 2 tane sensör seçiyor hangisi iyi diye bakıyor anlıyor. Bu sensör sıralaması. Sıralaması. Sıralaması. Sıralaması. Sıralaması. Umarım anlaşılmıştır.

Değerli hocam,

İsminizin hakkını verdiğiniz ve boşa vakit harcadığınız bir rehber olmayan rehber olmuş. 🎭

Objektiflik penceresinden siz de düşünürseniz büyük ihtimalle böyle düşüneceksinizdir. 🤌🏼

Eleştireler karşısında insan kendini geliştirir. Bizlere kızmayın. ✍️

Üstat ne demiş?
"Hamdım, pişmek istedim. Piştim yanmak istedim."

Bu bağlamda buradan her zaman bilgiye ve kendimizi geliştirmeye aç olmamız gerektiğini çıkarabiliriz kıymetli hocam. Unutmayın ki daima yolun başındayız aslında. 👏🏼

Saygılarımla. 🌹
Bana saçma sapan emojilerden atma bir kere :D Üstadınız ne demiş bilmiyorum ama "Nadan ile sohbet etmek güçtür bilene, çünkü nadan ne gelirse söyler diline" sözü sizin için bu duruma tam oluyor. :D

0 Emek ile anca "eleştiri" yaptığınızı sanan ve bununla geçinen kumsaldaki kum tanesinden birisiniz sadece, benim gözümde.

Eleştiri ne demek bu bunu bile bildiğinizi inan zannetmiyorum. Rehber sana ne vaat ediyor ne veriyor da sen aradığını bulamadın ? Yapıcı eleştiri nedir bildiğin ettiğin yok.

Yabancılar buna benzer bir rehber yapınca "harika" oluyor, Sensors
Türkler yapınca boşa vakit geçirmek oluyor.
Adama sorsan adamın bir tane yaptığı araştırma, katkı, REHBER yok. 0 emek ile eleştir yaptığını sanarlar anca :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana saçma sapan emojilerden atma bir kere :D Üstadınız ne demiş bilmiyorum ama "Nadan ile sohbet etmek güçtür bilene, çünkü nadan ne gelirse söyler diline" sözü sizin için bu duruma tam oluyor. :D

0 Emek ile anca "eleştiri" yaptığınızı sanan ve bununla geçinen kumsaldaki kum tanesinden birisiniz sadece, benim gözümde.

Eleştiri ne demek bu bunu bile bildiğinizi inan zannetmiyorum. Rehber sana ne vaat ediyor ne veriyor da sen aradığını bulamadın ? Yapıcı eleştiri nedir bildiğin ettiğin yok.

Yabancılar buna benzer bir rehber yapınca "harika" oluyor, Sensors
Türkler yapınca boşa vakit geçirmek oluyor.
Adama sorsan adamın bir tane yaptığı araştırma, katkı, REHBER yok. 0 emek ile eleştir yaptığını sanarlar anca :)

Değerli maun hocam, ✍🏼

Ne yazık ki gördüklerim neticesinde sizin öfkenize ve kibrinize yenik düştüğünüzü görüyorum.

İnternetten toplama bilgiler ile beyhude yaptığınız rehber olmayan rehber ile övünmeye devam ederek forum çatısı altında sizler ziyadesiyle değersizliğe erişiyorsunuz. 🤏

Bu rehberi diğer insanlara yapıyorsunuz (sözde) sonra diğer insanlar sizi eleştirince öfkelenip kendinizi geliştirmek yerine hususi olarak defansif tavırlara giriyorsunuz. 🥀

Gönlümüz kırgın zira ortada saygı yok ve övülmeyi bekleyen yardım severlik dışı bir aksiyona sahip sizler varsınız. 👋🏼

Ne demiş Hz. Mevlana üstadımız?
"Kibir, kendisinden habersiz, kendini bilmeyen insanın durumudur. Tıpkı güneşten haberi olmayan buzun kendini birşey zannetmesi gibi..." 🙆🏼‍♂️

Saygılarımla. 🌹

Değerli maun hocam, ✍🏼

Ne yazık ki gördüklerim neticesinde sizin öfkenize ve kibrinize yenik düştüğünüzü görüyorum.

İnternetten toplama bilgiler ile beyhude yaptığınız rehber olmayan rehber ile övünmeye devam ederek forum çatısı altında sizler ziyadesiyle değersizliğe erişiyorsunuz. 🤏

Bu rehberi diğer insanlara yapıyorsunuz (sözde) sonra diğer insanlar sizi eleştirince öfkelenip kendinizi geliştirmek yerine hususi olarak defansif tavırlara giriyorsunuz. 🥀

Gönlümüz kırgın zira ortada saygı yok ve övülmeyi bekleyen yardım severlik dışı bir aksiyona sahip sizler varsınız. 👋🏼

Ne demiş Hz. Mevlana üstadımız?
"Kibir, kendisinden habersiz, kendini bilmeyen insanın durumudur. Tıpkı güneşten haberi olmayan buzun kendini birşey zannetmesi gibi..." 🙆🏼‍♂️

Saygılarımla. 🌹
Eleştiri diyorsun yazdığın mesajlarda eleştiriye dair hiçbir şey yok. Ben bundan yakınıyorum.

Boş insanlar, çoluk çocuk ile uğraşıyorum yemin ederim.

Son düzenleme:
Sensör konusunda böyle muhabbetlerin geçmesi çok garibime gitti.

Bu tarz rehberler biraz daha işin meraklısı insanlara göre. Her sensör için internet üzerinden tek tek araştırma yapmak yerine tüm sensörleri tek bir yerde bulmak daha kolay oluyor. Ben de daha önce bu rehberden yaptım ve on binlerce insan insan bundan faydalandı. Böyle gereksiz tartışmalara gerek yok diye düşünüyorum. Rehber için elinize sağlık.

Geri
Yukarı