Oyunda ailevi değerlerime küfür eden kişiye karşı hukuki süreç

CS:GO'da 41 vurduğum maçta karşıdaki takım beni hile sandı. Oyun içinden sürekli olarak ailevi değerlerime hakaret etti. En son o küfür edenlerden birisini lobiye çağırdık hile olmadığımı kanıtlamak için. Lobiye gelir gelmez başta bana olmak üzere ve 2 arkadaşıma daha sesli olarak ailevi değerlerime vs. küfürler etmeye başladı. Ama öyle bir küfür ediyor ki sanki oyunda değil de gerçekte ateş etmişim gibi. Tüm maçın ve lobideki küfürlerinin kayıtları var. Bu kaydı daha yeni bir abimle izledim bana ne duruyorsun dava aç para kazanırsın vs. dedi. Şimdi bu kişiyle benim uğraşmam durumunda sonucu ne olur? Anlayanlar yardımcı olabilir ise sevinirim.

(Bana küfür eden kişinin adını soyadını, ByNoGame hesabını, IBAN numarasını, kendisinin ve aile fertlerinin bazılarının sosyal medya hesaplarını biliyorum)
Hocam şikayet edin uğraşmayın falan yazmışlar ama siz ugrasmasaniz başka bir gün başka birimize küfür edecek çok ilgilenmek istemiyorsanız bile davanizi geri çekersiniz bu korku ona yeter :)

Bu işler hakaret ve/veya küfür bence iki şekilde oluyor ben tamamen olayın dışındayım fakat şöyle bir durum var; hakaret ve/veya küfürün kötü-suç olduğu biliniyor ve bu durumdan faydalanmak , çıkar sağlamak isteyen çok ciddi sayıda insan var yani hakaret ve küfür ettirmek için elinden geleni yapan çok ciddi sayıda insan topluluğu var. hal böyle olunca kötü diye tanımladığınız insan hakaret-küfür eden değil tam tersine hakaret ve küfür yiyen kişi oluyor. bu aslında çok derin bir konu insanın zihinsel bir canlı olmasından kaynaklı ve insanın doğal olan yanını kaşıyan bir konudur. doğal insanın kızacağını ve tahammülünün kalmayacağını bilen hayatı tamamen zihinsel algılayan insanlar bu durumu her an ve her ortamda fırsata çevirmeye çalışan insanlar. esasen cinselliği de kızlar-bayanlar bu şekilde çok kullanıyorlar.. ben esasen hayatı tamamen zihinsel algılayan insanları hiç haz etmem mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırım.
Not: hayatı büyük ölçüde zihinsel algılayan insan küfürden-hakaretten esasen etkilenmez. küfür ve hakaret kötü-suç olarak tanımlandığı için bunu fırsata çevirmeye çalışır. küfür ve hakaretin suç-kötü olmasının temel hareket noktası "insanların bu durumdan psikolojik olarak kötü etkilenmesidir"

CS:GO'da 41 vurduğum maçta karşıdaki takım beni hile sandı. Oyun içinden sürekli olarak ailevi değerlerime hakaret etti. En son o küfür edenlerden birisini lobiye çağırdık hile olmadığımı kanıtlamak için. Lobiye gelir gelmez başta bana olmak üzere ve 2 arkadaşıma daha sesli olarak ailevi değerlerime vs. küfürler etmeye başladı. Ama öyle bir küfür ediyor ki sanki oyunda değil de gerçekte ateş etmişim gibi. Tüm maçın ve lobideki küfürlerinin kayıtları var. Bu kaydı daha yeni bir abimle izledim bana ne duruyorsun dava aç para kazanırsın vs. dedi. Şimdi bu kişiyle benim uğraşmam durumunda sonucu ne olur? Anlayanlar yardımcı olabilir ise sevinirim.

(Bana küfür eden kişinin adını soyadını, ByNoGame hesabını, IBAN numarasını, kendisinin ve aile fertlerinin bazılarının sosyal medya hesaplarını biliyorum)

18 yaşından büyüksen, -kanıtlarla birlikte- direkt adliye sarayına gidip savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsin. 18 yaşından küçüksen, velinin suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Avukat tutmanıza gerek yok.

İnternet üzerinden işlenen hakaret ve sövme suçlarında, ispat problemi olmadığı için dava ve uzlaştırma süreci pek uzamıyor, çabuk sonuçlanıyor.

Kanıtın mevcut olduğu için, uzlaştırma sürecinde edim talebinde bulunabilirsin. Suçun sabit olduğu uzlaştırma sürecinde, davalı cezanın sonuçlarıyla (ceza ve adli sicil kaydı) yüzleşmekten çekindiği için genelde edimleri kabul ediyor.

Özetle; öfkenize yenilip internet üzerinden kimseye hakaret etmeyin, kimseye sövmeyin. Olayın ciddiyetini hafife almayın. Dava için şikayette bulunması kafi. İnsanları manipüle edip kendisine küfrettiren ve onlara dava açıp geçimini bu davalar üzerinden sağlayan çok insan var.

Herkes nasıl davranması gerektiğini bilecek. Burdaki bazı kişilerde küfür meşrulaştırıyor. Git aç davanı şikayette bulun. Savcı dava tarihi belirttiğinde zaten avukatın yoksa mahkeme sana avukat tahsil edecek. Ülkede hak hukuk kimsenin umrunda olmadığından uğraşma diyo millet şaka gibi. Hiç bişey değilse bile evine giden mahkeme kağıdından sonra ailesi güzel bir ayar çeker.

Yapman gerekenler; internette kendin bir suç duyurusu raporu bulup örnek alarak olayı anlat, kişi bilgilerini ve olay tarih saatini belirt. Elindeki ses kaydını ekran görüntülerini ya bir cd ye yada we transfer üzerinden linke dönüştürerek kanıt olarak farklı bir sayfada belirt. Yernde olsam hem link hem cd olarak yapardım. Bu bilgiler ile birlikte en yakın karakola git.

Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Çocukcada olsa başka türlüde burası dingonun ahırı değil. Hak ihlali var burada. Devlet ve mahkeme asla mağduru yalnız bırakmaz.

Dava konusunda motivasyonunda para koparmak değil suçlu kişinin ders alması ceza alması şeklinde olmalı. Savcı ile görüştükden sonra zaten manevi tazminat davası açmak istediğini belirtebilirsin. Mahkemenin atayacağı savunma avukatı ilede bu işin detaylarını kınuşabilirsin.

Vallahi ben bir yayıncının şu ana kadar dava açtığını kanıtlı göremedim.

Bazıları dava açacaklarını bağıra bağıra söylerler, sonuçlardan haber yok? Ya da takipsizlik kararı verilen dosyayı bile milyon dolarlık tazminat kazandık diye anlatırlar. Tabii hepsi değil, gerçekten hakkını savunup hak ettiğini alanlarda var. Genç arkadaşlarda bunlara özeniyor. " Ne duruyorsun dava aç para kazanırsın " falan gibi laflar hep yayıncılardan öğrenilmiş laflar. Gerçekten neler oluyor merak ediyorsanız yayıncıların değil sıradan insanların haberlere yansımış davalarını inceleyin. Bakın adamlar kopan uzuvları, kaybettikleri sağlıkları için dahi ne kadar para alabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı