Oyunda ailevi değerlerime küfür eden kişiye karşı hukuki süreç

"Savcı" öncelikle savcının anlamına bakın hocam. Diğer husus ise şikayet savcılığa yapılmaz bunu da bilin kaç kere dava, mahkeme olaylarına gitmiş birisi olarak dava açmış birisi olarak söylüyorum. Davayı hiçbir zaman ne savcıya açtım ne başka bir şeye gittim avukatıma bildirdim durumu o gerekli mecralara dosyaları iletti. Dava açılmadan önce uzlaşma için arıyorlar sizi doğru uzlaşma olmaz ise mahkemeye gidiyor. Sanal ortamdan herhangi bir olay için gitmişliğimde var kaç kere her defasında takipsizlik alındı yeterli kanıtım olmasına rağmen avukat arkadaşa gitse bile konuyu açan kişi avukatın vereceği cevap şu olacaktır adım kadar eminim "ben bu dosya ile uğraşırım fakat bir şey çıkmaz"

Hukukçuya hukuk satmaya kalkıyorsunuz. 🧐

Kusura bakmayın ama konu hakkında çok yanlış biliyor ve yanlış şeyler yazıyorsunuz.

Şikayete bağlı suçlar savcılığa veya kolluk kuvvetlerine yapılır. Şikayete bağlı olmayan suçlarda savcı resen dava açar. Ceza davalarında davayı sadece savcı açabilir. Davalar kamu davalarıdır. Özel hukuka ilişkin uyuşmazlıklarda dava açabilirsiniz.

Takipsizlik dediğiniz şey, kovuşmaya yer olmadığına dair karardır. Ama savcı bu kararı dosyaya bakarak verir. Şikayet dilekçesi geldikten sonra suçun varlığına ilişkin bir şüphe olduğuna kanaat getirirse soruşturma açar. Şüphe yoksa soruşturmaya yer olmadığına dair karar verir. Soruşturma aşaması delilerin ve ifadelerin toplarlanması aşamasıdır. Bu aşamada uzlaşma süreci de başlar. Savcı şayet soruşturma aşamasında toparlanan delil ve ifadeleri yeterli görmezse, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verir. Uzlaşma sağlanamaz ve deliller suça dair makul şüphe oluşturursa, kovuşturma yani dava aşaması başlar. Dosya mahkemeye gönderilir. Sadece hakaret veya tehdit değil; diğer davalar cinayet, dolandırıcılık, adam yaralama gibi suçların bir kısmı da yetersiz delil ve ifadeler yüzünden kovuşturmaya yer olmadığına dair kararla dava aşamasına bile gelmez. Çünkü tanık ifadesini değiştirebilir, delil kuvvetli olmayabilir, müşteki veya mağdur korkutulduğu için ifadesini değiştirebilir. Ancak önceki mesajlarda yazdığım gibi; internet üzerinden işlenen suçlarda delil ve kanıt problemi pek yoktur. Forum veya sitelerde silindiğini sandığınız şeyler aslında silinmez. Site yönetimleri sadece kullanıcıların erişimine kapatır. Savcılık hostingi Türkiye'de olan sitelerden direkt bilgi talepte bulunur. Siteler bu bilgiyi vermek zorundadır. O yüzden hep söylüyorum; söz uçar yazı kalır. İnternette kimseye sövmeyin, tehdit etmeyin. Yüz yüze hakaret ettiğiniz kişi veya tanık ifadesini değiştirebilir veya farklı ifade verebilir. Ancak internette yazdığınız şeyler silinmez kaybolmaz.

Bu ciddi bir şey ve ders alınması gerekiyor.

Kanka sanal ortam herkes birbirine sövüyor mesela diyelim ki bu olayda suçlu olan sensin çok kötü bir şey ortada büyük birşeyde yok bunu herkes yaşadı yaşayacakta ailevi gibi meselelere herkes küfür yer bu olayları görmezden gelmek daha mantıklı.

CS:GO'da 41 vurduğum maçta karşıdaki takım beni hile sandı. Oyun içinden sürekli olarak ailevi değerlerime hakaret etti. En son o küfür edenlerden birisini lobiye çağırdık hile olmadığımı kanıtlamak için. Lobiye gelir gelmez başta bana olmak üzere ve 2 arkadaşıma daha sesli olarak ailevi değerlerime vs. küfürler etmeye başladı. Ama öyle bir küfür ediyor ki sanki oyunda değil de gerçekte ateş etmişim gibi. Tüm maçın ve lobideki küfürlerinin kayıtları var. Bu kaydı daha yeni bir abimle izledim bana ne duruyorsun dava aç para kazanırsın vs. dedi. Şimdi bu kişiyle benim uğraşmam durumunda sonucu ne olur? Anlayanlar yardımcı olabilir ise sevinirim.

(Bana küfür eden kişinin adını soyadını, ByNoGame hesabını, IBAN numarasını, kendisinin ve aile fertlerinin bazılarının sosyal medya hesaplarını biliyorum)

Faze broky.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benim savcılıkta 4 tane dosyam var olayın üzerinden 8 ay geçmesine rahmen daha çağırmadılar bile hukuk işlemleri o kadar hızlı işlemiyor avukatınız yoksa zaten işleme bile almazlar yeterli delil olsa bile en fazla karşı tarafı korkutmaya yarar bir ceza almaz savcılık en fazla ifadeye çağırıp dosyayı kapatır. Kısaca hiçbir şey tuttaramazsın.

Son düzenleme:
Hocam benim savcılıkta 4 tane dosyam var olayın üzerinden 8 ay geçmesine rahmen daha çağırmadılar bile hukuk işlemleri o kadar hızlı işlemiyor avukatınız yoksa zaten işleme bile almazlar. Kısaca hiçbir şey tuttaramazsın.

Savcı dosya açmışsa, zaten çağrılmayacaksınız. Size sadece UYAP'tan SMS gelecek. Daha sonra uzlaştırmacı size telefonla ulaşıp, uzlaştırma görüşmesine davet edecek. Şayet şikayet dilekçesinde ayrıntılı açıklama ve kanıtlar yoksa, suça dair unsur söz konusu değilse veya suç şüphesi zayıfsa; soruşturmaya yer olmadığına dair karar verebilir. Savcılar iş yoğunluğuna bağlı olarak makul bir süre içerisinde suç şikayetlerini değerlendirmeye almak zorundadır. Savcıların performans değerlendirme kriterlerinden biri, dosyaların savcılık bürosunda bekleme süresidir. Taşra mahkemelerinde mahkeme ve savcı sayısı ve dava yoğunluğuna bağlı olarak dosyalar bazen 1 yıla kadar bekleyebiliyor. Büyükşehirlerde bu süre oldukça kısa.

Avukatınız yoksa işleme almaz diye bir şey yok! TCK'ya göre avukat tutmak mecburi değildir.

Dava açmayı para koparmak için düşünüyorsanız diyecek laf yok. Küfür eden kişiye ise bir şey yapmaya gerek yok. Çünkü ne yapsanız boş.

Şikayetler aynı zamanda ıslah edicidir.

Yaşanmış ve uzlaştırma eğitimlerinde verilen bir örneği anlatayım; Genç bir kız, doğal ihtiyaçlarını gidermesi köpeğini oturduğu sitenin bahçesinde yürüyüşe çıkartıyor. Site sakinlerinden yetişkin bir kadın, köpeği ihtiyacını giderirken görüp genç kızla tartışmaya başlıyor. Dilinin freni olmadığı için kıza "paralı sex işçisi" anlamına gelen hakarette bulunuyor. Genç kız da o sırada instagramı için video çektiği için olayı kamerasına kaydetmiş oluyor. Genç kız, karakola gidip hakaret suç duyurusunda bulunuyor. Yetişkin kadın video kaydı olduğunu ve olayın ciddiyetini geç fark ediyor. Dava öncesindeki uzlaştırma görüşmelerinde uzlaşmak için tüm şirinlikleri yapıyor. Genç kız da uzlaşma edimi olarak, 2 büyük boy mama alıp sokak köpeklerini beslemesini talep ediyor. Kadın da davadan kaçınmak için bu edimi kabul ediyor. 2 büyük boy mama alıp, sokak köpeklerini besliyor. Mama faturasını ve köpek beslerken çekilen fotoğrafları edimi yerine getirdiğini ispatlamak için uzlaştırma büroya teslim ediyor.

Şikayetler aynı zamanda ıslah edicidir.

Yaşanmış ve uzlaştırma eğitimlerinde verilen bir örneği anlatayım; Genç bir kız, doğal ihtiyaçlarını gidermesi köpeğini oturduğu sitenin bahçesinde yürüyüşe çıkartıyor. Site sakinlerinden yetişkin bir kadın, köpeği ihtiyacını giderirken görüp genç kızla tartışmaya başlıyor. Dilinin freni olmadığı için kıza "paralı sex işçisi" anlamına gelen hakarette bulunuyor. Genç kız da o sırada instagramı için video çektiği için olayı kamerasına kaydetmiş oluyor. Genç kız, karakola gidip hakaret suç duyurusunda bulunuyor. Yetişkin kadın video kaydı olduğunu ve olayın ciddiyetini geç fark ediyor. Dava öncesindeki uzlaştırma görüşmelerinde uzlaşmak için tüm şirinlikleri yapıyor. Genç kız da uzlaşma edimi olarak, 2 büyük boy mama alıp sokak köpeklerini beslemesini talep ediyor. Kadın da davadan kaçınmak için bu edimi kabul ediyor. 2 büyük boy mama alıp, sokak köpeklerini besliyor. Mama faturasını ve köpek beslerken çekilen fotoğrafları edimi yerine getirdiğini ispatlamak için uzlaştırma büroya teslim ediyor.
Yazdığımla yazdığınız aranızda ilişki yok. Konuyu açan kişi paradan bahsetmiş. Sizin anlattığınız durum bambaşka.

Yazdığımla yazdığınız aranızda ilişki yok. Konuyu açan kişi paradan bahsetmiş. Sizin anlattığınız durum bambaşka.

İlişkiyi siz kuramamış olabilirsiniz. Ben anlatayım. Her ortamda çok rahat bir şekilde söven küfreden biri mahkeme masraflarıyla birlikte 8-10 bin lira para öderse, artık çok rahat küfredemez. Hani ne yapsanız boş demişsiniz ya! Ödeyeceği parayla bir ders almış olur. Anlattığım örnekte de köpekten şikayetçi olup hakaret eden kadın da masraf edip köpek beslemek zorunda kaldı. Bir sonraki sefer komşusuyla köpek yüzünden tartışmaya girmeden önce iki kere düşünür.

Geri
Yukarı